Grabiec - dom kryty strzechą

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 kwie 2015, 23:29

We wsi Grabiec, położonej w powiecie zawierciańskim, w gminie Szczekociny, znaleźć możemy piękny relikt dawnego budownictwa drewnianego - kryty strzechą dom drewniany, pochodzący z połowy XIX wieku.
Co ciekawe budynek jest nadal zamieszkały i użytkowany, posiada nawet zamontowaną antenę satelitarną.
Obok domu znajduje się czynna studnia - klasyczny żuraw.
Za budynkiem, na murach dawnych zabudowań gospodarczych, właściciele obejścia wznoszą nowy dom.

Lokalizacja
Załączniki
Stary dom.jpg
Stary dom.jpg (180.34 KiB) Przejrzano 13347 razy
Stary dom (1).jpg
Stary dom (1).jpg (202.65 KiB) Przejrzano 13347 razy
Stary dom (3).jpg
Stary dom (3).jpg (125.64 KiB) Przejrzano 13347 razy
Stary dom (2).jpg
Stary dom (2).jpg (142.15 KiB) Przejrzano 13347 razy
Stary dom (5).jpg
Stary dom (5).jpg (117.29 KiB) Przejrzano 13347 razy
Stary dom (4).jpg
Stary dom (4).jpg (124.49 KiB) Przejrzano 13347 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 14:12

Re: Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: AndrzejŻak » wtorek 15 gru 2015, 14:24

To dom rodzinny mojego dziadka Stefana. Urodził się tu w 1905 roku. W 1918 roku przybył do Częstochowy by przyuczać się do zawodu szewca. Tu już pozostał i założył rodzinę. Dom wybudowano w 1853 roku i wtedy należał do rodziny Pytlarzy (Andrzeja i Magdaleny z Pałków). Z ich córką Ewą ożenił się Ignacy Żak z Bonowic (rodzice Stefana). Potem to gospodarstwo przejął najstarszy syn Ignacy. Przed II wojną był sołtysem. Po jego śmierci na gospodarstwie pozostał syn Józef Żak.
Szkoda, że taki zabytek popadł w ruinę. Pisałem w tej sprawie do Towarzystwa Miłośników Szczekocin i Okolica ale widocznie nie mieli możliwości cokolwiek zadziałać.
Pozdrawiam
Andrzej

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: Karolina Kot » wtorek 15 gru 2015, 14:31

Bardzo dziękuję za te informacje!
Będąc w Grabcu dosłownie zachwyciłam się tym obejściem. Pewnie większość ludzi przeszłaby obok zupełnie obojętnie, uważając, że to tylko stara, waląca się chałupa, ale Strażnicy uważają inaczej.
Dla nas to piękny relit dawnej epoki i kawał historii. Winen zostać otoczony opieką i pewnym dofinansowaniem ze strony gminy jako zabytek i atrakcja turystyczna.
Tego typu obiektów jest już coraz mniej, znikają z krajobrazu z roku na rok.

Pozdrawiamy i witamy na naszym Forum!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 14:12

Re: Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: AndrzejŻak » wtorek 15 gru 2015, 17:23

Witam jeszcze raz dzisiaj
Niestety ta chata chyba już nie istnieje. Wiem, że przed laty już była wpisana w rejestr zabytków. Nikt jednak o to nie w ostatnich latach nie dbał. Niedawno w Grabcu była powódź i widocznie zniszczenia wykorzystano by zrobić "porządek".
Załączniki
2006.jpg
To widok z 2006 roku. Zwracają uwagę murowane z kamienia budynki gospodarcze. Ponoć przed wojna było to jedno z zamożniejszych gospodarstw w Grabcu
2006.jpg (198.24 KiB) Przejrzano 13081 razy
22022015_14.jpg
A to widok z tego roku.
22022015_14.jpg (242.96 KiB) Przejrzano 13081 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: Karolina Kot » wtorek 15 gru 2015, 18:14

Strasznie przykra wiadomość, chociaż nie mogę napisać, żeby mnie zaskoczyła...
Jeszcze raz w tym miejscu apeluję, by fotografować takie obiekty. Bo wszystko jest przemijające, niech przynajmniej pozostanie na zdjęciach...
Ciekawe, jak się ma podobny obiekt w Sokolnikach, kiedy widziałam go ostatni raz, brakowało mu jednej ze ścian.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grabiec - dom kryty strzechą

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 01 lut 2016, 21:56

Na terenie miejscowości istniał jeszcze nie tak dawno drugi, podobny obiekt.
Zdjęcia wykonałam wiosną 2013 roku.

Lokalizacja
Załączniki
Dom kryty strzechą (1).jpg
Dom kryty strzechą (1).jpg (84.66 KiB) Przejrzano 12868 razy
Dom kryty strzechą (4).jpg
Dom kryty strzechą (4).jpg (51.94 KiB) Przejrzano 12868 razy
Dom kryty strzechą (3).jpg
Dom kryty strzechą (3).jpg (80.41 KiB) Przejrzano 12868 razy
Dom kryty strzechą (2).jpg
Dom kryty strzechą (2).jpg (81.62 KiB) Przejrzano 12868 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości