Stronie Śląskie - kolejowa wieża ciśnień

Stronie Śląskie - kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 mar 2020, 06:16

W Stroniu Śląskim (powiat kłodzki), u zbiegu ulicy Tadeusza Kościuszki i Dolnej, na samym końcu torowiska, znajduje się ładna, kolejowa wieża ciśnień. Pochodzi z roku 1909 i została wzniesiona w typowym kształcie dla podobnych obiektów z tego okresu.
Wraz z nieodległym dworcem kolejowym jest wpisana do rejestru zabytków.

W Stroniu do niedawna istniała także druga, przemysłowa wieża ciśnień o znacznie młodszym rodowodzie, niestety, nie miałam szans jej obejrzeć. Została wyburzona w lipcu 2019 roku. W kolejnych miesiącach z krajobrazu miasta zniknęły pozostałe zabudowania Huty Szkła Kryształowego "Violetta".

Wysadzili wieżę ciśnień w Stroniu Śląskim
4 lipca 2019

Każdy, kto choć raz przejeżdżał przez Stronie Śląskie, zdecydowanie zwrócił na nią uwagę. Dziś wysadzono najbardziej charakterystyczne miejsce w Stroniu Śląskim - wieżę ciśnień, która znajdowała się na terenie zamkniętej Huta Szkła Kryształowego „Violetta”.

Źródło
Załączniki
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (66.59 KiB) Przejrzano 143 razy
Wieża ciśnień (6).JPG
Wieża ciśnień (6).JPG (68.22 KiB) Przejrzano 143 razy
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (73.99 KiB) Przejrzano 143 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (78.26 KiB) Przejrzano 143 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (72.5 KiB) Przejrzano 143 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (69.03 KiB) Przejrzano 143 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”