Wojnicz - cmentarz choleryczny

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wojnicz - cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 paź 2017, 23:16

O istnieniu tego miejsca pochówków dowiedziałam się ze strony eksploratorzy.com.pl i przy najbliższej nadarzającej się okazji postanowiłam odwiedzić to miejsce.
Co prawda obiekt ten wyróżnia się na zdjęciach lotniczych odmienną roślinnością, jednak z poziomu ludzkich oczu trudno jest zauważyć mocno zniwelowany wał ziemny, wyznaczający jego granice.
Dopiero przeprowadzony wśród mieszkańców pobliskich domostw wywiad terenowy ostatecznie rozwiał wątpliwości. Przy okazji uzyskaliśmy informacje, że jeszcze kilka lat temu dało się odszukać przybity do drzewa drewniany krzyż, upamiętniający miejsce pochówków morowych oraz że w sąsiedztwie epidemicznej mogiły urządzono mogilnik dla zwierząt.
Rzeczywiście, podczas badań odnalazłam całkiem spore skupisko kości, głownie należących do bydła i trzody chlewnej.
Ponieważ nie miałam przy sobie niczego innego, na szybko skleciłam z gałęzi prymitywny krzyż i ustawiłam go przy drodze, spinając całość gumką do włosów. Moje dzieło przedstawiało się żałośnie na tle zieloności późnego lata, ale jednocześnie obiecałam sobie, że jadąc następny raz w stronę Tarnowa przymocuję do drzewa ładniejszy krucyfiks z tabliczką informacyjną. Obym miała taką okazję.


Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2017 roku.
Załączniki
Na mapie z pierwszej połowy XIX wieku.jpg
Na mapie z pierwszej połowy XIX wieku.jpg (39.45 KiB) Przejrzano 3202 razy
Na mapie z drugiej połowy XIX wieku.jpg
Na mapie z drugiej połowy XIX wieku.jpg (104.04 KiB) Przejrzano 3202 razy
Przy leśnej drodze (1).JPG
Przy leśnej drodze (1).JPG (127.14 KiB) Przejrzano 3202 razy
Przy leśnej drodze (2).JPG
Przy leśnej drodze (2).JPG (109.47 KiB) Przejrzano 3202 razy
Widok ogólny (2).JPG
Widok ogólny (2).JPG (109.27 KiB) Przejrzano 3202 razy
Widok ogólny (1).JPG
Widok ogólny (1).JPG (121.67 KiB) Przejrzano 3202 razy
Barwinek.JPG
Barwinek.JPG (116.45 KiB) Przejrzano 3202 razy
Szczątki zwierząt (2).JPG
Szczątki zwierząt (2).JPG (125.65 KiB) Przejrzano 3202 razy
Szczątki zwierząt (1).JPG
Szczątki zwierząt (1).JPG (122.21 KiB) Przejrzano 3202 razy
Szczątki zwierząt (3).JPG
Szczątki zwierząt (3).JPG (82.75 KiB) Przejrzano 3202 razy
Krzyżyk z patyków (2).JPG
Krzyżyk z patyków (2).JPG (70.82 KiB) Przejrzano 3202 razy
Krzyżyk z patyków (1).JPG
Krzyżyk z patyków (1).JPG (67.46 KiB) Przejrzano 3202 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości