Cholerzyn - cmentarz choleryczny

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Cholerzyn - cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 lis 2018, 07:29

Jak sama nazwa tej miejscowości wskazuje - coś musiało być w minionych wiekach na rzeczy. Czułam to. W efekcie lokalnego cmentarza cholerycznego szukałam nieskutecznie tak mniej więcej od siedmiu lat. A okazało się, że wystarczyło o niego po prostu zapytać. :)

W Cholerzynie (gmina Liszki), tuż przy granicy ze wsią Budzyń, za przystankiem autobusowym, wśród współczesnej zabudowy, znajduje się niewielki, nieco wyniesiony ponad okoliczny grunt czworoboczny skrawek ziemi z kamiennym krzyżem z roku 1922 na środku.
Inskrypcja na kapliczce wyraźnie nawiązuje do miejsca pochówku: "O Jezu, wieczne odpoczywanie racz im dać Panie".
Krzyż upamiętnia epidemiczny cmentarzyk z XIX wieku, w obrębie którego, w masowych zapewne mogiłach, spoczęli okoliczni mieszkańcy, zmarli na cholerę i inne choroby zakaźne.

Miejsce to jest bardzo zadbane, widać, że ludzie podchodzą do niego z dużym szacunkiem.
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Cmentarz choleryczny (1).JPG
Cmentarz choleryczny (1).JPG (32.77 KiB) Przejrzano 4038 razy
Cmentarz choleryczny (2).JPG
Cmentarz choleryczny (2).JPG (106.7 KiB) Przejrzano 4038 razy
Cmentarz choleryczny (5).JPG
Cmentarz choleryczny (5).JPG (53.7 KiB) Przejrzano 4038 razy
Cmentarz choleryczny (4).JPG
Cmentarz choleryczny (4).JPG (29.12 KiB) Przejrzano 4038 razy
Cmentarz choleryczny (3).JPG
Cmentarz choleryczny (3).JPG (105.16 KiB) Przejrzano 4038 razy
Cmentarz choleryczny (6).JPG
Cmentarz choleryczny (6).JPG (47.95 KiB) Przejrzano 4038 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości