Strona 1 z 1

Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

: czwartek 23 lip 2015, 14:36
autor: Franek D.
Wczoraj 22 lipca, wspominano 60-lecie oddania do użytku "Daru Stalina dla narodu polskiego". Ten wciąż u nas najwyższy budynek, wzniesiony został w latach 1952–1955 według projektu Lwa Rudniewa, w stylu socrealizmu z domieszką art déco oraz polskiego historyzmu. Pałac Kultury i Nauki jest dyskusyjną budowlą. Film z pocz. III RP "Rozmowy kontrolowane" (1991 r.) ukazuje scenę wyburzenia (dla niektórych...) symbolu powojennego zniewolenia Polski.

Otwieram dyskusję na ten temat:

Re: Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

: czwartek 23 lip 2015, 21:28
autor: Karolina Kot
Osobiście ten budynek mi się bardzo podoba. Jest o wiele bardziej klimatyczny i ładniejszy, niż otaczające go i przytłaczające "drapacze chmur".

Oczywiście Pałac ma też swoje mroczne strony i smutne historie.
O jednej z nich dowiedziałam się, odwiedzając swego czasu położoną na prawosławnym cmentarzu na Woli kwaterę, w której pochowano ofiary budowy tego monumentalnego gmachu.

Re: Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

: piątek 07 sie 2015, 22:25
autor: Franek D.
Pałac Kultury i Nauki, wpisany jest jako obiekt zabytkowy i nie podlega wyburzeniu.

Przez 60 lat swego istnienia, pełnił rolę centrum kulturalnego stolicy oraz kraju.

W czasach wczesnego PRL-u, na lekcjach plastyki, uczniowie szkół podstawowych obowiązkowo kreślili jego sylwetkę. Zawsze lubiliśmy lekcje przeznaczone na rysowanie Pałacu Kultury i Nauki. Pamiętam, że w kolejnych latach nauki dostawałem zazwyczaj za niego ocenę +bdb, dopiero w kl. VIII moją pracę nauczyciel ocenił na dst.

Pałac mieści Salę Kongresową na prawie 3 tys. miejsc, Pałac Młodzieży, Muzeum Techniki, 3 Teatry (Dramatyczny, Lalka, Studio) Multikino oraz Centrum Nadawcze Radiowo-Telewizyjne. Ostatnio też na poszczególnych 42 piętrach, oferowane są pomieszczenia do wynajęcia, z przeznaczeniem na biura. Natomiast parter gmachu, z pięknymi salami wyłożonymi marmurami, zamieniony został w wielkie targowisko miejskie.

Re: Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

: piątek 07 sie 2015, 22:29
autor: Franek D.
Przed PKiN stoją charakterystyczne dla stylu socrealizmu rzeźby ludzi pracy, a także mitologicznych postaci, będących alegoriami i personifikacjami.

W historii ludzkości przyjęło się usuwać z pamięci niegodne obiekty.
Zawsze - po obaleniu dyktatora, po wyzwoleniu się z niewoli, po zmianie ustroju - burzone były symbole minionej epoki. Strącano z pomników oraz deptano figury znienawidzonych ludzi oraz wyburzano gmachy, które przypominały miniony czas zniewolenia...

Re: Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

: niedziela 26 lis 2017, 01:20
autor: Franek D.
Ostatnio znów padła propozycja, aby wyburzyć pamiątkę z czasów stalinizmu (zdjęcie z listopada 2017 - trybuna honorowa nad Placem Defilad)