Bejsce - pałac Badenich

Posty: 251
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Bejsce - pałac Badenich

Postautor: Gatoma » piątek 06 lip 2018, 06:59

W niewielkiej wsi, zakopanej wśród piachów, w powiecie kazimierskim, znajduje się jedno z dzieł najwybitniejszego architekta polskiego klasycyzmu, Jakuba Kubickiego. Jakub Kubicki był autorem, między innymi, warszawskiego Belwederu.

W Bejcach, na zlecenie Marcina Badeniego, wybudował w 1802 roku ciekawy pałac (obecnie znajduje się tutaj Dom Pomocy Społecznej).

Jest to budynek usytuowany na zboczu opadającym ku południowi, murowany, na planie prostokąta, piętrowy i podpiwniczony. Na osi elewacji frontowej znajduje się wgłębiony (cofnięty od lica elewacji) portyk kolumnowy zakończony tympanonem.

Inaczej niż zwykle rozplanowano pomieszczenia rezydencji. Pokoje reprezentacyjne znalazły się na parterze a mieszkalne na piętrze. W części reprezentacyjnej znajduje się piękny okrągły salon pełniący funkcję sali balowej. Zdobią go sztukaterie i dekoracja malarska w stylu francuskim. Niestety nie można zwiedzać wnętrz pałacu, więc salonu nie zobaczyłam :cry: . Za to, kręcąc się koło budynku, wzbudziłam żywe zainteresowanie staruszków, wygrzewających się na słońcu i psów :) .

Oryginalna jest elewacja ogrodowa budynku, do której dostawiona została sztuczna grota, wykonana z głazów narzutowych. Jest to zaskakujący i modny wówczas," romantyczny" dodatek do spokojnej architektury pałacu.

Pałac niegdyś otaczał park krajobrazowy w stylu francuskim.

Ciekawostką jest, że niegdyś pomiędzy przypałacowym parkiem a pobliskim kościołem ( z piękna kaplicą Firlejów) istniała specjalna kamienna kładka, po której mieszkańcy pałacu udawali się na mszę świętą.

Bejsce miało szczęście do wybitnych mieszkańców. Zarówno rodzina Firlejów jak i Badenich pozostawiły tutaj po sobie wybitne dzieła sztuki.
Załączniki
Bejsce palac 1.JPG
widok na pałac
Bejsce palac 1.JPG (157.06 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 2.JPG
elewacja frontowa
Bejsce palac 2.JPG (119.65 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 3.JPG
tympanon
Bejsce palac 3.JPG (112.08 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 4.JPG
data budowy
Bejsce palac 4.JPG (102.95 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 5.JPG
elewacja ogrodowa
Bejsce palac 5.JPG (137.79 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 6.JPG
grota
Bejsce palac 6.JPG (184.67 KiB) Przejrzano 668 razy
Bejsce palac 7.JPG
schody groty
Bejsce palac 7.JPG (147.04 KiB) Przejrzano 668 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość