Chorzów - witraże Jana Piaseckiego

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chorzów - witraże Jana Piaseckiego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 maja 2018, 20:08

Poniżej artykuł opisujący bardzo ciekawe witraże, pochodzące z pracowni Jana Piaseckiego z Poznania. Znajdują się one w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie.
Zostały wykonane w doskonale znanym i bardzo lubianym Krakowskim Zakładzie Witrażów.

Salę sesyjną zdobi niezwykłe dzieło sztuki. Symbol nowoczesnego państwa

Kto wie, że witraże poznańskiego artysty Jana Piaseckiego, zdobiące okna sali sesyjnej chorzowskiej rady miasta, to wybitne dzieła, które są częścią światowego dziedzictwa kultury?

„Ja mam ambicję, aby Śląsk nie tylko popierał bilans handlowy Państwa, by był wielką retortą produkującą dobra materialne, ale by najrychlej do ogólnego dorobku kultury polskiej wniósł wszystkie istniejące już walory swej kultury, by w tym zakresie był elementem twórczym, by na nas, tu na Śląsku, reszta polskiego narodu patrzyła nie tylko jako na twardych pracowników hut i kopalń, ale i wielki rezerwuar sił narodowych i kulturalnych” – mówił wojewoda śląski, dr Michał Grażyński, na posiedzeniu Sejmu Śląskiego 10 listopada 1928 r., z okazji 10-lecia niepodległości II RP.

Te słowa stały się manifestem definiującym kierunki rozwoju i zadania nowego, młodego i ambitnego środowiska decydentów w autonomicznym województwie śląskim. Roztoczona wizja, która następnie była realizowana pod patronatem wojewody, zakładała paradygmat nowoczesności w wielu dziedzinach gospodarczych i społecznych oraz kultury i sztuki. W wielu miastach oraz osadach wznoszono nowe gmachy urzędów, szkoły, mieszkania, dworce kolejowe, a nawet kościoły. Miasta przeżywają okres przeobrażenia, zyskują nowoczesny, rzec by można futurystyczny charakter. Coraz częściej pojawiają się budynki ze szkła, stali i betonu, sięgające nieba.

Hutnictwo, handel, przemysł i górnictwo

Budynek chorzowskiego ratusza został wzniesiony w 1874 r. (jako ratusz miasta Konigshutte). W latach 1927-1930 został rozbudowany i przebudowany według planów opracowanych przez inż. Karola Szayera i Witolda Eysmontta z Katowic. Reprezentacyjna sala posiedzeń została poddana najdalej idącej adaptacji. Ściany licowano zielonym marmurem, wykonano nowy strop kasetonowy, wstawiono nowe siedziska i stół prezydialny. W otwory okienne osadzono trzy smukłe, prostokątne witraże o wymiarach 640 na 215 cm. Witraże przedstawiają alegorie hutnictwa, handlu i przemysłu oraz górnictwa.

Zanim to się stało, w końcu 1929 r., magistrat Królewskiej Huty ogłosił konkurs na ich wykonanie. Wpłynęło sześć projektów plastycznych: Jana Piaseckiego, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha oraz trzy projekty Zofii Leśniakówny. Zapowiedziany projekt Franciszka Mączyńskiego nie został nadesłany. Ofertę na wykonanie witraży złożyły trzy firmy: Krakowski Zakład Witrażów, Oszkleń i Mozajki S.G. Żeleński, Pracownia Witraży Artystycznych Białkowski z Warszawy, i Pracownia Witraży „Antiqua” Jana Krantza z Krakowa.

Pierwotnie wybrano projekt Zofii Leśniakówny, ale na wniosek projektanta budynku, inżyniera Karola Schayera, przy aprobacie prezydenta Wincentego Spaltensteina, wytypowano projekt Jana Piaseckiego. Dzieło miała zaś wykonać firma S.G. Żeleński z Krakowa.

Gruba kreska, prosta forma

Chorzowskie witraże Piaseckiego są jednymi z najciekawszych, wykonanych w stylistyce art deco. Można zaryzykować tezę, że są porównywalne z realizacjami Stanisława Wyspiańskiego z przełomu XIX i XX w. Witraże Wyspiańskiego prawie wszyscy znamy, a dzieła Piaseckiego zna tylko garstka specjalistów.
Jan Piasecki był plastykiem i projektantem witraży. Urodził się 8 lutego 1905 r. w Poznaniu, studia malarskie rozpoczął w 1921 r. wraz z Wacławem Taranczewskim i Tadeuszem Kulisiewiczem w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych. Był uczniem Wiktora Gosienickiego, profesora wydziału malarstwa dekoracyjnego i witrażownictwa. Na terenie Górnego Śląska Piasecki zaprojektował kilka zespołów witraży. Najwcześniejsze, z kościoła ewangelickiego w Żorach, noszą cechy odwołujące się do form ekspresjonistycznych. Takie zależności nie są niczym szczególnym, zważywszy, że dojrzałość artystyczna Jana Piaseckiego kształtowała się w środowisku poznańskim, gdzie działały takie ugrupowania artystyczne jak „Bunt” czy „Świt”. Również bliskość dużych i prężnych ośrodków artystycznych, jakimi były Berlin i Drezno, z ekspresjonistyczną grupą Die Brücke, stanowić mogła o inspiracjach artystycznych dojrzewającego talentu. Pierwsze witraże Piaseckiego charakteryzuje mocna, gruba kreska i uproszczona forma. Artysta projektuje witraże m.in. dla ratusza w Rybniku, ratusza w Królewskiej Hucie i budynku Syndykatu Hut Żelaznych w Katowicach.

Takich witraży nikt nie tworzył

Stylistyka chorzowskich witraży nie ma analogii w całym dorobku witrażownictwa polskiego lat międzywojennych. Uproszczenie formy, jej stylizacja geometryczna jest tylko pretekstem do stworzenia obrazu. Pokrycie całej powierzchni ornamentem „kątowym”, zastosowanie linii ukośnych oraz użycie efektu „poklatkowego” przedstawienia ruchu (górników kopiących kilofem) jest bardzo blisko spokrewnione z pracami futurystów włoskich. Zastosowanie układu różnobarwnych prostokątów utworzonych z linii prostopadłych, o mocnym i zróżnicowanym konturze, przy asymetrii kompozycji przypomina zaś prace z kręgu konstruktywistów. Operowanie pogrubionym świadomie konturem oraz uproszczoną formą należy z kolei do kręgu ekspresjonizmu niemieckiego.

Światowe dziedzictwo kultury

Górnośląskie witraże Piaseckiego należy ocenić jako przejaw nowoczesnych tendencji artystycznych polskiego środowiska plastycznego po 1925 r. Stylistykę tą nazywamy mianem art deco. Witraże niewątpliwie należą do światowego dziedzictwa kultury, chociaż są prawie nieznane.

W 1929 r. Piasecki został zaangażowany do wykonania malatury na froncie głównego westybulu Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Wykonał cztery duże kompozycje przedstawiające „Przemysł”, „Rolnictwo”, Handel”, oraz „Zjednoczenie Ziem Polskich”. Kompozycje te zostały pokazane w branżowym czasopiśmie „Gazeta Malarska”, co było wyrazem uznania dla autora. Wypracowana przez niego forma, o znacznej stylizacji geometrycznej, płaszczyznowości, zastosowaniu uproszczonej symboliki (fragmenty kół zębatych, pantografy, części konstrukcji przemysłowych, kilof, kosa, pług, łan zboża, kadyceusz, fragment żaglowca, itd.), płaskie neutralne tła, zostały następnie wykorzystane i rozwinięte w kolejnych witrażach.


Ryszard Szopa,historyk sztuki i pracownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
28 kwietnia 2018
Źródło: katowice.wyborcza.pl
Załączniki
Urząd Miasta w Chorzowie (1).JPG
Urząd Miasta w Chorzowie (1).JPG (85.91 KiB) Przejrzano 2902 razy
Urząd Miasta w Chorzowie (2).JPG
Urząd Miasta w Chorzowie (2).JPG (46.32 KiB) Przejrzano 2902 razy
Witraż (2).JPG
Witraż (2).JPG (91.89 KiB) Przejrzano 2899 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości