Meszna - najwyższe drzewo w Polsce

Posty: 15161
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Meszna - najwyższe drzewo w Polsce

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 kwie 2018, 16:22

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Śląskiem! Przewyższa poprzednich rekordzistów o ponad 5 metrów!

W paśmie góry Klimczok w Beskidzie Śląskim rośnie wyjątkowy okaz daglezji zielonej, zwanej również jedlicą Douglasa. Jest to najwyższe drzewo w Polsce.

Pomiarów było kilka i wszystkie potwierdziły przypuszczenia leśników z Nadleśnictwa Bielsko. Rosnąca w na zboczu Klimczoka, w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim, daglezja zielona jest najwyższym drzewem w Polsce. Ostateczny pomiar wskazał 57 m.
Drzewo zostało odkryte przez Rafała Kozubka, leśnika z Nadleśnictwa Bielsko.
Pierwszy pomiar został wykonany na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wyniki zostały potwierdzone za pomocą dalmierza laserowego.
Dane te zweryfikował również Piotr Gach, założyciel strony www.mojedrzewa.pl.

Co ciekawe, rekordowa daglezja otoczona jest równie wysokimi okazami drzew, których średnia przekracza 45 m. 57 m daje jej tytuł najwyższego drzewa w Polsce. Poprzedni rekordziści mierzyli średnio 5 m mniej - chodzi o świerki z Białowieskiego Parku Narodowego oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim. To jednak nie wszystkie rekordowe wyniki daglezji zielonej spod Klimczoka. Jej wiek szacuje się na 115 lat!

slask.eska.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron