Okradzionów - odsłonięcie tablicy

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Okradzionów - odsłonięcie tablicy

Postautor: Eworu » czwartek 11 maja 2017, 16:32

http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/a ... id,tm.html
Odsłonięcie tablicy Antoniego Zięby odbędzie się w piątek 12 maja w Okradzionowie. Spotkanie zaplanowane zostało w Szkole Podstawowej nr 28 w Dąbrowie Górniczej - Okradzionowie, przy ulicy Górnej 1.


W programie uroczystości:

16.00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej,
16.30 – spotkanie okolicznościowe zaproszonych gości w siedzibie szkoły.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej starają się pamiętać o osobach i wydarzenia, które budowały naszą wspólną tożsamość, dlatego też to kolejne wydarzenie jest świadectwem troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

**************************************************************************************************************************************

Antoni Zięba urodził się 12 maja 1894 roku w rodzinie chłopskiej w Gołonogu. Po ukończeniu szkoły początkowej, ze względu na słaby stan zdrowia, rodzice postanowili wysłać go do Seminarium Nauczycielskiego do Jędrzejowa. Po pomyślnie zdanych egzaminach chłopiec rozpoczął naukę w 1911 r. Jednak z powodu działalności niepodległościowej został usunięty ze szkoły na trzecim roku nauki. Egzaminy końcowe zdawał jako eksternista, a dyplom ukończenia szkoły otrzymał w dniu wybuchu pierwszej wojny światowej.

Po wojnie, w niepodległej Polsce Zięba ukończył studia w Państwowym Instytucie Nauczycielskim w Warszawie. W 1920 r. wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie powrócił do Dąbrowy Górniczej, by założyć tu Seminarium Nauczycielskie. Funkcję dyrektora tego seminarium pełnił w latach 1924 – 1936. Z pomocą przyszło tutaj ambitne miasto kierowane przez ówczesny socjalistyczny zarząd z Zygmuntem Cieplakiem na czele. Pomagało również społeczeństwo, które doceniało znaczenie oświaty dla dzieci i młodzieży.

W 1931 r. Antoni Zięba wyjechał do Szwajcarii na studia psychologiczno - pedagogiczne w Instytucie J.J. Rousseau Uniwersytetu w Genewie. Po powrocie do kraju władze szkolne powierzyły Antoniemu Ziębie funkcję wizytatora w Brześciu nad Bugiem, gdzie zastała go II wojna światowa.

Biorąc aktywny udział w wojnie obronnej dostał się do radzieckiej niewoli , skąd udało mu się zbiec. Następnie wraz z rodziną przedostał się do Warszawy. W stolicy po utworzeniu struktur AK został żołnierzem tej formacji wojskowej. Prowadził tajne nauczanie, sprawując funkcję Kierownika Podziemnego Białostockiego Okręgu Szkolnego. W sierpniu 1944 r. wziął aktywny udział w Powstaniu Warszawskim. W powstaniu uczestniczyła także jego córka Zofia, pseudonim Stokrotka.

Kiedy w wyniku zwycięstwa nad hitlerowską III Rzeszą granice Polski oparły się na Odrze i Nysie Łużyckiej, w 1946 r. Antoni Zięba wraz z rodziną przyjechał do Wrocławia, gdzie czekały go nowe zadania. Powierzono mu stworzenie od podstaw obecnego III LO im. Adama Mickiewicza. Przez 19 lat był dyrektorem tego liceum. W czasie pełnienia tej funkcji odwiedzał swą rodzinę w Gołonogu i Okradzionowie , gdzie spędzał wakacje. W 1960 r. jego żona Maria, nazywana przez niego Marylą, przeszła na emeryturę i osiadła u rodziny w Okradzionowie. Ziębowie postanowili wybudować tu własny dom.

W 1965 r. Zięba przeszedł na emeryturę i przyjechał do Okradzionowa, by spędzić tam resztę swego życia. Tak pisał o tym w swoim pamiętniku „Nadszedł czas opuszczenia Wrocławia na stałe. Zamieszkałem we własnym domku w malowniczej okolicy nad Białą Przemszą. Nareszcie z Marylą”. Takimi słowami kończy się napisany przez niego pamiętnik. Antoni Zięba umarł 2 listopada 1986 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Okradzionowie. W 1988 r. wydawnictwo Ossolineum wydało jego pamiętniki. 17 lipca 2014 r., Sejmik Województwa Dolnośląskiego uhonorował pośmiertnie Antoniego Ziębę odznaczeniem Złotą Honorową Odznaką „Zasłużony dla województwa dolnośląskiego.

Opracował: Jarosław Moździerski
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość