Szczepanowice koło Miechowa - archeologiczne badania ratownicze przy budowie trasy S7

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Szczepanowice koło Miechowa - archeologiczne badania ratownicze przy budowie trasy S7

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 sie 2016, 20:36

Informację o prowadzonych w miejscu przebiegu przyszłej ekspresowej trasy S7 wykopaliskach wywęszył Eworu. Wyniki tegorocznych badań są tak ciekawe, że nie mogę sobie odmówić zamieszczenia krótkiego sprawozdania na naszym Forum.

Archeolodzy odkryli zbiorowy grób sprzed 4,5 tys. lat

W trakcie prac wykopaliskowych przed budową trasy ekspresowej S7 w Szczepanowicach w gminie Miechów archeolodzy odkryli doskonale zachowany grób niszowy kultury ceramiki sznurowej sprzed 4,5 tys. lat. Kierownikiem wykopalisk jest Izabela Gomułka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Grób miał konstrukcję niszową, charakterystyczną dla rytuału pogrzebowego małopolskich społeczności w III tysiącleciu p.n.e. Składał się z jamy wejściowej, wąskiego korytarza i obszernej komory grobowej. Konstrukcja ta została wydrążona w podłożu lessowym i zachowała się do momentu odkrycia w niemal nienaruszonym stanie. Na dnie niszy – na głębokości 190 cm od obecnego poziomu gruntu znaleziono szczątki czterech osób: mężczyzny, kobiety oraz dwójki dzieci w wieku 8-9 i 12-13 lat, prawdopodobnie dziewczynki i chłopca. Pierwotnie pusta komora grobowa nie uległa destrukcji wskutek zawalenia się stropu lecz została powoli wypełniona ziemią namywaną od strony wejścia. Dzięki temu szczątki ludzkie zachowały się w bardzo dobrym stanie. Zmarłych ułożono w charakterystycznej, skurczonej pozycji, z zachowaniem orientacji północny wschód – południowy zachód. Zadbano przy tym o stworzenie symetrycznego układu: pary osoby dorosłej z dzieckiem zwrócone były do siebie kończynami dolnymi.

– Już wstępne oględziny antropologiczne przyniosły odkrycie interesujących śladów na kościach pochówku. Mężczyzna, w wieku ok. 44-50 lat, doznał za życia złamań kości nosowej i jarzmowej oraz kości udowej. Osobnik ten został poddany podwójnej trepanacji czaszki, co także mogło wiązać się z poniesionymi za życia obrażeniami. Zabiegi takie wykonywano również z powodu nawracających uciążliwych dolegliwości, wynikających z problemów neurologicznych – tłumaczy Agata Hałuszko z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na kościach dzieci odkryto urazy okołośmiertelne, które prawdopodobnie stanowiły przyczynę ich śmierci. Ślady te sugerować mogą, że mamy do czynienia z rytualnym pochówkiem całej rodziny. Potwierdzenia tego przypuszczenia trzeba szukać w dalszych badaniach specjalistycznych, zmierzających do ustalenia pokrewieństwa osób pochowanych w szczepanowickim grobie. Badany przypadek daje szansę na wyjaśnienie zagadki schyłkowoneolitycznych pochówków zbiorowych. Jednoczasowe składanie do grobu 2-4 osób rodzi przypuszczenie o uśmiercaniu niektórych ludzi przy okazji pogrzebu innych. W ułożeniu zmarłych nie zaakcentowano jednak ofiarnego charakteru, lecz „braterski”, czy też „partnerski” stosunek między zmarłymi.

Przy zmarłych odkryto bogate wyposażenie, złożone z: 6 naczyń (amfory i pięciu pucharów), topora kamiennego, zabytków krzemiennych (siekiery, trzech grotów strzał, wkładki noża i półsurowca), kompletu narzędzi z kości i poroża oraz ozdób kościanych i metalowych.

Wśród tych ostatnich znalazły się charakterystyczne spiralki, a także unikatowa zawieszka półksiężycowata, odkryta przy żebrach kobiety. Większość elementów wyposażenia została złożona w sposób pozwalający na jego przypisanie konkretnym zmarłym. Militaria i zestaw narzędzi umiejscowiono przy mężczyźnie, natomiast ozdoby miedziane i kościane leżały przy szczątkach kobiety i ułożonego przy niej dziecka.

Na podstawie charakteru rytuału pogrzebowego oraz cech zabytków, wiek grobu ze Szczepanowic można oszacować na ok. 2500 lat p.n.e. – Ocenę tą zweryfikują w przyszłości datowania radiowęglowe kości pochówku. Znalezione przy zmarłych naczynia są typowe dla wytwórczości lokalnych – podkrakowskich – społeczności kultury ceramiki sznurowej. Także większość innych przedmiotów nie odbiega od wytworów znanych z innych pobliskich grobów. Jedynie unikatowa zawieszka metalowa wskazuje na istnienie dalekosiężnych – ponadregionalnych kontaktów. Ich potwierdzeniem jest także opisany powyżej specyficzny charakter ułożenia czterech zmarłych. Choć nie znajduje on podobieństw w Małopolsce, to kilka analogicznych układów jest znanych z innych, daleko położonych regionów, zajętych przez osadnictwo społeczności kultury ceramiki sznurowej, m.in. ze środkowych Niemiec oraz z Bawarii. Grób ze Szczepanowic jest więc przykładem dalekosiężnych wędrówek zarówno przedmiotów, jak i duchowych wartości w Europie III tysiąclecia p.n.e. Czy chodzi w tym przypadku także i o wędrówki osób? To kolejny ważny problem zaplanowanych do przeprowadzenia analiz – zapowiada Izabela Gomułka, kieronik wykopalisk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prace wykopaliskowe prowadzone są na zlecenie konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Fundacja Nauki Archeologia Silesiae.

Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości