Jatwieź Duża - odkryto osadę obronną

Posty: 16751
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Jatwieź Duża - odkryto osadę obronną

Postautor: Karolina Kot » środa 22 sie 2018, 20:37

Podczas tegorocznych wykopalisk archeologicznych, prowadzonych w miejscowości Jatwieź Duża, położonej w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Suchowola, naukowcy odkryli bardzo ciekawą, prehistoryczną osadę obronną.

ZASKAKUJĄCE ZNALEZISKO NA PODLASIU

Pod Suchowolą na Podlasiu archeolodzy odkryli ślady pradawnego osadnictwa. To sensacyjne znalezisko na skalę ogólnopolską – informuje serwis Nasze Miasto Białystok.
radio.bialystok.pl

Odkryta przez archeologów osada obronna, według wstępnych badań, pochodzi z VIII- VI w p.n.e. Dla porównania, powstanie słynnego Biskupina datowane jest na VIII w p. n. e.

Jak powiedział kierownik prac archeologicznych Aleksander Piasecki, osada obronna pochodzi z czasów Kultury Łużyckiej.

Odkrycie białostockich naukowców jest najprawdopodobniej najstarszym śladem osadnictwa w regionie. Dodatkowo zaskakującym, gdyż nie spodziewano się w tym miejscu śladów bytowania z później epoki brązu - czytamy na stronie Naszego Miasta.

Na znalezisko natrafiono przypadkiem, przeglądając zdjęcia lotnicze. Na jednej z fotografii zauważono zarys idealnego okręgu. Okazało się, że to pozostałości wału obronnego. W pozostałościach osady archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty garnków czy prymitywnych narzędzi krzemiennych.

Źródło: interia.pl
A tu mamy widok w zakładce LIDAR Geoportalu: osada obronna
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość