Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Postautor: Velder » środa 25 lip 2018, 22:26

Mapa poznańskich murali, graffiti i neonów - weź ją sobie za darmo

Street-art w nietypowym wydaniu, czyli mapa "Z Bliska/Z Daleka" powstanie w Poznaniu. Darmowa mapa pozwoli na odnalezienie poznańskich murali, graffiti i neonów. Będzie dostępna już 30 czerwca.

Pomysł jest wypadkową moich wycieczek i wypraw. Elementy street artu zawsze mnie interesowały. Pomyślałem, że skoro mi się to podoba, to innym też może – wyjaśnia Tomasz Bombrych, pomysłodawca i twórca mapy i dodaje:

– Dzięki mapie odkryjemy Poznań na nowo. Zobaczymy go jako inne, alternatywne miasto. Nie takie, jakim ukazują je inne, tradycyjne przewodniki. To będzie wskazówka nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców, bo nawet ich nie jedno miejsce na tej mapie zaskoczy i okaże się, że nigdy go nie widzieli.

Mapa zawiera 74 miejsca, w skład których wchodzą murale (te mniejsze i większe) i graffiti. Ale znajdziemy na niej także neony czy chociażby elementy typografii dawnego Poznania.

– O tyle, o ile murale czy graffiti są widoczne na pierwszy rzut oka, o tyle elementy typografii często są już bardzo zniszczone, ukryte pod tynkiem. A przecież to dzięki nim możemy poznać historię naszego miasta. Widząc taką typografię dowiadujemy się, że w danym miejscu coś kiedyś funkcjonowało, że ktoś coś tu robił, sprzedawał itp. – mówi Tomasz Bombrych.

Mapa będzie dostępna dla wszystkich od 30 czerwca. Została wydrukowana w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Będzie można ją zdobyć w Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Informacji Turystycznej a także w bibliotekach. Wkrótce dostępna będzie także wersja PDF do pobrania. Mapa jest całkowicie darmowa.

Źródło: naszemiasto.pl

Mapę w formie pdf można pobrać tu: https://zbliskazdaleka.wordpress.com/20 ... rz-mape-2/

Myślę, że kilka śląskich miast mogłoby również skorzystać na podobnym pomyśle. W końcu z niektórych z nich mamy już na forum pokaźne zbiory starych napisów (szczególnie dla Bytomia, którego wątek liczy sobie 10 stron ;))

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Postautor: Karolina Kot » środa 25 lip 2018, 23:19

Uwielbiam Bytom i znam to miasto jak własną kieszeń, ale z natłokiem napisów i murali rzeczywiście coraz trudniej jest się połapać. Ogromnie tego dużo.
Pomysł stworzenia mapy jest świetny, ale nie mam zielonego pojęcia, jak to zrobić technicznie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Postautor: kusmanek » czwartek 26 lip 2018, 08:12

Bardzo fajna inicjatywa :) Chociaż to bardziej plan niż mapa (mapa ma rzeźbę terenu) ;)
Karolina Kot pisze:Pomysł stworzenia mapy jest świetny, ale nie mam zielonego pojęcia, jak to zrobić technicznie.

Można by stworzyć coś takiego na bazie map Google. Edytuje się je całkiem prosto.
To co, jedziemy z Bytomiem?

https://www.google.com/maps/d/u/1/viewe ... 31987&z=15
Born to make history

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Postautor: Velder » czwartek 26 lip 2018, 22:20

Oho, widzę że na poważnie podjąłeś się tematu :).
Ja to, nie myśląc sobie wiele, rzuciłem taką luźną ideę, a następnego dnia wchodzę na forum i patrzę - a tu już początek mapy gotowy :D :D . Muszę przyznać, że całkiem fajnie to wygląda, z fotkami i opisami (nie wiedziałem że tak się da :o)

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Poznań - mapa murali, graffiti i neonów

Postautor: kusmanek » piątek 27 lip 2018, 10:20

Akurat temat wyszedł jak jestem chory i siedzę w domu, stąd mam więcej czasu ;)
Chciałem tylko sprawdzić możliwości map Google, ale jakoś mnie wciągnęło :D
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości