Kraków - apartamentowiec na średniowiecznym cmentarzu?

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - apartamentowiec na średniowiecznym cmentarzu?

Postautor: Karolina Kot » czwartek 17 maja 2018, 14:03

Ostatnie doniesienia spod Wawelu mogą budzić niepokój:
Kraków. Co się stało z tysiącem szkieletów? Tajemnicze badania pod Wawelem.

Mieszkańcy Krakowa są zszokowani tym, co dzieje się przy ul. Stradomskiej.
Na zlecenie inwestora, który chce tam postawić apartamentowiec, w ciągu około miesiąca zlikwidowano odkryty na tym terenie cmentarz, na którym najstarsze pochówki odbywały się prawdopodobnie w średniowieczu.
Znaleziono tam około tysiąca ludzkich szczątków. Nadal jednak nie wiadomo, gdzie zostały dokładnie złożone, w jakich warunkach?

Prowadząca inwestycję w firma Angel Poland zaznacza, że szkielety zostały odpowiednio zabezpieczone we wnętrzu jednego z budynków na terenie inwestycji i są badane przez antropologów. Chcieliśmy sprawdzić, czy tak faktycznie jest, ale inwestor konsekwentnie odmawia, zasłaniając się argumentem o szczególnym charakterze znaleziska i odsyła po więcej informacji do władz konserwatorskich.

Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, był na terenie inwestycji w ostatni poniedziałek i twierdzi, że szczątki zostały prawidłowo zabezpieczone.
- Teraz je bada fachowiec - zapewnia.
Ks. Wacław Umiński z sąsiadującego z inwestycją Zgromadzenia Misjonarzy komentuje:
- Szczątki powinny być złożone w godnym miejscu. Mam nadzieję, że takie zabezpieczyli archeolodzy. Później należy je ponownie pochować z należytą czcią na cmentarzu.

Inwestor informuje, że po zakończeniu badań szczątki pod nadzorem służb konserwatorskich i kościelnych doczekają się godnego pochówku. Pojawiają się również pytania, czy przechowywanie tysiąca szkieletów w centrum miasta jest bezpieczne.
Zapytaliśmy o to dr. hab. Henryka Głąba z Zakładu Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Przyjęło się, iż szczątki, które przebywają w ziemi powyżej 50 lat, nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego - uspokaja Henryk Głąb.

- Co się stało z tysiącem szkieletów, które odkryto wraz z dawnym cmentarzem przy ul. Stradomskiej? - to pytanie od kilku dni zadają krakowianie.
O tym, że w ramach inwestycji przy ul. Stradomskiej wykopano około tysiąca szkieletów, informowaliśmy kilka dni temu. To nie przeszkadza inwestorowi w tym, aby na miejscu odkrytego cmentarza budować apartamentowiec z podziemnym parkingiem. To wywołało wzburzenie wśród wielu mieszkańców.
- Nie widzę uzasadnienia dla błyskawicznej likwidacji cmentarza. Zgodnie z prawem powinien być jako znalezisko archeologiczne wpisany do rejestru zabytków - komentuje konserwator sztuki Monika Bogdanowska.

Okoliczni mieszkańcy, którzy mogą obserwować teren inwestycji z okien, zwracają uwagę, że widoczne prace związane z likwidacją cmentarza trwały około miesiąca. Alarmowali, że mają podejrzenie, iż szkielety mogą być wywożone w nieznane miejsce.

Piotr Tymczak, 17 maja 2018
Źródło: dziennikpolski24.pl
Lokalizacja inwestycji
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - apartamentowiec na średniowiecznym cmentarzu?

Postautor: Karolina Kot » piątek 01 cze 2018, 09:14

Sprawa wygląda na bardzo poważną. Na szczęście nie zbagatelizowano jej i w tym przypadku urzędnicy nie udają, że nic o cmentarzu nie wiedzą, "bo go nie ma na starych mapach".

Deweloper odkrył 1600 szkieletów na budowie hotelu w Krakowie. Sprawę bada prokuratura

1600 ludzkich szczątków odkryto w trakcie budowy kompleksu hotelu i apartamentów w pobliżu Wawelu. Teraz prokuratura i władze zbadają sprawę wydania zgody na budowę.
Pierwsze informacje o odkryciu ludzkich szczątków przy ul. Stradomskiej w centrum Krakowa pojawiły się w kwietniu - pisała wtedy "Gazeta Krakowska". Na terenie kamienicy (dawnej kompleksu klasztoru i kościoła) powstaje kompleks hotelu i apartamentowca Angel Stradom.

Krakowskie media zwracają uwagę, że deweloper - firma Angel Poland - ograniczył dziennikarzom dostęp do miejsca budowy i prac archeologicznych. W maju okazało się, że na miejscu budowy odkryto cmentarz. Znaleziono tam w sumie ponad 1600 szczątków, głównie mężczyzn w średnim wieku. Onet.pl powołując się na wstępne ustalenia pisze, że na cmentarzu przy przytułku dla zubożałej szlachty chowano ludzi w okresie od XIV do XVII wieku. 

Prokuratura przyjrzy się zgodzie na budowę 

Badania szczątków przeprowadzono w wyjątkowo krótkim czasie. Deweloper informował, że to dzięki zastosowaniu nowoczesnej i szybkiej metody skanowania, zamiast wykonywania szkiców. Po tym pochowano je - zapewniała firma - zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim. Niektóre trafiły do ośrodków badawczych. Inwestor podkreśla też, że na miejscu pracuje duży zespół specjalistów. 
Teraz RMF FM podaje, że sprawą inwestycji i okrycia zajmuje się urząd wojewódzki, ministerstwo kultury oraz prokuratura. Ta ostatnia ma zbadać, czy nie doszło do błędów przy wydawaniu zgody na budowę i czy było wiadomo, że budowa będzie realizowana na dawnym cmentarzu. Pozwolenie na budowę wydał m.in. konserwator zabytków, urząd miasta i urząd wojewódzki.

Jednak RMF FM cytuje krakowską archeolożkę dr Monikę Bogdanowską, wg której po odkryciu cmentarza powinno się wstrzymać wszelkie prace budowlane. Ponadto - jej zdaniem - na tym obszarze w ogóle nie powinny powstawać nowe budynki, ponieważ ta część Krakowa znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: wiadomości.gazeta.pl


Krakowska prokuratura zbada sprawę budowy, na której znaleziono ludzkie szczątki

Krakowska prokuratura zajmie się sprawą budowy kompleksu hotelowego przy ulicy Stradomskiej w Krakowie - donosi RMF FM. Podczas prac znaleziono tam ruiny średniowiecznego kościoła, a także cmentarzysko i ponad 1600 ludzkich szczątków. Prokurator chce zbadać, czy podczas wydawania zgody na budowę nie popełniono błędów. Wyjaśnić sprawę chce też urząd wojewódzki oraz Ministerstwo Kultury.

"Chcemy sprawdzić, czy wydając pozwolenie na budowę, nie popełniono błędów. Prokurator rozważy, czy włączyć się do postępowania administracyjnego. Będziemy sprawdzali, czy, już wydając pozwolenie na budowę, było wiadomo, w jakim miejscu jest wykonywana inwestycja" - mówi RMF FM Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Budowa kompleksu hotelowego

W listopadzie 2017 roku wydano pozwolenie na budowę potężnego kompleksu hotelowego. Na Stradomskiej ma stanąć pięciogwiazdkowy hotel Stradom House ze 125 pokojami, restauracją i spa. Mają się tam także znaleźć 133 apartamenty i podziemny parking na 150 samochodów.
Wcześniej w tym miejscu znajdowała się kamienica, jednak z uwagi na fatalny stan lokatorzy musieli się wyprowadzić. Działka została sprzedana firmie Angel Poland za prawie 28 milionów złotych.

Podczas prac na miejscu budowy odkryto ruiny średniowiecznego kościoła, klasztoru, szpitala a także cmentarzysko, które powstało prawdopodobnie w XIV wieku. Naukowcy znaleźli tam ponad 1600 ludzkich szkieletów. Szczątki zostały przeniesione do badawczych namiotów tymczasowo postawionych na terenie budowy. Po kilku tygodniach namioty i szczątki jednak zniknęły.
Inwestor nie publikował żadnych zdjęć z miejsca budowy, na teren nie wpuszczał także dziennikarzy. Nikt nie wiedział, gdzie znajdują się szczątki oraz czy rzeczywiście są zabezpieczone i badane.

Dopiero po dwóch tygodniach inwestor przyznał, że większość szczątków została już pochowana w zbiorowej mogile w jednej z parafii w Raciborsku w Małopolsce. Pozostałe szczątki zostały przewiezione na badania do Państwowej Akademii Nauk oraz na uniwersytet w Sztokholmie. Co ciekawe, o tym, że szczątki zostały już zabrane z miejsca ich odkrycia i pochowane, nie wiedział wojewódzki konserwator zabytków.

Specjaliści pracują na miejscu

Szczątki zniknęły tak szybko, bo - jak tłumaczy Marcin Kaznowski przedstawiciel inwestora - zastosowano nowoczesną technikę. "Zdecydowaliśmy się na nowocześniejszą i szybszą metodę, czyli mapping 3D. Trwało to trzy dni. Nie musieliśmy więc prowadzić tam prac tak długo, jak przy innych inwestycjach, gdzie takie metody nie są stosowane" - twierdzi.
Według inwestora na miejscu, od czasu odnalezienia zabytków pracuje ponad 50 specjalistów z dziedziny archeologii, antropologii czy konserwacji zabytków i dzieł sztuki. "Do pracy archeologicznej zaprosiliśmy znanego specjalistę dr Jacka Pierzaka, który był konserwatorem zabytków w Katowicach. Cały zespół liczy kilkadziesiąt osób, wśród nich kilkunastu profesorów i doktorów archeologii, wszyscy podlegają konserwatorowi Janowi Janczykowskiemu" - tłumaczy Marcin Kaznowski z Angel Poland Group.

Co innego mówi nam jednak wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Uważa, że pracujący na miejscu archeolodzy bezpośrednio podlegają inwestorowi, a on jedynie wydał zgodę na ich pracę. "Nie mam zastrzeżeń do sposobu prowadzenia prac, ale nie wiem, czy nie ma zaniedbań, bo jak ja przychodzę, to wszystko teoretycznie funkcjonuje dobrze. Nadzór konserwatorski odpowiada przed inwestorem, ja tylko wydawałem zgodę na prowadzenie prac" - wyjaśnia Janczykowski. Dodaje, że na terenie odkryć jest najrzadziej co dwa tygodnie. Aby tam wejść, musi jednak prosić o zgodę inwestora i umawiać się na odpowiedni termin.

Te zarzuty z kolei odpiera inwestor. "Konserwator jest na miejscu budowy kilka razy w tygodniu, jeśli chce, to po prostu przychodzi i taka wizyta się odbywa" - mówi Kaznowski. Zaznacza, że prace budowlane wciąż się odbywają, ale nie w miejscu odkryć.
Według części naukowców konserwator nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. "Konserwator jest urzędnikiem państwowym i ma za zadanie chronić dziedzictwo historyczne, taki jest sens istnienia służb konserwatorskich. Kiedy coś zostanie odkryte, tam powinno się wstrzymać wszystkie prace budowlane" - mówi dr Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Skąd pozwolenie na budowę?

Bogdanowska zastanawia się też, kto wydał pozwolenie na budowę w takim miejscu. "To jest obszar znajdujący na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Krakowie są wpisane trzy zespoły, Stare Miasto w obrębie Plant oraz przedmieścia Krakowa: Stradom i Kazimierz z uwagi na zachowany układ urbanistyczny. Czyli jeżeli my ten układ urbanistyczny zmieniamy, to naruszamy to, co jest chronione zapisami UNESCO. Tam absolutnie nie powinno się budować nowych budynków, często pojawia się argument, że w jakimś miejscu wcześniej stał budynek, ale w tym przypadku tak nie było, tam przez kilkaset lat funkcjonował cmentarz" - podkreśla Bogdanowska.

Pozwolenie na budowę wydało w listopadzie 2017 kilka instytucji, m.in. małopolski wojewódzki konserwator zabytków, urząd miasta i urząd wojewódzki. Co zastanawiające, miejscy urzędnicy nie widzieli potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji. W dokumencie nadesłanym z urzędu miasta czytamy: "Prezydent Miasta Krakowa decyzją z 28.09.2016 r. (...) stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko".

W momencie składania wniosku o budowę, a także wydania pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji na obszarze, na którym powstaje hotel, nie istniał żaden plan zagospodarowania przestrzennego. Został on wydany dopiero w marcu tego roku, czyli pięć miesięcy po wydaniu pozwolenia na budowę. "Plan miejscowy został uchwalony i on określa dokładnie, jakie funkcje w tym obszarze powinny występować i one są dokładnie zbieżne z naszym projektem" - mówi Marcin Kaznowski z Angel Poland Group.

"Jest wręcz presja ze strony inwestora, żeby jak najszybciej to skończyć, bo oni chcą tu wchodzić" - podkreśla konserwator Jan Janczykowski.
Projekt zakłada także zakończenie inwestycji w pierwszym kwartale 2020 roku.

Marek Wiosło, 31.05.2018
Źródło: interia.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - apartamentowiec na średniowiecznym cmentarzu?

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 04 cze 2018, 11:03

Kości wykopane z terenu budowy hotelu miały trafić do podziemi kaplicy cmentarnej w Raciborsku. Podobno umieszczono je w dwudziestu trumnach. Nie mam pojęcia, w jaki sposób taka ilość ludzkich szczątków mogłaby się tam zmieścić, chyba po przemieleniu...

Nie wiem, co takiego jest w tej sprawie, że budzi ona u mnie zaniepokojenie i taki jakiś niesmak, znacznie większy, niż wykopaliska w Częstochowie, przy ulicy Nadrzeczej. W tamtym przypadku prace były koniecznością, badania nie owiewał żaden nimb tajemniczości, szczątki trafiły godnie do wspólnej mogiły na cmentarzu, a nie do jakiejś tajemniczej piwnicy.
A tutaj? Coś mi się tu nie podoba, ale nie wiem, o co chodzi.

Tak wygląda rzeczona kaplica, odwiedziłam ją kilka dni temu. Do wnętrza na upartego można zajrzeć przez okienko, ja jednak tego nie zrobiłam.
Załączniki
Raciborsko (1).JPG
Raciborsko (1).JPG (91.94 KiB) Przejrzano 6678 razy
Raciborsko (2).JPG
Raciborsko (2).JPG (69.79 KiB) Przejrzano 6678 razy
Raciborsko (3).JPG
Raciborsko (3).JPG (99.45 KiB) Przejrzano 6678 razy
Raciborsko (4).JPG
Raciborsko (4).JPG (96.51 KiB) Przejrzano 6678 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - apartamentowiec na średniowiecznym cmentarzu?

Postautor: Karolina Kot » środa 01 sie 2018, 07:35

Badania archeologiczne na Stradomiu zostaną unieważnione?

Trzy decyzje Jana Janczykowskiego, małopolskiego konserwatora zabytków, mogą zostać uznane za nieważne. Chodzi m.in. o pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych przy ul. Stradom, gdzie trwa budowa apartamentowca i przebudowa zabytkowego gmachu. Rozmowa z Magdaleną Gawin, generalnym konserwatorem zabytków.

Aleksander Gurgul: Jaki jest efekt kontroli, którą pracownicy Departamentu Ochrony Zabytków podjęli przy ul. Stradom?
Magdalena Gawin: Czynności wyjaśniające w tej sprawie podjęliśmy już w kwietniu. Wtedy po raz pierwszy zwróciliśmy się do wojewódzkiego konserwatora zabytków w tej sprawie. Niestety, komplet dokumentacji uzyskaliśmy dopiero pod koniec maja, a uzupełnione zostały podczas oględzin akt w siedzibie urzędu pod koniec czerwca. Dopiero ta dokumentacja i jej analiza pozwoliły na podjęcie dalszych działań.

Czy pani pracownicy dopatrzyli się zaniedbań ze strony Jana Janczykowskiego, małopolskiego konserwatora zabytków, albo inwestora?
– Analiza dokumentacji podaje pod uzasadnioną wątpliwość prawidłowość trzech wydanych w sprawie rozstrzygnięć: pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych oraz decyzji zmieniających to pozwolenie. W związku z tym zdecydowałam o wszczęciu trzech postępowań o stwierdzenie nieważności decyzji małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Mają one potwierdzić, czy decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Projekt przebudowy zabytkowej kamienicy oraz dobudowy nowego budynku wymagają korekty?
– Czynności wyjaśniające są w trakcie. Samo zbadanie dokumentów dotyczących części architektonicznej wymaga dogłębnej analizy bardzo obszernej dokumentacji projektowej. Po zakończeniu badania akt oraz przedstawieniu ostatecznej opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz uchwały Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa w Polsce podejmę decyzję co do dalszych działań w tym zakresie.

Czy inwestor musi liczyć się z jakimiś konsekwencjami?
– Nie uprzedzajmy faktów. Nasze działania mają na celu dobro tego wyjątkowego miejsca. Jest to dla nas bardzo ważna i trudna sprawa i dlatego z mojej inicjatywy była ona m.in. przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Komitetu.

Aleksander Gurgul
23 lipca 2018
Źródło: krakow.wyborcza.pl
Załączniki
Kamienica przy ul. Stradomskiej (1).JPG
Kamienica przy ul. Stradomskiej (1).JPG (64.83 KiB) Przejrzano 6413 razy
Kamienica przy ul. Stradomskiej (5).JPG
Kamienica przy ul. Stradomskiej (5).JPG (74.58 KiB) Przejrzano 6413 razy
Kamienica przy ul. Stradomskiej (4).JPG
Kamienica przy ul. Stradomskiej (4).JPG (43.16 KiB) Przejrzano 6413 razy
Kamienica przy ul. Stradomskiej (3).JPG
Kamienica przy ul. Stradomskiej (3).JPG (71.3 KiB) Przejrzano 6413 razy
Kamienica przy ul. Stradomskiej (2).JPG
Kamienica przy ul. Stradomskiej (2).JPG (78.21 KiB) Przejrzano 6413 razy
Kamienica w trakcie remontu.JPG
Kamienica w trakcie remontu.JPG (61.19 KiB) Przejrzano 6233 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości