Kraków - remont zegara na Placu Centralnym

Posty: 18724
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Kraków - remont zegara na Placu Centralnym

Postautor: Karolina Kot » środa 15 maja 2019, 20:26

Kraków. Zegar przy Placu Centralnym do remontu

Kultowy zegar umieszczony na budynku os. Centrum D1 w ciągu najbliższych tygodni zostanie zmodernizowany. Choć urządzenie nie zmieni swojego historycznego wyglądu, to jednak zyska nowoczesne wnętrze. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie podpisał umowę na wykonanie projektu i prac remontowych dotyczących zegara.
Modernizacja dotyczy wymiany źródła zasilania i światła. 170 żarówek, które od dekad wskazywały nowohucianom czas, zostaną wymienione na trwalsze w eksploatacji i energooszczędne moduły ledowe o okrągłych kształtach odpowiadających żarówkom.

Dotychczasowe zasilanie zostanie zachowane i odświeżone tak, aby w każdej chwili można było je uruchomić ponownie, dlatego też porcelanowe gniazda E27, na których znajdują się dzisiaj żarówki pozostaną na swoim miejscu. Wymienione zostaną także elementy szklane w segmentach wyświetlacza, by był bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV.

W pomieszczeniu sterowniczym zamontowany zostanie nowy sterownik zegara, który zapewni jego bezobsługową pracę, co oznacza, że automatycznie dokona on zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oraz samoczynnie powróci do właściwych wskazań w sytuacji zaniku zasilania.

Projekt modernizacji zegara zostanie uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, dlatego zgodnie z założeniami oryginalny charakter i elementy mechanizmu po odświeżeniu pozostaną na swoim miejscu. Nowe źródła światła zostaną przymocowane do istniejących paneli, więc zmodernizowany zegar nie utraci aktualnego wyglądu.

BARTOSZ DYBAŁA
30 kwietnia 2019
Źródło

Tak się jakoś zapętliłam, że zrobiłam temu zegarowi w sumie aż 1 (słownie: jedno) zdjęcie. :o
Maj 2019:
Załączniki
Maj 2019 (1).JPG
Maj 2019 (1).JPG (50.47 KiB) Przejrzano 642 razy
Maj 2019 (2).JPG
Maj 2019 (2).JPG (48.5 KiB) Przejrzano 642 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość