Lisowice - odkrycia w wyrobisku cegielni Lipie Śląskie

Posty: 14889
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Lisowice - odkrycia w wyrobisku cegielni Lipie Śląskie

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 lis 2018, 07:50

Lipie Śląskie to niewielka wieś, położona w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków. Na jej terenie, oprócz centrum handlowego i McDonalsd'sa istnieje również ogromna, nieczynna już cegielnia.
W jej wyrobiskach naukowcy dokonali kilka lat temu niezwykłych odkryć paleontologicznych: znaleźli kości drapieżnego gada, teropoda, którego nazwali Smokiem Wawelskim oraz ogromnego gada ssakokształtnego z okresu górnego triasu o nazwie gatunkowej Lisowicia Bojani.
To ostatnie stworzenie wywołało ogromne zainteresowanie naukowców na całym świecie.

Największy gad ssakokształtny żył na Śląsku.

Lisowicia Bojani to nazwa gada ssakokształtnego, który żył na Śląsku około 205-210 milionów lat temu. Jego szczątki odkryto w Lisowicach. Badania prof.Tomasza Suleja z PAN i dr Grzegorza Niedźwieckiego prowadzone nad znaleziskiem, opisał prestiżowy magazyn "Science".

Udało nam się opisać i nadać nazwę gadowi ssakokształtnemu - dicynodontowi, który żył na terenie Śląska 205-210 mln lat temu. Nazywa się Lisowicia Bojani i był to największy gad ssakokształtny - i najmłodszy, jaki żył na Ziemi - mówi Tomasz Sulej portalowi Onet.pl. Szczątki zwierzęcia zostały odkryte w Lisowicach w gminie Pawonków (dokładnie na terenie cegielni w Lipiu Śląskim).
Właśnie od nazwy miejscowości pochodzi pierwszy człon nazwy Lisowicia, druga część - "Bojani" pochodzi od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa, jednego z twórców nowoczesnej weterynarii.
Co ważne, Lisowicia Bojani nie była dinozaurem. Zdecydowanie było jej bliżej do ssaków. Miała ponad 2,5 metra wysokości i ważyła 9 ton. Żyła nad brzegiem mokradeł i żywiła się roślinami. Nie miała zębów, a jej pysk i żuchwa były pokryte rogowym dziobem. Pomimo dużych rozmiarów Lisowicia Bojani potrafiła się szybko poruszać. Wszystko dzięki temu, że nogi miała umiejscowione pod brzuchem, tak jak obecnie żyjące ssaki, a nie po bokach, co jest charakterystyczne dla gadów.

- Przede wszystkim to nasze odkrycie pokazuje, że początek ery dinozaurów wyglądał zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy. Bo do tej pory wyobrażaliśmy sobie, że dinozaury to była jedyna grupa, która w tym czasie tak gwałtownie powiększała swoje rozmiary - tłumaczy prof. Sulej. Badania Polaków udowodniły, że pośród ówczesnych mieszkańców Ziemi, żyły zwierzęta ssakokształtne.
Pierwsze szczątki gada znaleziono 10 lat temu, od tego czasu odnaleziono jednak kolejne kości Lisowicii, czego efektem jest nowa rekonstrukcja zwierzęcia. Znalezisko w Lisowicach okazało się tak interesujące, że badania prof. Tomasza Suleja i dra Grzegorza Niedźwiedzkiego opisał prestiżowy magazyn "Science".


Niestety, cegielnia w Lipiu Śląskim jest już od lat nieczynna, jej wyrobiska zostały zalane lub zasypane przez odpady, a tymczasem warstwy ze szczątkami gadów znajdują się głęboko, przez co miłośnicy paleontologii zbyt wiele do roboty w okolicach Lisowic nie mają.
Załączniki
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (2).JPG
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (2).JPG (63.38 KiB) Przejrzano 158 razy
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (1).JPG
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (1).JPG (103.42 KiB) Przejrzano 158 razy
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (3).JPG
Dawna cegielnia i jej wyrobiska (3).JPG (94.99 KiB) Przejrzano 158 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 463
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Lipie Śląskie - odkrycia w wyrobisku cegielni

Postautor: Velder » poniedziałek 26 lis 2018, 11:46

Karolina Kot pisze: ...znaleźli kości drapieżnego gada, teropoda, którego nazwali Smokiem Wawelskim oraz ogromnego gada ssakokształtnego z okresu górnego triasu o nazwie gatunkowej Lisowicia Bojani.

Tyle potencjalnych nazw, a oni tu go znowu Smokiem Wawelskim nazwali. Eh.. ;)

Warto wspomnieć, że niejako na fali tego odkrycia, w sąsiedniej wsi Lisowice urządzono w 2008 r. Muzeum Paleontologiczne, w którym można ponoć obejrzeć część znalezionych w cegielni skamieniałości. Niestety nie miałem jeszcze okazji, aby tam zajrzeć.

Gdyby ktoś chciał, to tutaj jest wywiad z p. Robertem Borzęckim, który odkrył tutejsze skamieniałości w 2006 roku: http://www.redbor.pl/bibliografia/borzecki_2006.htm

Posty: 14889
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lipie Śląskie - odkrycia w wyrobisku cegielni

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 lis 2018, 23:45

Swego czasu Lisowice mocno się zresztą na naukowców boczyły za taka nazwę.

Na Śląsku, w Lisowicach, kilka lat temu znaleziono szczątki dinozaura. Mieszkańcy mieli nadzieję, że znalezisko pomoże w promocji miasteczka. Jednak niespodziewanie naukowcy dinozaura nazwali "Smok Wawelski", choć z Wawelem nie ma on nic wspólnego.
- To pasuje jak pięść do ogona. Przecież historia o Smoku Wawelskim to legenda - dziwi się Joachim Joś, mieszkaniec Lisowic.
- Powinien to być Smok Lisowicki - przekonuje także Aldona Błyszcz, mieszkanka Lisowic.

Niestety, to jest już Smok Wawelski. Oficjalnie, ostatecznie i formalnie. Rodzaj: smok, gatunek: wawelski. Naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, którzy kilka lat temu wykopali w Lisowicach tego pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego, tak właśnie ostatnio zdecydowali. - Postanowiliśmy nazwać to znalezisko o światowym znaczeniu właśnie Smok Wawelski, żeby na całym świecie usłyszano, że tutaj pod Krakowem żył Smok Wawelski - tłumaczy dr Tomasz Sulej, Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- Pod jakim Krakowem? - irytują się lisowiczanie. Smok padł tu, na Śląsku, a nie pod Wawelem.
- Niestety przepadło - żali się sołtys Lisowic. Taka wstrętna zasada, że to naukowcy - odkrywcy nadają imię. - Już praktycznie nie możemy nic zrobić. Ale jesteśmy rozczarowani. Powiem grzecznie - jesteśmy rozczarowani. Po naszemu - po ptokach - mówi Marian Mańka, sołtys Lisowic. A miało być tak pięknie. Od chwili odkrycia kości lisowiczanie planowali, by dzięki temu tym znaleziskiem zachęcić turystów do przyjazdu do Lisowic. Powstało muzeum, a mieszkańcy posiedli nowe kwalifikacje: polonistka Katarzyna Koza została przewodniczką, a rolnik Marek Błyszcz kustoszem muzeum, który paleontologiczną wiedzą dorównał niemal profesorom.

Teraz, jak mówią rozgoryczeni - wszystko na nic. - To by była nasza promocja naszej wioski, a tak to co ja powiem komuś z rodziny? Że mamy Smoka Wawelskiego w Lisowicach? - pyta Aldona Błyszcz. Za to w Krakowie mają teraz i tego starego, klasycznego, Wawelskiego Smoka i tego nowego - lisowickiego, który stał się wawelskim.

Od przybytku smoków nie boli głowa prezydenta Krakowa, który podejrzewa zresztą, że ten w Lisowicach odkopany, to czystej krwi Krakus.
- My ze Śląskiem mamy od wielu lat bardzo dobre kontakty, więc on prawdopodobnie tam poszedł albo na spacer, albo może tam jakaś smoczyca* była w tamtym rejonie, nie wiadomo - żartuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.


Źródło

Okazuje się, że nazwa gatunkowa triasowego gada spod Lublińca nie do końca spodobała się także samym naukowcom:
Nazwa gatunku budzi kontrowersje ze względu na złamanie niepisanych, zwyczajowych reguł dotyczących tworzenia nazw taksonomicznych, ponieważ jest to niezlatynizowana nazwa języka narodowego badaczy, nie jest pochodną od innej nazwy i nie jest nazwą nową, tylko zapożyczeniem, kopią istniejącej nazwy związanej z innym porządkiem ontologicznym.

- Wikipedia

* Na szczęście Lisowicia Bojani zrehabilitowała Lisowice i w dodatku osławiła miejscowość na cały świat. Czasami dobrze jest poczekać chwilkę i poszukać czegoś więcej, bo może się okazać, że "ta jedyna szansa" nie jest tak naprawdę najlepszym wyborem. :)
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość