Warszawa - stara radiostacja

Posty: 1494
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Warszawa - stara radiostacja

Postautor: Eworu » poniedziałek 04 kwie 2016, 15:39

Rejon co prawda nie nasz, ale sprawa mega ciekawa. Warto przy okazji wizyty w stolicy zachaczyć o to miejsce ;)

W lesie na północnym krańcu Warszawy można natknąć się na zagadkowe betonowe pozostałości. To fragmenty zbudowanej blisko sto lat temu radiostacji. Wspólnie ze społecznikami podążyliśmy śladami cudu techniki międzywojennej Polski.
Las na granicy Bemowa i Starych Babic to miejsce chętnie odwiedzanie przez spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. Wielu jednak mija wystające z ziemi betonowe elementy, zastanawiając się, jaka kryje się za nimi historia. W jej odkrywaniu pomogli nam członkowie Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.

Betonowe bloki

InformacjeTyle zostało po "cudzie techniki" II RP. "Radiostacja powinna być zabytkiem"
Tyle zostało po "cudzie techniki" II RP. "Radiostacja powinna być zabytkiem"
Społecznicy apelują o wpisanie do rejestru zabytków Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej znajdującej się na pograniczu Warszawy i... WIĘCEJ »

Podróż w czasie zaczynamy niedaleko miejsca, gdzie ulica Radiowa zbiega się z ul. Leskiego. Tu można zobaczyć zachowane betonowe bloki. - To fragmenty budynku radiostacji nadawczej, a obok są pozostałości po cewkach nadawczych, które doprowadzały sygnał do anteny – tłumaczy Jerzy Bogdan Raczek, autor książki o radiostacji.
Sama konstrukcja powstała na przedpolu Warszawy w latach 1921-23. W jej otwarciu uczestniczy; m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, który wówczas wymienił depesze z prezydentem USA Calvinem Coolidgem. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Wspomniana przez Raczka antena znajdowała się na dziesięciu stalowych masztach wysokich na 126,5 metra – rozstawione były co około 400 metrów.

- Na każdym wisiało po 16 przewodów miedzianych, które emitowały sygnał radiotelegraficzny. Była to bowiem radiostacja, która posługiwała się alfabetem Morse’a – wyjaśnia nasz przewodnik.

Elementy podstaw masztu można zobaczyć idąc w głąb lasu, niedaleko ulicy Kocjana. - Przy każdym były cztery stopy fundamentowe, a na nich osadzone elementy konstrukcyjne, które się pięły w górę – zaznacza Raczek. I zauważa: - Stal na stopach trzyma się jeszcze dobrze.

Wysadzona przez Niemców

Dlaczego maszty i radiostacja nie zachowały się w całości? Losy konstrukcji, która służyła Polakom w okresie II RP rozstrzygnęły się podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku o radiostację toczyły się zacięte walki. Podczas okupacji była wykorzystywana przez Niemców. - Została wysadzona 16 stycznia 1945 roku, dosłownie na kilkanaście godzin przed wkroczeniem wojsk polskich te tereny – mówi Raczek.

Jeszcze w czasie wojny droga wzdłuż masztów była pilnie strzeżona przez Niemców. - Obawiali się ataku Armii Krajowej z terenów Puszczy Kampinoskiej. Droga była utwardzona żużlem. Bez przerwy jeździli tam i z powrotem Niemcy na motocyklach z bronią gotową do strzału – wyjaśnia nasz przewodnik. – W tej chwili mamy tu las, ale w tamtym okresie to były po prostu pola, nieużytki, na których ludność wypasała bydło – dodaje.Po oryginalnej radiostacji pozostały jeszcze inne szczególne ślady – tak zwane czuwajki. Stacjonowali w nich w czasach międzywojnia wartownicy, którzy pilnowali, żeby nikt nie uszkodził urządzeń radionadawczych. Były cztery takie wartownie.

Odwiedziliśmy jedną z nich. Zachowała się, ale jej stan pozostawia wiele do życzenia. - To pomieszczenie po pierwsze było oszklone, a po drugie był tam piecyk do ogrzewania po to, żeby stworzyć wartownikowi dobre warunki w okresie zimowym - wyjaśnia Raczek.

"Największe polskie osiągnięcie"

Członkowie stowarzyszenia walczą teraz, żeby pozostałości przetrwały. Zaapelowali między innymi do wojewódzkiej konserwator o wpisanie ich do rejestru zabytków.

- Ta stacja była największym polskim osiągnięciem radiotechnicznym w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dorównywała podobnej konstrukcji, która wcześniej powstała w Stanach Zjednoczonych - przekonuje Stanisław Chrapek, członek stowarzyszenia.

I podkreśla, że teren, na którym rozciągała się cała konstrukcja może kryć jeszcze tajemnice. - Są przekazy ustne, ze zostały tam zakopane dokumenty, archiwum związane ze stacją badawczą – zdradza Chrapek. - Dlatego to miejsce trzeba przebadać, a przede wszystkim chronić - puentuje.


http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 98193.html
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 13850
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Warszawa - stara radiostacja

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 04 kwie 2016, 19:32

Świetna sprawa! Pognałabym tam już dziś!

Ale w naszej okolicy też mamy podobną historię z nieistniejącą już radiostacją w Mysłowicach, służącą rozgłośni Polskiego Radia Katowice.
Kiedy wybuchła wojna nowoczesny obiekt był nowiuteńki, oddano go do użytku zaledwie kilka dni wcześniej.
Niestety, na początku września Polacy uszkodzili go, niszcząc cenne urządzenia, by nie dostały się w ręce nieprzyjaciela. Ostatnim nagraniem, jakie popłynęło w eter z Mysłowic, był polski Hymn.
W 1945 roku pozostałości po radiostacji (odbudowanej w czasie wojny przez Niemców) zostały ponownie wysadzone przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Gruzy budynku posłużyły jako materiały budowlane do budowy kościoła na Morgach, a ocalałe fragmenty jednego z dwóch masztów użyto w roku 1949 do odbudowy nadajnika w Raszynie pod Warszawą.

Pokusiłam się swego czasu nawet o zlokalizowanie tego obiektu. Niestety, dziś nie ma po nim śladu, dziś wznoszą się na nim domy osiedla "Słoneczne Wzgórze".
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 1494
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Warszawa - stara radiostacja

Postautor: Eworu » wtorek 10 paź 2017, 15:01

Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 581
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46

Re: Warszawa - stara radiostacja

Postautor: kusmanek » sobota 14 paź 2017, 11:00

Ruiny wspomniane przez Szkieletka załapały się jeszcze na mapie z lat '50:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... onID=96052

A przy okazji stacji nadawczych, warto również wspomnieć Mrówczą Górę w Giszowcu. Były tam dwa maszty radiostacji obsługującej lotnisko Muchowiec, miały one jednak swój epizod radiowy:
W tym czasie gliwicki nadajnik pracował równolegle z uruchomioną 28 lutego tymczasową stacją na Mrówczej Górze, która – jak pisze Stanisław Miszczak – wcześniej służyła do nadawania sygnałów telegraficznych i fonii dla potrzeb komunikacji lotniczej.
Źródło
Zdjęcie owych masztów można znaleźć w NAC:
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87395/h:328/


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość