Strona 1 z 1

Jaworzno - Jeleń, nawiedzony dom

: niedziela 28 sty 2018, 22:44
autor: Karolina Kot
Przy rynku w Jeleniu, niegdyś odrębnej miejscowości, dziś będącej jedną z peryferyjnych dzielnic Jaworzna, pod numerem 24 znajduje się okryty miejską legendą przedwojenny dom mieszkalny.
Według bardzo różnych przekazów od lat budynek miał przechodzić z rąk do rąk, a kolejne rodziny, które próbowały w nim mieszkać opuszczały swoje lokum bardzo szybko, niejednokrotnie w środku nocy.
Nie do końca wiadomo, co takiego przytrafiało się tym ludziom, wśród okolicznych mieszkańców krążą jednak plotki o "zjawie", która jakoby najbardziej upodobała sobie strych obiektu.

Wbrew temu, co można by oczekiwać na miejscu okazuje się, że dom jest zadbany i sprawia całkiem sympatyczne wrażenie. Posiada drewniane okiennice, ładną elewację, w oknach czyste firanki. Wygląd zawdzięcza obecnemu właścicielowi, który zakupił obiekt i - wykorzystując opowieści o nim krążące - zaadaptował go na potrzeby "escape room". Za opłatą śmiałkowie mogli wynająć budynek i spędzić w jego wnętrzu noc, rozwiązując przygotowane zagadki.
Podobno chętnych na tego typu ekstremalną formę rozrywki nie brakowało, ale z jakiegoś niezrozumiałego powodu właściciel zawiesił działalność.
Budynek po raz kolejny wystawiony został na sprzedaż.

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2018 roku.
Lokalizacja
P.S. Kurcze, chyba faktycznie z tym domem coś jest na rzeczy, nie ma się co śmiać i w ogóle "przebacz mi Brunhildo", bo podczas próby zamieszczenia zdjęć do tego wątku uporczywie wyskakiwał mi komunikat "błąd HTTP". :o :o

Re: Jaworzno - Jeleń, nawiedzony dom

: piątek 11 wrz 2020, 10:23
autor: Karolina Kot
Mocno już odgrzewany artykuł:
Dom, w którym straszy znów jest na sprzedaż. Cena to prawie 200 tys. zł

Dom przy rynku w Jaworznie-Jeleniu owiany jest legendą. Nigdy nie odnaleziono dwójki dzieci, które tam mieszkały, a plotki głoszą, że za ich zniknięcie odpowiedzialny jest ojciec. Od tego czasu w domu dzieją się dziwne rzeczy, dlatego już 30 rodzin po prostu z niego uciekło. Dom znów jest na sprzedaż

W tamtym roku budynek kupił mężczyzna, który z nawiedzonego domu postanowił uczynić intratny interes. Jak? Wynajmował go tym, którzy lubią się bać.
Z piwnicy dochodzi płacz dziecka?

W latach 40. XX wieku mieszkańcy Jelenia zaczęli omijać szerokim łukiem dom z białego kamienia przy głównej drodze. Nikt nie chciał tędy przechodzić, odkąd w dziwnych okolicznościach zniknęło mieszkające tam rodzeństwo. Ludzie opowiadali, że nocami z piwnicy dochodzi płacz dziecka. Ktoś inny w piwnicy widział tam dziwne narzędzia. Zaklinał się przy tym, że były skąpane we krwi.
30 rodzin z niego zrezygnowało

Dom w Jeleniu znają niemal wszyscy mieszkańcy dzielnicy i mimo że upłynęło już ponad 70 lat, straszna historia jest nadal żywa. Ludzie mówią, że to przeklęte miejsce, z którego uciekło w ciągu 70 lat ponad 30 rodzin.

Mimo tego Paweł, obecny właściciel, nie bał się. Nazwał go „Doom w Jeleniu”. Zrekonstruował wnętrza domu, tak żeby przypominały śląskie domostwo z lat powojennych i zaczął „wpuszczać” tam śmiałków o mocnych nerwach. W piwnicy, na piętrze oraz na strychu urządził escape room. Zadaniem uczestników zabawy było wydostanie się z kolejnych pomieszczeń, rozwiązując zagadki. Jeszcze odważniejsi mogli wykupić sobie noc w nawiedzonym domu.
Już nie ma czasu na zajęcie się interesem

Po kilku miesiącach dom jednak znów jest na sprzedaż. – Oferujemy do sprzedaży dom, w którym występują zjawiska paranormalne. Znakomity obiekt do prowadzenia działalności gospodarczej typu ”escape room”. 3 razy po 70 m kw. „Doom w Jeleniu” budzi szerokie zainteresowanie. Bardzo szybka stopa zwrotu inwestycji. Cena 199 tys. zł – czytamy w ogłoszeniu.

Udało nam się skontaktować z właścicielem. Wcale nie chodzi o to, że coś go przestraszyło.

– Po prostu moja córka, która miała zajmować się interesem nie może obecnie tego zrobić, a ja nie mam czasu. Stąd decyzja o sprzedaży – mówi mężczyzna.

katowice.wyborcza.pl
Michalina Bednarek
12 maja 2017