Nowy Sącz - Sądecki Park Etnograficzny, przeklęty dwór

Proszę podchodzić do tego działu z przymrużeniem oka

Moderator: Eworu

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nowy Sącz - Sądecki Park Etnograficzny, przeklęty dwór

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 wrz 2015, 11:33

Dwór szlachecki Baranowskich jest najstarszym obiektem w Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Pochodzi z XVII wieku, na teren skansenu został przeniesiony z Rdzawy.
Wewnątrz znajduje się rekonstrukcja wnętrza XIX - wiecznego dworku. Najbardziej ciekawym elementem wystroju są jednak zachowane na ścianach, w dwóch salach, unikalne polichromie ścienne, pochodzące z czasów, w których obiekt przejściowo pełnił funkcje sakralne.
Z malowidłami tymi ma być związana klątwa.

"To jeden z najpiękniejszych, najcenniejszych i najbardziej tajemniczych budynków w sądeckim skansenie - mówi Maria Marcinowska, która o dworze z Rdzawy napisała książkę zilustrowaną zdjęciami przez Piotra Dróździka.
Ciąży nad nim klątwa, która przez stulecia zdaje się nie tracić swojej mocy. Na wszelki wypadek turystom kończącym zwiedzanie radzi się, żeby z dworu wychodzili tyłem, bo wtedy klątwa, jeśli nawet się przyplątała, to za próg nie przeniknie.
Piękny XVII-wieczny dwór wybudowany z drewna służył rodowi Baranowskich w Rdzawie nieopodal Bochni. Gdy w po bliskiej Trzcianie spłonął klasztor Kanoników Regularnych Pokutnych Baranowscy udostępni li dwór zakonnikom.
Drewniane ściany ozdobione zostały pięknymi polichromiami. W największej z dworskich sal, po prawej stronie od wejścia, znalazł się na ścianie obraz św. Augustyna, założyciela Reguły. Po latach dwór odzyskał świeckie przeznaczenie. Polichromie zniknęły pod pod tynkami. Gdy z jakiejś ściany tynk odpadał i odsłaniał fragment malowidła, w rodzinie Wesołowskich, ona włodarzyła w Rdzawie, zdarzały się rzeczy najstraszniejsze. Gdy znowu tynk odpadł, Kamil Wesołowski chciał wynająć konserwatorów, by polichromię odsłonić i odnowić, ale nie zdążył, bo zmarł tajemniczo. Jego córka Janina umieściła na ścianie tabliczkę, by obrazów tych nie odsłaniać, bo każdy kontakt ich z otoczeniem uaktywnia klątwę.
Długo po II wojnie światowej, kiedy dwór miał być ruszony z Rdzawy i trafił do skansenu w Nowym Sączu, inwentaryzację obiektu prowadzili studenci krakowskiej ASP pod nadzorem profesora Dutkiewicza. Żmudną pracę wykonali, ale niebawem profesor spadł z rusztowania na innym obiekcie i stracił życie. Smutny okazał się też los kilku studentów związanych, z dworem w Rdzawie.
Podobno wszystkie klątwy strasznego dworu zostały już na stałe w Rdzawie i do Sącza przewędrowały. Przy montażu budowli w skansenie ktoś jednakże skręcił czy też złamał nogę, zaś przewodnicy prowadzący turystów wychodzą z dworu tyłem korzystając z okazji, że idąc pierwsi do ostatniej chwili opowiadają coś, a więc muszą być zwróceni twarzą do słuchających.
"

Zdjęcia wykonałam latem 2014 roku.
Załączniki
Dwór (1).jpg
Dwór (1).jpg (64.44 KiB) Przejrzano 7198 razy
Dwór (2).jpg
Dwór (2).jpg (37.39 KiB) Przejrzano 7198 razy
Wnętrze (2).jpg
Wnętrze (2).jpg (21.28 KiB) Przejrzano 7198 razy
Wnętrze (1).jpg
Wnętrze (1).jpg (30.39 KiB) Przejrzano 7198 razy
Krzyż.jpg
Krzyż.jpg (25.42 KiB) Przejrzano 7198 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nowy Sącz - Sądecki Park Etnograficzny, przeklęty dwór

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 lis 2015, 21:58

Podczas jednego z remontów, w załomie muru, podobno znaleziono deszczułkę z wyblakłym napisem: "Te malowidła przynoszą nieszczęście", umieszczoną najpewniej przez Janinę, córkę tragicznie zmarłego Kamila Wesołowskiego.
Niestety, zapomniałam się i z wnętrza dworu nie wychodziłam tyłem, zaintrygowała mnie bowiem znajdująca się naprzeciwko kuźnia przeniesiona ze wsi Czaczów.

Mam nadzieję, że zamieszczenie tych zdjęć nie wpłynie na funkcjonowanie Forum i co najwyżej, zamiast zapowiadanego szumnie pecha, lekko jedynie podniesie pH, zupełnie jak guma Orbit. ;)
Załączniki
Te malowidła przynoszą pecha (3).jpg
Te malowidła przynoszą pecha (3).jpg (76.36 KiB) Przejrzano 7077 razy
Te malowidła przynoszą pecha (2).jpg
Te malowidła przynoszą pecha (2).jpg (69.62 KiB) Przejrzano 7077 razy
Te malowidła przynoszą pecha (1).jpg
Te malowidła przynoszą pecha (1).jpg (85 KiB) Przejrzano 7077 razy
Te malowidła przynoszą pecha (5).jpg
Te malowidła przynoszą pecha (5).jpg (51.94 KiB) Przejrzano 7077 razy
Te malowidła przynoszą pecha (4).jpg
Te malowidła przynoszą pecha (4).jpg (73.47 KiB) Przejrzano 7077 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nawiedzone domy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości