Kraków – kościół Reformatów

Posty: 1613
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 15:19

Kraków – kościół Reformatów

Postautor: Mario » środa 14 paź 2015, 10:20

Na Starym Mieście w Krakowie, oprócz znanego i licznie odwiedzanego przez turystów kościoła Franciszkanów (Braci Mniejszych) viewtopic.php?f=222&t=1777 , w pobliżu Placu Szczepańskiego jest także kościół oraz klasztor Franciszkanów Reformatów (Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwacji).

Pierwotny krakowski klasztor Reformatów oraz przyklasztorny kościół pw. św. Kazimierza stał poza murami, przy ul. Kapucyńskiej. Ta, dopiero co postawiona, 15-letnia świątynia uległa zniszczeniu podczas Potopu Szwedzkiego (Stefan Czarniecki przygotowując miasto do obrony polecił spalić przedmieście Garbary wraz z kościołem Reformatów).

Po kolejnych 15 latach, Reformaci wznieśli nowy kościół, tym razem w obrębie murów miejskich. Jednonawowa, pozbawiona wieży, barokowa świątynia została konsekrowana w 1672 r.

Stojący przy ul. Reformackiej kościół oraz wysokie ściany klasztoru, rozpoznać można po zawieszonym wysoko nad głowami przechodniów dzwonku za konających viewtopic.php?f=54&t=2133 . Umieszczona poniżej tablica z datą 1750 r. opisuje akt wystawienia dzwonka, natomiast umieszczona na drewnianym obramieniu dzwonkowym, data 1837 pochodzi z okresu nadbudowy kondygnacji klasztornych.

Kościół Reformatów słynie dziś z udostępnianych turystom w każdą niedzielę kościelnych podziemi. Zobaczyć w nich można zmumifikowane zwłoki.
W kryptach pochowanych jest ok. 1000 osób, w tym 230 zakonników. Dzięki panującemu w podziemiach mikroklimatowi, kilkadziesiąt ciał zachowało się w bardzo dobrym stanie.
Załączniki
Kościół Reformatów - 1.JPG
Kościół Reformatów - 1.JPG (75.99 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 2.JPG
Kościół Reformatów - 2.JPG (90.83 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 3.JPG
Kościół Reformatów - 3.JPG (81.63 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 4.JPG
Kościół Reformatów - 4.JPG (120.06 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 5.JPG
Kościół Reformatów - 5.JPG (76.03 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 6.JPG
Kościół Reformatów - 6.JPG (111.59 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 7.JPG
Kościół Reformatów - 7.JPG (101.71 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 8.JPG
Kościół Reformatów - 8.JPG (81.86 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 9.JPG
Kościół Reformatów - 9.JPG (91.46 KiB) Przejrzano 1688 razy
Kościół Reformatów - 10.JPG
Kościół Reformatów - 10.JPG (120.88 KiB) Przejrzano 1688 razy
Ostatnio zmieniony środa 14 paź 2015, 10:37 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 1613
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 15:19

Re: Kraków – kościół Reformatów

Postautor: Mario » środa 14 paź 2015, 10:24

Przez oszklone drzwi kościoła widać umieszczony w głównym ołtarzu duży krucyfiks z XVII w.
Na wprost kościoła i zabudowań klasztornych, po drugiej stronie ul Reformackiej znajduje się plac otoczony stacjami drogi krzyżowej.
Załączniki
Kościół Reformatów - 11.JPG
Kościół Reformatów - 11.JPG (97.26 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 12.JPG
Kościół Reformatów - 12.JPG (115.08 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 13.JPG
Kościół Reformatów - 13.JPG (105.06 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 14.JPG
Kościół Reformatów - 14.JPG (91.76 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 15.JPG
Kościół Reformatów - 15.JPG (104.61 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 16.JPG
Kościół Reformatów - 16.JPG (100.08 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 17.jpg
Kościół Reformatów - 17.jpg (88.2 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 18.JPG
Kościół Reformatów - 18.JPG (98.29 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 19.JPG
Kościół Reformatów - 19.JPG (114.04 KiB) Przejrzano 1687 razy
Kościół Reformatów - 20.JPG
Kościół Reformatów - 20.JPG (84.05 KiB) Przejrzano 1687 razy

Posty: 1730
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Kraków – kościół Reformatów

Postautor: Franek D. » poniedziałek 07 lis 2016, 22:49

Obecnie krypty już nie są tak często udostępniane: krakow.naszemiasto.pl
Kraków: ratujmy wyjątkowe krypty pod kościołem Reformatów

Mija pół roku, odkąd krakowscy ojcowie reformaci znaleźli na szatach pochowanych w podziemiach ich kościoła mnichów wilgoć i wodę. Tymczasem do dziś nie zostały podjęte żadne kroki, aby zabezpieczyć i ratować unikatowe na skalę europejską mumie.

Nie zlecono nawet ekspertyzy, która pomogłaby ustalić, dlaczego leżące tu 350 lat, zachowane do tej pory w dobrym stanie szczątki, z dnia na dzień zaczęły gnić. Ojcowie Reformaci przekonują, że nie mają na badania pieniędzy. A urzędy i instytucje, które mogłyby im pomóc, odsyłają do siebie nawzajem, przerzucają odpowiedzialność na zakonników lub tłumaczą, że "szczątki ludzkie to nie zabytek".

We wtorek, po naszej interwencji, pomoc w rozwiązaniu problemu obiecał Mikołaj Kornecki, szef Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Po pierwsze: ustalić, co

Problemy zaczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Gwardian o. Franciszek Szajer zszedł do katakumb przy ul. Reformackiej w Krakowie. I z przerażaniem zobaczył, że dolna część szat spoczywających tu mnichów nasiąkła wodą.

Zebrana komisja konserwatorska, na czele z wojewódzkim konserwatorem zabytków Janem Janczykowskim orzekła, że przyczyną zawilgocenia jest nieodpowiednia wentylacja.

Ale nie wszyscy się z tym zgadzają, podkreślając, że opinia została wydana jedynie "na oko", a nie w oparciu o dokładne ekspertyzy, które do dziś nie zostały wykonane. Zakonnicy uważają, że wilgoć przenika raczej z wód gruntowych. Do ich zdania przychyla się Mikołaj Kornecki z OKRK. - Myślę, że to raczej efekt podniesienia się wód gruntowych, tym bardziej że taka sytuacja w ostatnich miesiącach zdarzała się też w innych miejscach miasta - zaznacza.

Komisja nakazała zakonnikom m.in. wykonanie ekspertyz, osuszenie pomieszczeń, przeniesienie instalacji z katakumb i naprawę wentylacji. - Ojcowie się nie zastosowali - podkreśla konserwator Janczykowski.

A sami zakonnicy tłumaczą: - Nie mamy pieniędzy. Nawet tych kilku tysięcy na ekspertyzy.

Ojcowie ustawili jedynie w kryptach osuszacz powietrza, który "zebrał" już 2 tys. litrów wody. Kosztowało to mnichów 5 tys. złotych.

Powszechna niemoc

Co do tego, że podziemia kościoła Reformatów są wyjątkowym miejscem, nikt nie ma wątpliwości. - Z tego, co wiem, nie ma innych takich krypt w kraju - mówi prof. Franciszek Ziejka, były rektor UJ, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Spoczywają tam szczątki żołnierza napoleońskiego i mumie z jeszcze wcześniejszych czasów - zwraca uwagę.

Ale SKOZK przez te pół roku środków na ratowanie krypt nie przekazał. - Nie płacimy za ekspertyzy czy wymianę kanalizacji, finansujemy tylko prace konserwatorskie i budowlane - tłumaczy Maciej Wilanowski, dyrektor biura SKOZK. - Zresztą jeśli chodzi o kościół Reformatów, wydaliśmy wiele milionów na izolację murów. O kryptę proszę pytać wojewódzkiego konserwatora - odsyła.

Wojewódzki konserwator odsyła nas z kolei do... SKOZK-u. - Oni mają 40 mln zł tylko na Kraków, a ja 9 milionów na całe województwo. Poza tym ludzie, żywi czy umarli, nie są zabytkami. A ja dysponuję środkami tylko na prace konserwatorskie. Mumiom nie pomogę, choćbym bardzo chciał - wyjaśnia nam Jan Janczykowski.

Podobnie tłumaczą nam w Ministerstwie Kultury, które zaalarmowaliśmy jeszcze w listopadzie.

- Nie można złożyć wniosku na badania czy na konserwację obiektów niebędących w rejestrze zabytków, a szczątki ludzkie nie są zabytkiem - odpisano nam z resortu, dodając enigmatycznie, że mogłyby się znaleźć pieniądze na osuszanie krypt.

A co na problem reformatów powie krakowski magistrat? - Musielibyśmy się dowiedzieć, o jakie kwoty i jakie konkretnie działania chodzi. Zapraszamy zakonników do wydziału kultury. Zdajemy sobie sprawę, że te krypty stanowią fragment naszego dziedzictwa - odpowiada Filip Szatanik, wicedyrektor wydziału informacji Urzędu Miasta. W podobnym tonie wypowiadał się dwa miesiące temu.

Pukamy dalej. Krzysztof Markiel, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego: - Nic w tej sprawie nie możemy zrobić. Prawo reguluje jasno: za stan zabytku odpowiada jego właściciel, a nadzór prowadzi konserwator.

Światełko w tunelu

Urzędnicza niemoc zadziwia szefa Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa - organizacji pozarządowej, która m.in. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na krakowskich cmentarzach.

- Kopiemy dziurę w Rynku Głównym, aby stworzyć protezę, a nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć prawdziwego, cennego zabytku, który na naszych oczach niszczeje - denerwuje się Mikołaj Kornecki. Podkreśla, że o podobne krypty w Rzymie czy Kijowie dba się z wielką pieczołowitością. I deklaruje, że OKRK w ratowaniu krypt pomoże.
Dziś ma skontaktować się z zakonnikami z Reformackiej.

- Najważniejsze, to dowiedzieć się, co dzieje się w podziemiach. Kiedy poznamy przyczynę zawilgocenia, będziemy mogli rozpocząć zbiórkę pieniędzy - tłumaczy. - Liczę na to, że sporo działań zostanie wykonanych w ramach pracy społecznej - zdradza swój plan.

Oni nie pomogli

Urzędników alarmowaliśmy już w listopadzie ub. r. - do dziś reformatom nie pomogli. Oto lista instytucji, z którymi się kontaktowaliśmy:
- władze województwa małopolskiego (roczny budżet województwa to ponad miliard zł),
- władze Krakowa (budżet ok. 3,5 mld zł),
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ok. 3 mld zł),
- SKOZK (ma do rozdysponowania ok. 40 mln zł rocznie na ratowanie zabytków Krakowa),
- wojewódzki konserwator zabytków (jego środki to ok. 9 mln zł rocznie).

Jeśli nie są Ci obojętne losy krypt, pisz m.mazurek@gk.pl.Klasztor Reformatów otacza wysoki mur, tak od Plant, jak i od ul. Reformackiej. Zamknięte wnętrze kościoła oglądałem przez szybę w drzwiach. W kruchtach klasztornych widnieją teksty psalmów, inskrypcje oraz epitafia.
Załączniki
Reformaci - fot. 1.JPG
Reformaci - fot. 1.JPG (100.01 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 2.JPG
Reformaci - fot. 2.JPG (39.57 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 3.JPG
Reformaci - fot. 3.JPG (78.64 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 4.JPG
Reformaci - fot. 4.JPG (32.39 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 5.JPG
Reformaci - fot. 5.JPG (44.16 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 6.JPG
Reformaci - fot. 6.JPG (42.83 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 7.JPG
Reformaci - fot. 7.JPG (58.81 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 8.JPG
Reformaci - fot. 8.JPG (58.37 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 9.JPG
Reformaci - fot. 9.JPG (56.72 KiB) Przejrzano 1547 razy
Reformaci - fot. 10.JPG
Reformaci - fot. 10.JPG (53.18 KiB) Przejrzano 1547 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość