Strona 1 z 1

Stary Wielisław - kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

: wtorek 15 maja 2018, 18:22
autor: Markov
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Starym Wielisławiu należy do najstarszych świątyń na Ziemi Kłodzkiej. Istniał już podobno już w X wieku a proboszczem miał któryś ze Sławnikowiców, jako że w czasie podróży na dwór Bolesława Chrobrego biskup Pragi, a późniejszy święty Wojciech zatrzymał się u krewniaka właśnie w Wielisławiu. Tak przynajmniej mówi tradycja.
Faktem jest jednak pierwsza wzmianka źródłowa z 1300 roku, kiedy to papież Bonifacy VIII ustanawia świątynię kościołem pielgrzymkowym.
Pierwotna świątynia została zniszczona w czasie najazdu husyckiego w 1428 roku. Odbudowano ja wkrótce w stylu gotyckim. W 1524 roku dobudowano wieżę kościelną. Niepokoje społeczne związane z Reformacją wymusiły budowę wokół kościoła muru obronnego oraz w 1569 roku okazałego budynku bramnego. W momencie wybuchu Wojny Trzydziestoletniej Stary Wielisław był jedyną parafia katolicką na Ziemi Kłodzkiej. Po jej zakończeniu Cesarz powierzył odbudowę katolicyzmu na tych ziemiach tutejszemu proboszczowi, Hieronimowi Heckowi.
W 1776 roku zakończyła sie pierwsza rozbudowa świątyni. Ponowna przebudowa miała miejsce podkoniec lat 90-tych XVIII wieku, kiedy to włączono wieżę w obręb budowli i dobudowano do muru krużganki dla pielgrzymów i zamurowano większość otworów strzelniczych. W tej postaci świątynia przetrwała po dziś dzień.

Re: Stary Wielisław

: wtorek 15 maja 2018, 18:29
autor: Karolina Kot
Ciekawe miejsce. Ostatnio jakoś przypadły mi do gustu stare kościoły, wcześniej mijałam je szerokim łukiem, nie mając pojęcia, ile tracę.
Dołków pokutnych pewnie nie było? Kościół wygląda na mocno przebudowany i w dodatku współcześnie odnowiony.

Re: Stary Wielisław - kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

: środa 16 maja 2018, 16:41
autor: Markov
Może jakieś dołki są, ale głęboko pod współczesnym tynkiem.
Fakt, ciekawe miejsce, ten cały Wielisław. Jeszcze tam wrócimy, tym bardziej że na okolicznych górach czają się pruskie forty. :)