Książ Mały - kościół Narodzenia NMP

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Książ Mały - kościół Narodzenia NMP

Postautor: Gatoma » sobota 20 paź 2018, 10:02

Czasem nawet niezbyt ciekawy zabytek może zaskoczyć. Pewnej niedzieli jadąc sobie zobaczyć dwór w Zaryszynie, niedaleko Książa Wielkiego w powiecie miechowskim, przystanęłam przy niewielkiej murowanej świątyni w Książu Małym. Bryła kościoła z zewnątrz wydała mi się nieciekawa i właściwie chciałam sobie kościół... darować. Ale ponieważ była niedziela i kościół był otwarty a msza jeszcze się nie zaczęła wstąpiłam do wnętrza, uzbrojona w aparat fotograficzny.

Wnętrze, przykryte stropem, posiada wystrój barokowy. Jednak w prezbiterium, nad wejściem do zakrystii zauważyłam bardzo ciekawe epitafium. Niestety nie mogłam zrobić zdjęcie z bliska, ponieważ zaczęłam zwracać uwagę gromadzących się wiernych na mszę. Zaraz po wyjściu sięgnęłam do internetu i dowiedziałam się, że to co zobaczyłam jest bardzo cennym epitafium drewnianym z postacią Śmierci i Czasu, wykonanym w 1710 roku przez krakowskiego snycerza J. Hankisa. I na dodatek jest to podobno jedno z dwóch zachowanych w Polsce takich epitafiów. Takim sposobem mały wiejski kościół zrobił mi bardzo miłą niespodziankę :) .

Dla lepszego oglądu załączam także zdjęcie frontalne epitafium pochodzące z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce.
Załączniki
Ksiaz Maly drewniane epitafium.jpg
Ksiaz Maly drewniane epitafium.jpg (140.61 KiB) Przejrzano 4427 razy
Ksiaz Maly epitafium.jpg
zdjęcie Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
Ksiaz Maly epitafium.jpg (152.84 KiB) Przejrzano 4427 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 21 maja 2019, 10:42 przez Gatoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Książ Mały - kościół Narodzenia NMP

Postautor: Gatoma » sobota 20 paź 2018, 10:09

W związku z powyższym napiszę kilka słów o samym Kościele. Kościół był wzmiankowany już w XIV wieku. Obecną świątynię wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. W latach 1565-1583 kościół zamieniono na zbór kalwiński a następnie uległ on dewastacji. Także późniejsze przebudowy zatarły pierwotny charakter budowli. Zwłaszcza przebudowa, która miała miejsce w latach 1870- 1886 zaważyła na obecnym wyglądzie kościoła. Wydłużono wówczas korpus i dobudowano kaplicę. Zmieniono także wygląd elewacji. Z pierwotnej gotyckiej budowli stosunkowo najlepiej zachowało się gotyckie, wieloboczne prezbiterium ujęte w szkarpy a także ostrołukowe portale. Na elewacji zachowało się kilka zabytkowych tablic epitafijnych.
Załączniki
Ksiaz Maly kosciol widok ogolny.JPG
Ksiaz Maly kosciol widok ogolny.JPG (95.83 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol fasada.JPG
Ksiaz Maly kosciol fasada.JPG (110.43 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol widok na prezbiterium.JPG
Ksiaz Maly kosciol widok na prezbiterium.JPG (193.23 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly koscioł portal glowny.JPG
Ksiaz Maly koscioł portal glowny.JPG (116.54 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol kruchta.JPG
Ksiaz Maly kosciol kruchta.JPG (103.18 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol sygnaturka.JPG
Ksiaz Maly kosciol sygnaturka.JPG (73.82 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol epitafium na scianie prezbiterium.JPG
Ksiaz Maly kosciol epitafium na scianie prezbiterium.JPG (80.38 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol detal epitafium.JPG
Ksiaz Maly kosciol detal epitafium.JPG (115.29 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol herb na elewacji.JPG
Ksiaz Maly kosciol herb na elewacji.JPG (54.29 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol postac Chrystusa na scianie prezbiterium.JPG
Ksiaz Maly kosciol postac Chrystusa na scianie prezbiterium.JPG (77.45 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ostatnio zmieniony sobota 20 paź 2018, 10:15 przez Gatoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Książ Mały - kościół Narodzenia NMP

Postautor: Gatoma » sobota 20 paź 2018, 10:15

Jeszcze kilka zdjęć z wnętrza.

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z ok. 1724 roku o konstrukcji słupowej. Dach dzwonnicy, z ośmioboczną wieżyczką - latarnią, jest nowszy. Kościół otacza murowane ogrodzenie.
Załączniki
Ksiaz Maly kosciol wnetrze.jpg
Ksiaz Maly kosciol wnetrze.jpg (146.22 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol gotycki portal.jpg
Ksiaz Maly kosciol gotycki portal.jpg (106.2 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol mur i dzwonnica.JPG
Ksiaz Maly kosciol mur i dzwonnica.JPG (202.01 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol dzwonnica.JPG
Ksiaz Maly kosciol dzwonnica.JPG (126.09 KiB) Przejrzano 4425 razy
Ksiaz Maly kosciol chrzcielnica.jpg
Ksiaz Maly kosciol chrzcielnica.jpg (120.59 KiB) Przejrzano 4424 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości