Grodkowice - kaplica pw. MB Nieustającej Pomocy

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Grodkowice - kaplica pw. MB Nieustającej Pomocy

Postautor: Franek D. » czwartek 26 lip 2018, 13:24

(zdjęcia ze zbiorów Mario:)

W sąsiedztwie pałacu Żeleńskich (na wprost szkoły podstawowej) znajduje się wybudowana w 1905 r. kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jej budynek, posiadający cechy historyzmu, jest dziełem nieznanego (dla mnie) architekta. Początkowo sądziłem, że jest to projekt twórcy pałacu Żeleńskich z 1902 r. viewtopic.php?f=163&t=2017 - samego mistrza Teodora Talowskiego.
Później, że kaplicę zaprojektował twórca grobowca Żeleńskich z 1903 r. viewtopic.php?f=176&t=2081 - przyjaciel S.G. Żeleńskiego Władysław Ekielski. (...może ktoś mi rozwiąże tę zagadkę?)

W październiku 2017 r. /podczas kolejnego cyklu chemii w warszawskim szpitalu onkologicznym/, Mario poznała wyjątkowo miłą i sympatyczną panią Krawczyk, która opowiedziała jej swoje wspomnienia z Grodkowic. W latach 60- i 70-tych ubiegłego wieku była mieszkanką Pałacu Żeleńskich (mąż piastował funkcję dyrektora ówczesnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin i wraz z żoną i synami zamieszkiwał całe piętro pałacu).
Podczas opowiadania wspominała też o istnieniu w tamtym czasie tzw. Ochronki. Mieściła się ona przy kaplicy położonej obok dawnego traktu prowadzącego do pałacu. W budynku przykaplicznym w stylu willi podmiejskiej, mieszkały w tym czasie Siostry Służebniczki ze Staniątek. Pełniły w nim obowiązki katechetek, przedszkolanek dla dzieci, opiekunek dla chorych oraz znanych w okolicy pielęgniarek. Codziennie, od wczesnego rana, na drodze ustawiały się kolejki furmanek z przybyłymi z daleka pacjentami oczekującymi na zastrzyk. Budynek Ochronki był miejscem świetlicy, jak również przedszkolem dla dzieci, gdzie pracujący w polu rodzice mogli spokojnie pozostawić swoje pociechy pod opieką zakonnic.

(w przerwie pomiędzy kolejną chemią Mario poprosiła, aby pojechać z nią do Grodkowic…)
Załączniki
9. Grodkowice kaplica.JPG
9. Grodkowice kaplica.JPG (122.1 KiB) Przejrzano 3368 razy
1. Grodkowice kaplica.JPG
1. Grodkowice kaplica.JPG (56.46 KiB) Przejrzano 3368 razy
2. Grodkowice kaplica.JPG
2. Grodkowice kaplica.JPG (68.76 KiB) Przejrzano 3368 razy
3. Grodkowice kaplica.JPG
3. Grodkowice kaplica.JPG (78.71 KiB) Przejrzano 3368 razy
4. Grodkowice kaplica.JPG
4. Grodkowice kaplica.JPG (92.5 KiB) Przejrzano 3368 razy
5. Grodkowice kaplica.JPG
5. Grodkowice kaplica.JPG (83.28 KiB) Przejrzano 3368 razy
6. Grodkowice kaplica.JPG
6. Grodkowice kaplica.JPG (76.56 KiB) Przejrzano 3368 razy
7. Grodkowice kaplica.JPG
7. Grodkowice kaplica.JPG (97.16 KiB) Przejrzano 3368 razy
8. Grodkowice kaplica.JPG
8. Grodkowice kaplica.JPG (91.3 KiB) Przejrzano 3368 razy
10. Grodkowice kaplica.JPG
10. Grodkowice kaplica.JPG (118.66 KiB) Przejrzano 3368 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości