Korytniki - mogiła zbiorowa z 1945 roku

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Korytniki - mogiła zbiorowa z 1945 roku

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 mar 2018, 23:21

Na cmentarzu parafialnym we wsi Korytniki, położonej w powiecie przemyskim, w gminie Krasiczyn, znajduje się zbiorowa mogiła, w której pochowano rodzinę zamordowaną w maju 1945 roku, już po formalnym zakończeniu II Wojny Światowej.
W masowym grobie spoczął Michał Wojtowicz wraz z żoną i dziećmi oraz Mikołaj Litwin.

Udało mi się znaleźć jedynie taką krótką informację ma temat tego przypadkowo zauważonego przeze mnie grobu. Nie wiem, na ile zawarte w niej informacje są miarodajne, wyglądają raczej na bardzo chaotyczne strzępki przekazów dotyczących tej tragedii.
KORYTNIKI
1945 czerwiec 4, Przemyśl – Fragment sprawozdania sytuacyjnego starosty przemyskiego dla Wydziału Społeczno-Politycznego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie za maj 1945 r.
[…] Dnia 25. 5. br. do wsi Korytniki przybyło około 50-ciu uzbrojonych ludzi, którzy dokonali akcji na miejscowej ludności ukraińskiej. Spalono 10 zabudowań, zastrzelono około 50 ludzi i zabrano kilkanaście sztuk bydła. O powyższym powiadomiono Prokuraturę Wojskowego Sądu Garnizonowego. […]
Dnia 24. 5 br. około godziny 2. uzbrojony oddział w sile około 50 ludzi wkroczył do wsi Korytniki, zabierając Ukraińcom 25 krów, 12 koni i 5 wozów. W czasie akcji zostały zabite 3 osoby narodowości ukraińskiej, a to: 1) Wojtowicz Michał, lat 42, 2) Pasławski Marian, lat 15 i 3) Pasławska Maria, lat 18. […]
Oryginał, maszynopis. APRz, UWRz, sygn. 373, k. 304.


Źródło
Zdjęcia wykonałam w marcu 2016 roku
Lokalizacja
Załączniki
Zbiorowa mogiła (1).JPG
Zbiorowa mogiła (1).JPG (101.8 KiB) Przejrzano 3988 razy
Zbiorowa mogiła (4).JPG
Zbiorowa mogiła (4).JPG (80.77 KiB) Przejrzano 3988 razy
Zbiorowa mogiła (3).JPG
Zbiorowa mogiła (3).JPG (86.14 KiB) Przejrzano 3988 razy
Zbiorowa mogiła (2).JPG
Zbiorowa mogiła (2).JPG (66.51 KiB) Przejrzano 3988 razy
Zbiorowa mogiła (5).JPG
Zbiorowa mogiła (5).JPG (121.78 KiB) Przejrzano 3988 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości