Bielsko - Biała, Bewelana

Moderator: Eworu

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Bielsko - Biała, Bewelana

Postautor: Eworu » wtorek 14 lut 2017, 20:40

W internecie miejsce łapie różne opinie - że zamknięte , remont zaczęty i nie da się wejść, a inni mówią że do środka wchodzi się z ulicy. Jedni mówią że to tylko syf i sypialnia bezdomnych, inni że to jedno z najbardziej magicznych miejsc na mapie śląska, porównywalne ze Stalownikiem.

A co ja o tym sądzę? Bewelana to jeden z najlepszych industriali na śląsku. Czemu tak uważam? To bardzo prosta sprawa - to jedna z niewielu, jeśli nie jedyna opuszczona hala która jest zamknięta - czyli ma względnie wszystkie okna całe, nie wieje tam wiatr, nie pada deszcz tylko tworzy własny mikroklimat.
Hala jest tak duża, że w środku unosi się mgła - choć na zewnątrz świeci słońce. Wytworzył się tam prawdziwy las deszczowy - wewnątrz byliśmy w samym środku zimy, a zima w Bielsku to już taka trochę górska zima.
A Bewelana jest cała skąpana w zieleni! Rosną sobie mchy, porosty ale też i zwykłe roślinki. Opuszczona hala robi za szklarnię. Całe wrażenie potęguje spływająca woda z dachu, która z powodu topniejącego śniegu wlewa się tysiącem otworów. Pomimo iż budynek jest opuszczony ponad 10 lat i do tego dość sławny, a także okresowo zamieszkiwany przez bezdomnych, to w środku znajdziemy mnóstwo wspaniałych pamiątek po świetności zakładu.
Są tu takie popularne i zwyczajne pamiątki jak tabliczki na drzwiach, wyposażenie biur czy puste formularze. Ale znajdziemy również setki, jeśli nie tysiące szpul z nićmi, barwniki, związki chemiczne, wyposażenie apteczek, katalogi tkanin czy instrukcje maszyn. Oprócz wspomnianej hali znajdują się tu również sporych rozmiarów biura i pomieszczenia techniczne. Warto również wspomnieć o korytarzach pod halą. De facto tak się do niej dostaliśmy, przechodząc kanałami wentylacyjnymi w pozycji bardzo niskiej. Opasają one halę szczelnym labiryntem, w sumie mają około 400-500 metrów długości. Na zdjęciach nie ma wszystkiego, odwiedziliśmy jedynie główną halę pomijając wiele równie ciekawych budynków pobocznych.

Zakłady Bewelana powstały na miejscu pierwszej bielskiej fabryki sukna przemysłowca Zipsera. W 1872 roku w fabryce doszło do pierwszych protestów robotniczych, pracownicy zniszczyli fabrykę oraz dom fabrykanta. 1 maja 1890 roku, w fabryce Zipsera wybuchł strajk dla uczczenia pierwszy raz w Polsce obchodzonego robotniczego święta. Z fabryki wyruszył w stronę Bielska pochód, do którego po drodze dołączali się pracownicy innych fabryk. Stało się to potem tradycją obchodów pierwszomajowych, że pochód zaczynał się u Zipsera. Właściwa Bewelana powstała po II wojnie światowej gdy wyburzono stare budynki. To tutaj ulokował się komitet strajkowy NSZZ „Solidarność Regionu Podbeskidzie. To tutaj w kwietniu 1989 roku odbył się konwent wyborczy „Solidarności Podbeskidzia, na którym kilkudziesięciu delegatów, na nie całkiem legalnym jeszcze wówczas zebraniu, wybrało kandydatów Solidarności na posłów i senatorów. To stąd 3 maja wyruszył pochód Solidarności, który rozpoczynał kampanię wyborczą przed wyborami 4 czerwca. Bielską wełnę znał cały świat, a „Bewelana” dawała pracę blisko 3 tysiącom pracowników.
Zakład zaczął upadać w latach 90-tych z powodu zalewu rynku tanimi materiałami. Właściwe zamknięcie nastąpiło w 2004 roku.

Z zewnątrz nie udało się jej dobrze sfotografować.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości