Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Moderator: Eworu

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: RUBEX » poniedziałek 21 sty 2019, 14:28

W Trzebini, przy ulicy Mikołaja Kopernika, znajduje się ciekawy obiekt. Ciepłownia powstała z początkiem lat 80. aby ogrzewać nowe osiedla, które miały powstać na bagnistym terenie między Chrzanowem a Trzebinią, jednak ostatecznie nigdy nie została uruchomiona. Podobno większość budynków wraz z taśmociągiem zniknęła z powierzchni na początku wieku, jednak do dziś zachowały się m.in. dwa pilnie chronione przez firmę ochroniarską budynki, plac (obecnie manewrowy, wiele osób trenuje tutaj naukę jazdy), kilka niewielkich, niestety zdemolowanych przez miejscowych budynków, osadniki oraz komin. W osadnikach zadomowiły się ostatnio całkiem niemałe ryby. Zdjęcia wstawiam, jako że na budynkach pojawiły się napisy "obiekt w likwidacji", a właściciel podjął próbę otoczenia terenu siatką (próba zniweczona przez wandali, których ulubionym sportem jest najwyraźniej rzucanie do szyb- za każdym zbitym oknem zapewne rozlega się alarm, jednak to by tłumaczyło czemu z oszklenia niemal nic się już nie ostało).
Ciepłownia jest bardzo podobna do podobnych obiektów w dowolnym mieście w okolicy. Podobnie jest z kominem - 121,6 metra wysokości, trzy balkoniki techniczne i nieco anten przekaźnikowych. Teren ciepłowni został jakiś czas temu wystawiony na sprzedaż- zapewne stanie tu w przyszłości jakieś osiedle domków jednorodzinnych lub coś w tym guście.
Lokalizacja
Załączniki
IMG_1.JPG
IMG_1.JPG (89.57 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_2.JPG
IMG_2.JPG (120.67 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_3.JPG
IMG_3.JPG (235.62 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_4.JPG
IMG_4.JPG (116.94 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_5.JPG
IMG_5.JPG (65.69 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_6.JPG
IMG_6.JPG (111.2 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_7.JPG
IMG_7.JPG (181.52 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_8.JPG
IMG_8.JPG (140.09 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_9.JPG
IMG_9.JPG (97.12 KiB) Przejrzano 11115 razy
IMG_10 widok z myslachowic.JPG
IMG_10 widok z myslachowic.JPG (106.12 KiB) Przejrzano 11115 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 3
Rejestracja: środa 08 maja 2019, 06:14

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: TomaszX » środa 08 maja 2019, 06:18

Witam, informacja jest pewna co do jego wysokości?
Bo słyszałem już różne informacje o 120metrach o 150,154metrach itp. A mieszkałem 25lat od urodzenia w Trzebini i zawsze mnie to interesowało.

Pozdrawiam.

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: RUBEX » środa 08 maja 2019, 09:53

Tematem tego komina zajmowałem się intensywnie od 2017 :) Padła wówczas pewna myśl stworzenia katalogu (jakby miał pan zdjęcia m. in. komina trzebińskiej rafinerii albo jakiegoś w Chrzanowie to serdecznie zapraszam. Źródła podają różnie, ale na podstawie pomiaru cienia (porównanie z cieniami kominów o znanych wysokościach w pobliżu- PEC Chrzanów, EC Siersza- na szczęście znajdują się praktycznie na jednym zdjęciu więc cienie są rzucane o tej samej porze), widoków (jest dosyć sporo filmików na YT z widokami ze szczytu, ostatnio zawitał tu sam BaNoT :D) , konstrukcji komina i tak dalej trzeba jednak wykluczyć te wyższe ewentualności. Początkowo sam byłem rozczarowany, jednak w porównaniu z innymi kominami po około 120 metrów nawet wtedy ten wydaje się mniejszy. Załączam zdjęcie (z grafik google) komina z Pszczyny który ma 160 m żeby porównać te oba pod względem rozmiarów- mimo większej odległości widać różnicę. A co do Wikimapii (główne źródło), to chyba na podstawie jakichś skanów podają niekiedy wysokość co do centymetra (komin Olkuski), a przynajmniej co do 0,1 m, co można sprawdzić często w dokumentach przetargowych zakładów- rzadko odbiegają więcej niż pół metra.
Wątek o samym kominie
Tak samo niektóre źródła podają że jest to Elektrociepłownia. Ekspertem nie jestem, ale bloków produkujących prąd nie widzę. Konstrukcja budynku jest także bliźniacza do wielu innych ciepłowni jak ta w Olkuszu.
Załączniki
IMG_2.jpg
IMG_2.jpg (95.26 KiB) Przejrzano 10833 razy
IMG_1.jpg
IMG_1.jpg (220.35 KiB) Przejrzano 10833 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 3
Rejestracja: środa 08 maja 2019, 06:14

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: TomaszX » środa 08 maja 2019, 15:51

Aha czyli jednak ma "ledwo" te 120m? Byłem pod nim jakieś 10 lat temu i wydawał mi się ogromny. Nigdy bym nie pomyślał, że jest ponad 2x mniejszy niż komin Elektrowni Sierszy w Trzebini który ma 264metry.
Nawet nie wiedziałem, że są inni którzy taką tematyką się interesują :D

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: RUBEX » czwartek 09 maja 2019, 10:19

A no są, w Łodzi powstala nawet osobną strona traktująca o tamtejszych kominach. Temat się rozwija, choć oczywiscie nie tak jak np. wieże ciśnień.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 1
Rejestracja: środa 24 lip 2019, 00:40

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: MuflON » środa 24 lip 2019, 00:44

Panowie a wiecie może czy są tam czujki ruchu ? W środku bo chętnie bym się wybrał na urbex tylko jednak bez jakiś problemów. Bo ochrony jakoś ostatnio nie widziałem w około obiektu.

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: Karolina Kot » środa 24 lip 2019, 09:20

Od razu mi się przypomina historia młodego mężczyzny z Zabrza.
Nie mogłam zrozumieć, skąd on się znalazł w takim miejscu.

Sprawdzali drożność komina elektrociepłowni w Zabrzu, znaleźli zmumifikowane ciało mężczyzny.
Okazało się, że to 30-latek, który zaginął 3 lata temu. Mężczyzna w marcu 2013 roku wyszedł z domu i zniknął. Wciąż nie wiadomo, co się stało i jak się znalazł w kominie.

Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Trzebinia - nieczynna ciepłownia

Postautor: RUBEX » środa 24 lip 2019, 11:54

Już odpowiadam. W czerwcu 2018 czujki były , chociaż tylko wewnątrz największego budynku. Kiedy penetrowaliśmy bagna obok chrzanowa mieliśmy wątpliwą przyjemność je słyszeć, kręciliśmy się tam po byłych nasypach z godzinę i w końcu alarm się wyłączył. Rzucanie do okien budynku i włączanie w ten sposób "czujek" było chyba jakimś lokalnym sportem. Cała reszta budynków razem z kominem jest bezkarnie dewastowana...
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości