Głubczyce - mury obronne

Moderator: warschauer44

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Głubczyce - mury obronne

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 lut 2018, 07:15

Głubczyce, podobnie jak większość średniowiecznych miast, zostały otoczone pod koniec XIII wieku miejskimi murami, zaopatrzonymi w trzy miejskie bramy oraz wieże. Pierwotnie było ich 19, chociaż niektóre źródła mówią o liczbie 22. Obiekty te wybudowano z kamienia.
Pomimo burzliwych dziejów i postępującej rozbudowy miasta oraz wydarzeń z końca 1945 roku do dziś zachowało się sporo reliktów dawnych umocnień pod postacią fragmentów murów oraz dziewięciu wież.

Niestety, podczas mojej krótkiej wizyty w mieście zabrakło mi czasu na dokładniejsze zbadanie tego ciekawego tematu, zdjęcia będą więc trochę przykładowe. Może los pozwoli zajrzeć jeszcze kiedyś do Głubczyc by rozwinąć ten wątek?

Najbardziej chyba znanym fragmentem fortyfikacji jest ten znajdujący się w okolicach kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, przy ulicy Ratuszowej.
Lokalizacja
Załączniki
Ulica Ratuszowa (1).JPG
Ulica Ratuszowa (1).JPG (64.41 KiB) Przejrzano 5139 razy
Ulica Ratuszowa (2).JPG
Ulica Ratuszowa (2).JPG (86.92 KiB) Przejrzano 5139 razy
Ulica Ratuszowa (3).JPG
Ulica Ratuszowa (3).JPG (100.98 KiB) Przejrzano 5139 razy
Ulica Ratuszowa (4).JPG
Ulica Ratuszowa (4).JPG (69.83 KiB) Przejrzano 5139 razy
Ulica Ratuszowa (5).JPG
Ulica Ratuszowa (5).JPG (90.97 KiB) Przejrzano 5139 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głubczyce - mury obronne

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 lut 2018, 07:20

Mury ciągną się z mniejszymi lub większymi przerwami wokół miasta okrążając je nieregularnym owalem. Ich dawny przebieg najbardziej zatarty jest w okolicy browaru.
Ładną wieżę z fragmentem murów znajdźmy w tym rejonie za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka, od strony ulicy Wałowej.

Lokalizacja
Załączniki
Ulica Wałowa (2).JPG
Ulica Wałowa (2).JPG (89.24 KiB) Przejrzano 5138 razy
Ulica Wałowa (3).JPG
Ulica Wałowa (3).JPG (82.26 KiB) Przejrzano 5138 razy
Ulica Wałowa (4).JPG
Ulica Wałowa (4).JPG (58.16 KiB) Przejrzano 5138 razy
Ulica Wałowa (1).JPG
Ulica Wałowa (1).JPG (50.94 KiB) Przejrzano 5138 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głubczyce - mury obronne

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 lut 2018, 07:23

Całkiem pokaźny fragment umocnień znajdziemy również od strony południowej. To najlepiej zachowany odcinek miejskich murów. Są one dobrze czytelne także w rejonie franciszkańskiego klasztoru.
Załączniki
Fragment murów w okolicy klasztoru (1).JPG
Fragment murów w okolicy klasztoru (1).JPG (62.74 KiB) Przejrzano 5138 razy
Fragment murów w okolicy klasztoru.jpg
Fragment murów w okolicy klasztoru.jpg (74.84 KiB) Przejrzano 5138 razy
Rycina Wernera z roku 1737.jpg
Rycina Wernera z roku 1737.jpg (99.51 KiB) Przejrzano 5138 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głubczyce - mury obronne

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 cze 2022, 06:50

Baszta znajdująca się między ulicą Nowy Świat, a Parkiem Miejskim, nieopodal Placu Wiosennego.
Na razie nie mam pojęcia, dlaczego jej zwieńczenie wygląda tak dziwacznie.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Baszta I (1).JPG
Baszta I (1).JPG (89.88 KiB) Przejrzano 1725 razy
Baszta I (2).JPG
Baszta I (2).JPG (82.99 KiB) Przejrzano 1725 razy
Baszta I (3).JPG
Baszta I (3).JPG (65.46 KiB) Przejrzano 1725 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głubczyce - mury obronne

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 cze 2022, 06:51

Półbaszta położona na wschód od tej opisywanej wcześniej, położona przy placu zabaw w parku, w rejonie ulic Plebiscytowej, Stanisława Moniuszki, Garbarskiej i Nowy Świat.
Ciekawe, jak to jest: mieszkać w bloku z widokiem na historyczne umocnienia miejskie? Zazdroszczę.
Ja z okna rodzinnego domu widziałam tylko inne bloki, kominy i dwa szpitale. ;)

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2022 roku.
Lokalizacja


P.S. Ciąg dalszy nastąpi i mam pewne podejrzenia, co do budynku wyglądającego mi na dawną remizę strażacką.
Załączniki
Baszta II (1).JPG
Baszta II (1).JPG (102.72 KiB) Przejrzano 1724 razy
Baszta II (2).JPG
Baszta II (2).JPG (125.9 KiB) Przejrzano 1724 razy
Baszta II (3).JPG
Baszta II (3).JPG (89.8 KiB) Przejrzano 1724 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Mury obronne i fortyfikacje dawnych miast”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości