Łazy - Fabryka Materiałów Ogniotrwałych

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Łazy - Fabryka Materiałów Ogniotrwałych

Postautor: Eworu » piątek 25 gru 2015, 22:46

Po internecie krążyły szczątkowe informacje o historii budynków oraz nieprzychylne wiadomości o atrakcyjności obiektów.
Znając podejście większości ludzi postanowiłem sam przekonać się jak wygląda ten obiekt obecnie.
W środku spodziewałem się pustych i nudnych ścian dlatego miło się zaskoczyłem gdy odkryłem że wnętrze głównej hali wygląda jak katedra.
Światło wpadające przez puste otwory po maszynach tworzyło niesamowity efekt. Miejsce wprost idealne do robienia zdjęć, pod względem samej eksploracji trochę gorzej.
W sumie na zakład składają się cztery budynki z różnych okresów połączone w jeden ciąg. Jedynie w jednym z nich da się wyjść wyżej niż na parter, w pozostałych dostęp do wyższych kondygnacji jest niemożliwy.
Niestety w jednym pomieszczeniu znaleźliśmy szkielet kuny. Zgodnie z naszymi przesądami coś musiało się w związku z tym stać. No i stało-kolega z zespołu przeciął stopę leżącym odłamkiem szkła. Tym samym w tak teoretycznie bezpiecznym budynku mieliśmy pierwszą krew w historii naszych eksploracji :D. Na szczęście do tej pory żadne inne obrażenia się nie pojawiły ;)

Początki fabryki sięgają końcówki XIX wieku. W okolicach 1890 roku na terenie zakładów powstała Cementownia Tymienieckiego.W 1929 roku z powodu kryzysu w branży zakład stracił niezależność. Po II wojnie światowej podlegała pod zarząd pobliskiej większej cementowni w Wysokiej, możliwe że było tak już przed wojną. Zakład był raczej traktowany po macoszemu i w 1958 roku zdewastowane budynki przeszły na własność Łazowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, które stworzyły w nim wydział mas korytowych wielkopiecowych.
Zabytkiem jest hala pieców szybowych, niestety nie mam pojęcia o który z budynków chodzi. Macie pomysł który z nich mógł nim być?
Informacje pochodzą z książki "Kartki z historii Ziemi Zawierciańskiej" Kazimierza Ciechanowicza, Zawiercie 1999
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Schody do...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co to może być za odpad przemysłowy? Formuje się w błyszczące walce i kulki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Łazy - Fabryka Materiałów Ogniotrwałych

Postautor: Eworu » środa 06 kwie 2016, 23:03

Obrazek
źródło:https://www.facebook.com/GminaLazyOfficial/photos/a.695493083824656.1073741826.444845572222743/1156988857675074/?type=3&theater
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 17
Rejestracja: piątek 17 lip 2020, 20:14

Re: Łazy - Fabryka Materiałów Ogniotrwałych

Postautor: DF_platform » sobota 18 lip 2020, 19:28

Witam.
Korzystając z okazji, że byłem obok tego miejsca, spontanicznie wszedłem do środka by zobaczyć co się zmieniło przez te kilka lat kiedy to odwiedziłem to miejsce pierwszy raz.
Oprócz postępującego zarastania zielenią nie widać wielkich zmian w elewacjach.




Przepraszam za trzęsący się obraz, spontaniczna wizyta = brak sprzętu do nagrywania ;) .

Dziękuje i pozdrawiam.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość