Wrocław - trzonolinowiec zwany "Wisielcem"

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 15852
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Wrocław - trzonolinowiec zwany "Wisielcem"

Postautor: Karolina Kot » sobota 06 maja 2017, 22:37

W centrum Wrocławia, przy ulicy Tadeusza Kościuszki, znajduje się jeden z najciekawszych obiektów mieszkalnych, wzniesionych w okresie PRL.
Trzonolinowiec, bo o nim mowa, został zbudowany w latach 1961–1967.
Rósł od najwyższego piętra. Każdą kondygnację, zbudowaną z gotowych prefabrykatów, dźwigały do góry hydrauliczne podnośniki. Cała konstrukcja wspierała się na stalowych linach, zakotwiczonych u podstawy i na szczycie betonowego trzonu.
Autorami prototypowej konstrukcji byli dwaj młodzi wrocławianie: architekt Jacek Burzyński i konstruktor Andrzej Skorupa.

Źródło: "Spacerownik wrocławski" Gazety Wyborczej

Ten nietypowy blok liczył sobie 11 kondygnacji, na których umieszczono 44 obszernych, widnych i komfortowych mieszkań (wyposażono je m.in. w taką nowinkę techniczną, jak ogrzewanie podłogowo - sufitowe). I chociaż obiekt ten zdobył zaszczytny tytuł "Wrocławskiego Domu Roku 1967", wcale się w nim dobrze nie mieszkało i niebawem, zaledwie po kilku latach, opuścili go lokatorzy.

Co się stało?
Otóż okazało się, że nowatorska, wisząca konstrukcja budowli nie do końca spełniła oczekiwania projektantów. Podczas silnych wiatrów trzonolinowiec najzwyczajniej w świecie bujał się na linach we wszystkie strony, w wyniku czego popękały stropy i ściany działowe. Gdyby konstrukcję wykonano z materiału "pracującego", np. drewna, pewnie nic by się nie stało, ale beton nie dał rady i poddał się przeciążeniom.
Na szczęście ten ciekawy dom udało się uratować dzięki projektowi jego przebudowy, wykonanym w 1974 roku w Politechnice Wrocławskiej. Obudowano i wzmocniono stalowymi słupami liny nośne oraz wzniesiono dodatkowe ściany osłonowe i wewnętrzne, ostatecznie przekształcając dom wiszący w blok o konstrukcji szkieletowej.
I tak to cudo stoi sobie do dziś.
Jeden z moich znajomych opowiadał, że swego czasu brał udział w zakrapianej imprezie, odbywającej się na jednej z wyższych kondygnacji "Wisielca". Po kilku "głębszych" nie był pewien, czy zaburzenia równowagi spowodowane zostały nadmiernie spożytym alkoholem, czy to raczej specyfika miejsca spowodowała, że wszystko chwiało się jak na pokładzie statku. :mrgreen:

Lokalizacja
Załączniki
Wrocławski trzonolinowiec (1).JPG
Wrocławski trzonolinowiec (1).JPG (45.94 KiB) Przejrzano 1199 razy
Wrocławski trzonolinowiec (2).JPG
Wrocławski trzonolinowiec (2).JPG (61.16 KiB) Przejrzano 1199 razy
Wrocławski trzonolinowiec (4).JPG
Wrocławski trzonolinowiec (4).JPG (39.96 KiB) Przejrzano 1199 razy
Wrocławski trzonolinowiec (3).JPG
Wrocławski trzonolinowiec (3).JPG (40.61 KiB) Przejrzano 1199 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości