Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » sobota 07 paź 2023, 09:50

Szanowni, jestem tu nowa i na dobry początek wrzucam wątek na temat, który ostatnio mnie pochłania, ale ostrzegam: będzie długo, bez obrazków i nie tylko o Zagłębiu.

Kiedy kilkanaście lat temu zdecydowałam się zamieszkać w Żyrardowie, nazywanym „miastem jednej fabryki”, tzn. zakładów lniarskich, po których zostało niezwykłe na Mazowszu osiedle domów robotniczych z czerwonej cegły i piękne budynki pofabryczne, w szczególności Starej i Nowej Przędzalni - nie spodziewałam się, ani że dzięki temu zacznę interesować się historią, a tym bardziej, że w związku z tym zawędruję do Zagłębia Dąbrowskiego.

W historii Żyrardowa wymienia się na pierwszym miejscu Filipa de Girarda, francuskiego wynalazcę maszyny do przędzenia lnu, oraz Henryka Łubieńskiego, wiceprezesa Banku Polskiego i właściciela dóbr ziemskich Guzów, na terenie których powstała fabryka, a później miasto. O nich napisano sporo (choć nie zawsze prawdę, ale na razie pomińmy), jednak spółka akcyjna, która stała za założeniem fabryki, nazywała się „Karol Scholz i Współka”. Kim był Karol Scholz?

Ustalenie tego okazało się niełatwe, jednak trafiłam na stronę poświęconą niejakiemu Konstantemu Wolickiemu, gdzie Karol Scholz (Scholtz), pojawia się jako wspólnik bądź pełnomocnik Piotra Steinkellera, wspólnika Konstantego Leona Wolickiego. Drugie imię jest istotne, bo odróżnia go od kuzyna Konstantego Teofila, zesłańca syberyjskiego po powstaniu listopadowym, z którym do niedawna byli myleni. Warto zauważyć, że odróżnienia dokonał autor strony cieslin.pl, który zamieszcza tam treści archiwalnych dokumentów, dotyczących członków rodziny Wolickich, w czym prześcignął zawodowych historyków, którym nie udało się do nich dotrzeć.

Wzmianki o Konstantym Leonie Wolickim pojawiają się w opracowaniach dotyczących Królestwa Kongresowego, kiedy ministrem skarbu był książę Ksawery Drucki-Lubecki. Wynika z nich, że był agentem specjalnym Lubeckiego w misjach zagranicznych, m.in. do Anglii, wspólnie z Filipem de Girardem, w sprawie maszyn parowych i włókienniczych, oraz w negocjacjach z Austrią w sprawie cen soli. Dużo do opowiadania, na razie pomińmy.

To wszystko intrygujące, jednak dla mnie najciekawszy wątek to dzierżawa przez spółkę Wolickiego i Steinkellera kopalni „Feliks” w Niemcach i uruchomienie tamże w 1822 huty cynku „Joanna”. Dlaczego najciekawszy? Bo kopalnia „Feliks” uruchomiona została w 1814 przez Feliksa Łubieńskiego, byłego ministra sprawiedliwości w Księstwie Warszawskim, który podobno przypadkowo odkrył tam węgiel kamienny, kopiąc studnię dla browaru. Ale co tam robił były minister sprawiedliwości? Ojciec Henryka Łubieńskiego, związanego z historią Żyrardowa? Odrębna historia, na razie pomińmy ;) Skądinąd wiadomo, że w 1817 wydobycie zostało zawieszone, a wznowione w 1822, za sprawą Wolickiego i Steinkellera, na potrzeby zbudowanej i uruchomionej wtedy huty cynku.

Nawiasem, działalność Wolickiego w Niemcach przedstawiana jest – za jego sprawą – spektakularnie, bo podkreśla on w późniejszych relacjach, że w 1824 odstąpił swoje prawa Górnictwu Krajowemu „bez zysku”. Jednak moim zdaniem żaden to powód do chwały, bo on sam żadnego zysku nie wypracował, co najwyżej koszty.

Oprócz huty cynku „Joanna” w Niemcach, mniej więcej w tym samym czasie Wolicki ze Steinkellerem wzięli się za rozbudowę huty „Konstanty” w Dąbrowie, po sąsiedzku z kopalnią węgla kamiennego „Reden”. Ciekawe, że huta ta, pod tą nazwą, powstała już w 1817. Najprawdopodobniej, choć wymieniane są również daty 1815 i 1816, ale zważywszy na stopień organizacji Głównej Dyrekcji Górniczej i w ogóle ówczesnego rządu, wydaje się to mało realne.

Ale dlaczego akurat „Konstanty”? Czyżby już wtedy Konstanty Wolicki miał z nią coś wspólnego? Jest określana jako rządowa, nie prywatna, a z dokumentów, opublikowanych na stronie cieslin.pl, nie wynika nic, co mogłoby to uprawdopodobnić. Ponadto Steinkeller, którego podejrzewam o główny napęd działalności Wolickiego, w tym czasie jeszcze studiował w Wiedniu, wrócił i zaczął działać dopiero w 1818, najpierw w granicach Wolnego Miasta Krakowa.

Następny trop: technologia. Wcześniej spotkałam się z informacją, że na przełomie XVIII i XIX wieku ktoś wymyślił technologię produkcji cynku z galmanu, która wymagała dużych ilości energii, i to właśnie przyczyniło się do rozwoju górnictwa węgla kamiennego, który wprawdzie już wcześniej został znaleziony i wydobywany w okolicach Dąbrowy, m.in. w kopalni „Reden”, ale w stosunkowo niewielkich ilościach. Działo się to w okresie, kiedy te tereny znajdowały się pod panowaniem pruskim, czyli w latach 1795-1807, a nazwę kopalnia zawdzięczała dyrektorowi Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, później ministrowi w pruskim rządzie, któremu podlegał najpierw Dolny i Górny Śląsk, a później również tzw. Nowy Śląsk, czyli tereny przyłączone do Prus w wyniku III rozbioru Polski – głównie dawne Księstwo Siewierskie i starostwo będzińskie, do którego należała Dąbrowa.

Jednak pomiędzy uruchomieniem kopalni „Reden” w 1796 a uruchomieniem huty cynku „Konstanty” w 1817 dużo się wydarzyło z powodów politycznych, a jeszcze bardziej – militarnych, w wyniku czego okolice Dąbrowy znalazły się najpierw w obrębie Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego (z grubsza biorąc, bo nie do końca wiadomo, kto nimi administrował), a minister Reden w 1807 przestał być ministrem, bo przez chwilę próbował współpracować z władzą narzuconą przez Napoleona, jednak zniesioną w wyniku zawarcia pokoju w Tylży.

Co się działo z kopalnią „Reden” w okresie między 1807 a 1817? Tego nie wie nikt, choć są pewne poszlaki, mianowicie że prowadzona była wtedy gospodarka rabunkowa, która doprowadziła do zniszczenia wcześniejszych urządzeń, ale nie wiadomo, kto się do tego przyczynił. Miało to związek z faktem, że obszar Nowego Śląska (z grubsza, bo był spór co do szczegółów), nazwany ponownie „księstwem siewierskim”, dostał się jako donacja napoleońska niejakiemu marszałkowi Lannesowi, księciu Montebello, który zmarł w 1809 od ran odniesionych w bitwie pod Aspen, a następnie wdowa po nim walczyła o utrzymanie praw do donacji aż do 1813, czyli klęski Napoleona i końca Księstwa Warszawskiego.

Od 1810 specjalnie powołana komisja rządowa pod przewodnictwem Ludwika Hauke walczyła o odzyskanie praw do terenu objętego donacją, ale nieskutecznie. Na czym polegała ta walka i co działo się w tym czasie z kopalnią (i z dochodami z niej) – nie wiadomo. W 1813 została wydzierżawiona sztygarowi Samuelowi Buchbachowi, a po utworzeniu Królestwa Polskiego (formalnie chyba w dopiero w 1816) trafiła pod administrację Głównej Dyrekcji Górniczej, zarządzanej przez Staszica. Jednak we władzach GDG nie jest wymieniony nikt, kto byłby fachowcem od hutnictwa cynku. Kto więc mógł zbudować rządową hutę „Konstanty” w Dąbrowie?

Poszukując informacji o tej rewolucyjnej technologii, która wymusiła rozwój górnictwa węgla kamiennego, trafiłam na osobę wynalazcy. Był nim niejaki Johann Christian Ruberg, który, pracując dla książąt pszczyńskich, opracował przemysłową metodę produkcji cynku, zastosowaną na początku w hucie w Wesołej (obecnie dzielnica Mysłowic). Na początku technologia stanowiła tajemnicę. Próbował ją pozyskać minister Reden za pośrednictwem swoich urzędników, co się nie udało. Jednak jeden z pracowników huty, niejaki Antoni Ziobro, z powodu jakiegoś konfliktu wyniósł tajemnicę i przekazał ją urzędnikom pruskim, dzięki czemu najpierw została wykorzystana w Hucie Królewskiej w Chorzowie, gdzie w 1809 ruszyła huta cynku „Lydognia”.

Było to jednak już po tym, jak Reden stracił swoje stanowisko w rządzie pruskim, więc trochę zastanawiające wydają się informacje, że to on odtajnił tzw. śląską metodę wytopu cynku, a tym samym przyczynił się do rozpowszechnienia jej na Śląsku. Możliwe jednak, że daty są nieprecyzyjne, natomiast skutki – bezsporne, bo właśnie wtedy zaczęły powstawać na Śląsku inne huty cynku.

Przy okazji trafiłam na intrygującą hipotezę, związaną z osobą i akcją Ziobry, o której można przeczytać tu:
https://tropyblogonet.wordpress.com/201 ... ol-godula/

Jednak jak to się stało – i dzięki komu - że ta technologia trafiła do Dąbrowy w Królestwie Polskim i została wykorzystana w rządowej hucie cynku „Konstanty” w 1817?

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: smar » sobota 07 paź 2023, 21:12

anetaa pisze:Następny trop: technologia. Wcześniej spotkałam się z informacją, że na przełomie XVIII i XIX wieku ktoś wymyślił technologię produkcji cynku z galmanu, która wymagała dużych ilości energii, i to właśnie przyczyniło się do rozwoju górnictwa węgla kamiennego, który wprawdzie już wcześniej został znaleziony i wydobywany w okolicach Dąbrowy, m.in. w kopalni „Reden”, ale w stosunkowo niewielkich ilościach...

Oczywiście przy produkcji cynku z galmanu (podobnie jak i z innych rud cynku) zużywane są duże ilości energii ale akurat w przypadku technologii tego metalu problem leżał gdzie indziej. Otóż redukcja cynku następuje w temperaturze 1200-1400 *C a temperatura wrzenia cynku wynosi "tylko" 906*C. Czyli cynk w procesie redukcji wydziela się w postaci pary! I teraz cały problem tkwił w tym jak z tej "pary" uzyskać metaliczną postać! Jeżeli daną parę ( :mrgreen: ) schłodzimy do niskiej temperatury otrzymamy... pył! Bo na dodatek cynk z fazy gazowej resublimuje z pominięciem fazy ciekłej. By temu zapobiec należy pary cynku skraplać w temperaturze powyżej 420*C w której to cynk krzepnie już normalnie, na lśniący metal. I to stanowi sedno problemu w technologii cynku.

A teraz cytat z mojej ulubionej książki "Księga pierwiastków" Ignacego Eichstaedt'a (Wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1973!!!):
Około 1798 właśnie na Śląsku została opracowana nowa metoda otrzymywania cynku, znacznie racjonalniejsza i sprawniejsza. Obecnie jest ona stosowana na całym świecie. Autorem tej nowej metody był Ślązak Ruhberg, hutmistrz księstwa pszczyńskiego.
W hucie szkła "Wesoła" w okolicy Mysłowic rozpoczął Ruhberg w 1798 pierwsze próby ze swoim piecem nowej konstrukcji. Jego piec tzw. muflowy, czyli destylacyjny, stale jest ogrzewany z zewnątrz do temperatury 1200-1400*C potrzebnej - jak już wiemy - do redukcji tlenku cynkowego pod działaniem rozżarzonego koksu na wolny cynk, oczywiście w stanie lotnym. Lotny cynk zbiera się w poziomych odbieralnikach, tzw. muflach, w których stygnie. Utrzymuje się w nich stale temperaturę powyżej 420*C (na poziomie 430-450*C), gdyby bowiem cynk stygł poniżej 420*C i skrzepł, nie otrzymalibyśmy ani krzty metalu, a tylko szary pył. W opisanych warunkach otrzymujemy cynk ciekły.

Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » sobota 07 paź 2023, 22:17

OK, czyli to potwierdza, jeśli dobrze rozumiem, że znajomość technologii, na której polegał wynalazek Rudberga, był warunkiem koniecznym do efektywnej/opłacalnej produkcji cynku. I nie wystarczyło wiedzieć z grubsza, o co chodzi, tylko trzeba było znać szczegóły. Na czym więc mogło polegać rozpowszechnienie wynalazku przez Redena, że pozwoliło to nie tylko na budowę wielu hut na Śląsku, ale też w Dąbrowie, już za czasów Królestwa Polskiego? Ktoś to opublikował? Znalazłam taką informację w pracy Łukasza Reklewskiego z 1830: "Bliższą wiadomość postępowania technicznego przy produkcji cynku w Lydogni obejmuje archivum Karstera". Podejrzewam, że chodzi raczej o Karstena, ale jakie archiwum i kiedy udostępnione?

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: kusmanek » niedziela 08 paź 2023, 11:20

Reklewski wspomina też o opisie hut cynkowych profesora Hollundra z 1822 roku:
https://books.google.de/books?id=hNdPAA ... &q&f=false

Co ciekawe, sam Christian Fürchtegott Hollunder jest w tym dziele podpisany jako asesor górniczo-hutniczy w Królestwem Polskim - a w dodatku powstało ono w Dąbrowie w czerwcu 1819 roku...
Born to make history

Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » środa 11 paź 2023, 22:22

Tak, Hollunder pojawia się w spisie urzędników jako asesor w Dozorstwie Olkusko-Siewierskim w 1819. Jerzy Szczepański określa go jako "metalurga saskiego", który zajmował się "analizą kruszcu ołowianego z okolic Kielc" i "próbami w szmelcowaniu kruszców ołowianych przy użyciu koaxu", a w 1827 jako mieszkaniec Będzina kupuje od Steinkellera dom w Sławkowie. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby miał coś wspólnego z hutą "Konstanty" już w 1816/1817.

Za to autor bloga, z którego pochodzi wpis o Goduli i Ziobrze, wcześniej przeze mnie linkowany, podsunął mi inny trop, związany z osobą szefa pruskiego urzędu górniczo-hutniczego w Tarnowskich Górach, niejakiego Boscampa-Lasopolskiego, opisanego tu:
https://tropyblogonet.wordpress.com/200 ... lski-cz-1/
https://tropyblogonet.wordpress.com/200 ... lski-cz-2/

Sama zaś zaczęłam przyglądać się Ludwikowi Hauke, który został w 1810 powołany na komisarza dla organizacji górnictwa w Księstwie Warszawskim, a wcześniej uczestniczył w pracach górniczych na ziemiach polskich pod rządami pruskimi. Podobno nawet był sekretarzem ministra Redena (z którym był daleko spowinowacony).

Jego działalność w latach 1810-1815 opisuje Natalia Gąsiorowska-Grabowska w pracy "Górnictwo i hutnictwo w Królestwie Polskim". Jednak po 1815 został pominięty w nowej organizacji górnictwa, a nawet zdegradowany, dopiero w 1820 wrócił na stanowisko kierownicze (naczelnika Biura Górniczego). Nie wiadomo, co robił w okresie 1815-1820, czyli wtedy, kiedy powstała pierwsza wersja huty "Konstanty".

Jeszcze inny trop to powiązanie między Ludwikiem Hauke a jednym z uczestników powstania na Nowym Śląsku w 1806-1807, pułkownikiem Michałem Pruszakiem, i Maksymilianem Skarżyńskim - pełnomocnikiem marszałka Lannesa i wdowy po nim. Brat Michała Pruszaka, Aleksander, był mężem siostry Maksymiliana Skarżyńskiego, a syn Aleksandra uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie profesorem był Fryderyk Hauke, ojciec Ludwika.

Jednak na razie nie mam pojęcia, co z tego powiązania może wynikać :)

Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » czwartek 12 paź 2023, 23:55

Znalazłam pracę na temat techniki wypalania galmanów, w której wprawdzie nie widzę odpowiedzi wprost na moje pytanie, ale rzuca ona trochę inne światło na historię huty "Konstanty". Może wcale nie metoda Ruberga była tam stosowana? Bo na moje chłopskie oko wygląda na to, że w okolicach Dąbrowy był inny galman niż na Górnym Śląsku. Więc tu nasuwa się pytanie: skąd w 1816 brał się galman przerabiany w hucie "Konstanty"? Bo kopalnie "Anna" i "Leonidas" powstały później.

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Kwa ... s65-79.pdf

Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » piątek 13 paź 2023, 00:52

"Powstały cztery kopalnie rządowe: Józef w Starym Olkuszu (1814 r.), Ulises między Krążkiem a Tłukienką (1814 r.), Jerzy między Starczynowem a Tłukienką (1823 r.) oraz Leonidas w Sławkowie (1822 r.)."

https://www.gwarkowie.pl/index.php/publ ... rud-cz-iii

Czyli tylko ten Józef i Ulisses przed 1816. Ale wciąż bez nazwisk ;)

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: kusmanek » sobota 14 paź 2023, 00:19

Ja tylko dodam, że huta cynku Konstanty składała się z kilku odrębnych hut - do połowy XIX wieku czterech. Ta wybudowana w 1816 roku nosiła numer 1. W AGAD zachował się jej plan autorstwa M. Kosseckiego:
20231013_233517.jpg
20231013_233517.jpg (286.04 KiB) Przejrzano 1094 razy


Co ciekawe, budynek w mniej bądź bardziej przebudowanej postaci zachował się do lat '60 XX wieku, kiedy to wyburzono wszystkie zabudowania huty cynku Konstanty
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: kusmanek » sobota 14 paź 2023, 00:28

Tak mi się przy okazji znalazło:
https://pl.m.wikisource.org/wiki/Postan ... %C5%82owiu

w Imieniu Nayiaśnieyszego

ALEXANDRA I.

Cesarza Wszech Rossyi

Króla Polskiego etc. etc. etc.


Namiestnik Królewski w Radzie Stanu.

Chcąc, aby w Królestwie Polskiém wszelkich kruszców kopalnie, fabryki, huty i kuźnice, coraz więcéy się rozszerzały i nabierały wzrostu, a zważaiąc z drugiéy strony, że takim zamiarom szkodliwe iest wywożenie rud kruszcowych za granicę: na przełożenie Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi, postanowiliśmy i stanowiemy.


Artykuł 1.
 Wszelkich Rud kruszcowych a mianowicie Żelaza, Zynku, Miedzi, i Ołowiu wywoz za granicę iest zakazany.

Artykuł 2.
 Wykonanie ninieyszego postanowienia, które w Dzienniku Praw ma bydź umieszczone, Kommissyom Rządowym Spraw Wewnętrznych i Policyi, tudzież Przychodów i Skarbu poruczamy.

 Działo się w Warszawie na Posiedzeniu Rady Administracyinéy dnia 23. Marca 1816 Roku.

 (podpisano) Zaiączek.


Minister Spraw
Wewnętrznych i Policyi
(podpisano) T. Mostowski.

Radca Sekretarz Stanu Jenerał Brygady
(podpisano) Kossecki.

Zgodno z Oryginałem
Radca Sekretarz Stanu Jenerał Brygady
(podpisano) Kossecki.

Zgodno z Wypisem.
Minister Sprawiedliwości
Wawrzecki.

 Dzień ogłoszenia d. 23. Kwietnia 1816. Roku.



Data zbiega się z rokiem uruchomienia huty cynku Konstanty. To by tłumaczyło, dlaczego ta huta powstała. No i w podpisie znów ten Kossecki...
Born to make history

Posty: 12
Rejestracja: czwartek 21 wrz 2023, 18:36

Re: Kto zbudował hutę cynku "Konstanty" w Dąbrowie?

Postautor: anetaa » niedziela 15 paź 2023, 22:42

Świetne znalezisko! Skoro jenerał, to pewnie Franciszek Ksawery:
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografi ... general-wp

"urzędnik do specjalnych poruczeń przy namiestniku Królestwa"

Trzeba mu się bliżej przyjrzeć.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości