Toruń - "Grzybek" w Ogrodzie Muzyków

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Toruń - "Grzybek" w Ogrodzie Muzyków

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 sty 2019, 10:33

Na zachód od toruńskiej Starówki, na Bydgowskim Przedmieściu, w niedużej odległości od słynnej Krzywej Wieży, w miejskim parku, powstałym na terenie dawych fortyfikacji z XIX wieku (luneta VI), znajduje się bardzo ciekawy zabytek architektury parkowej: drewniana wiata w kształcie grzybka.
Kiedy zobaczyłam ją po raz pierwszy, byłam przekonana, że jest to obiekt pochodzący z okresu PRL, czyli niezbyt wiekowym.
Bliższe oględziny wyprowadziły mnie jednak z błędu.

Nasz "Grzybek" okazał się być "starym grzybem", starannie wykonanym przez dawnych stolarzy i zajmującym zaszczytne miejsce na liście toruńskich zabytków. Okazało się, że pochodzi z roku 1843 - taka data wycięta została na jednym z elementów konstrukcyjnych.
Pierwotnie "Grzybek" znajdował się w innym miejscu i służył jako... wiata przystanku konnego tramwaju, łączącego Bydgoskie Przedmieście z dworcem kolejowym Toruń Miasto.
Gdyby ktoś nie wierzył, że tego typu obiekt może tak długo przetrwać (oczywiście dzięki regularnym remontom) w stanie niemal niezmienionym, niech rzuci okiem na archiwalne pocztówki, których zachowało się całkiem sporo.

Zwiedzając Toruń warto nieco nadłożyć drogi i zajrzeć na ulicę Bydgoską, do Ogrodu Muzyków, w którym omawiany tu zabytek obecnie się znajduje (został przeniesiony do parku w latach 60. XX wieku).

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2018 roku. A pogoda była wówczas - eufemistycznie rzecz ujmując - pod psem.
Załączniki
Grzybek w grudniu 2018 roku (2).jpg
Grzybek w grudniu 2018 roku (2).jpg (67.49 KiB) Przejrzano 3974 razy
Grzybek w grudniu 2018 roku (3).jpg
Grzybek w grudniu 2018 roku (3).jpg (76.32 KiB) Przejrzano 3974 razy
Grzybek w grudniu 2018 roku (4).jpg
Grzybek w grudniu 2018 roku (4).jpg (71.64 KiB) Przejrzano 3974 razy
Grzybek jako wiata tramwaju konnego.jpg
Źródło: Fotopolska
Grzybek jako wiata tramwaju konnego.jpg (141.1 KiB) Przejrzano 3974 razy
Grzybek w roku 1913.jpg
Źródło: Fotopolska
Grzybek w roku 1913.jpg (112.48 KiB) Przejrzano 3974 razy
Grzybek w grudniu 2018 roku (1).jpg
Grzybek w grudniu 2018 roku (1).jpg (151.3 KiB) Przejrzano 3974 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości