Leskowiec - "Hrabskie Buty"

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 642
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Leskowiec - "Hrabskie Buty"

Postautor: Gatoma » piątek 26 paź 2018, 16:17

Przemierzając wschodnią część pasma Beskidu Małego ( województwo małopolskie) możemy odpocząć zatrzymując się przy schronisku PTTK „ Leskowiec”, stojącym pod szczytem wzniesienia nazwanego obecnie „ Groniem Jana Pawła II” ( dawniej Jaworzyna).

Schronisko swoją nazwę zawdzięcza pobliskiemu szczytowi Leskowca. I właśnie ta góra dawniej nazywana była przez miejscową ludność bardzo ciekawie…” Hrabskie Buty” ;) .

Ta tajemnicza nazwa związana jest z kamiennymi płytami, które miejscowi właściciele ziemscy kazali wykuć z piaskowca i umieścić w XIX wieku, obok stojącego na szczycie krzyża. Na płytach widnieją, wykute w kamieniu, ślady stóp fundatorów wraz z podaniem nazwisk i daty zdobycia szczytu Leskowca.

Jako pierwszy taką płytę, na pamiątkę swojego pobytu, kazał umieścić w 1846 roku hrabia Adam Potocki ( miał wtedy 24 lata), późniejszy konserwatywny polityk galicyjski, właściciel m.in. Krzeszowic i kamienicy „ Pod Baranami w Krakowie. Adam Potocki był zwolennikiem zniesienia pańszczyzny ( oczynszował chłopów w swoich dobrach) oraz pracy organicznej. Rok, który widnieje na płycie był bardzo ważny w życiu Potockiego, nie tyko z powodu pobytu w Beskidzie Małym. W tym roku zakończył się, bowiem jego kilkuletni romans ze znaną z urody i talentu pianistką Marią Kalergis. Warto tutaj wspomnieć, że Maria Kalergis była także wielką i niespełnioną miłością Cypriana Kamila Norwida.

Druga płyta jest kilkadziesiąt lat młodsza i równie ciekawa jak pierwsza. Powstała na pamiątkę pobytu na szczycie góry w dniu 4/9 ( 4 września) 1898 dwóch osób i dlatego jest to płyta podwójna. Przedzielona na dwie części zawiera nazwiska: Mery ( Maria) Wielkopolska oraz Roman Taube. Prawdopodobnie inspiracją dla jej powstania była zobaczona na szczycie płyta hrabiego Adama Potockiego.

Jeżeli chodzi o identyfikację osób to nie jest ona taka oczywista jak w przypadku płyty pierwszej. A to za sprawą… kobiety :) .

Osoba barona Romana Taube nie budzi raczej wątpliwości. Zgodnie uważa się, że chodzi o dalekiego krewnego kompozytora Karola Szymanowskiego ( ze strony matki), żyjącego w latach 1858-1908.

Prawdziwą zagadką jest natomiast osoba Mary Wielopolskiej.

Większość źródeł podaje, że za tym nazwiskiem kryje się Maria Jehanne Wielopolska z Colonna - Walewskich, znana ówczesna pisarka i publicystka, żyjąca w latach 1882-1940. Ale, według mnie, jest to… niemożliwe :!: . W roku 1898 ( taka data na płycie) Maria miała tylko 16 lat ( a może nawet mniej, ponieważ za datę urodzin podaje się także rok 1887) i nie była mężatką. Mogła nawet jeszcze nie znać swojego przyszłego męża i nie miała prawa do używania nazwiska Wielopolska. Jej ślub z hrabią Konradem Wielopolskim miał miejsce kilka lat później, w 1902 roku. Napis na płycie dotyczy raczej innej Marii, być może o rodowym nazwisku Wielopolska. Odcisk damskiego pantofla ma około 17 cm długości. Musiała to być, więc bardzo młoda osoba, a nawet dziecko. Prawdopodobnie nieznana bliżej Maria była gościem rodziny Taube i stąd wspólna wyprawa na Leskowiec, upamiętniona „płytą z butami”.

Ciekawa jest także późniejsza historia „Hrabskich Butów”. Przez wiele lat były znane tylko z przekazów, ponieważ zostały strącone w niewiadome miejsce przez miejscowych pasterzy.

Odnaleziono je stosunkowo niedawno w zaroślach na zboczach Leskowca. Nie umieszczono ich jednak w pierwotnym miejscu. W 2004 roku przetransportowano w pobliże schroniska, aby zapewnić im większe bezpieczeństwo. Mimo, że są już „ poturbowane” przez los, to stanowią sporą atrakcję dla turystów.
Załączniki
Leskowiec hrabskie buty Potocki 1.JPG
Leskowiec hrabskie buty Potocki 1.JPG (206.54 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty Potocki 2.jpg
Leskowiec hrabskie buty Potocki 2.jpg (241.38 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty Potocki 3.jpg
Leskowiec hrabskie buty Potocki 3.jpg (177.31 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty WT 1.JPG
Leskowiec hrabskie buty WT 1.JPG (219.23 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty WT 2.JPG
Leskowiec hrabskie buty WT 2.JPG (214.98 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty Taube.JPG
Leskowiec hrabskie buty Taube.JPG (183.5 KiB) Przejrzano 4871 razy
Leskowiec hrabskie buty Wielopolska.JPG
Leskowiec hrabskie buty Wielopolska.JPG (185.21 KiB) Przejrzano 4871 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 21 maja 2019, 10:41 przez Gatoma, łącznie zmieniany 2 razy.

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Leskowiec - "Hrabskie Buty"

Postautor: Karolina Kot » piątek 26 paź 2018, 17:33

Kurcze, jakie fajne!
Nie miałam o nich zielonego pojęcia! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości