Gorzów Wielkopolski - wieżowiec Ursusa

Czyli współczesne, opuszczone obiekty - jednym słowem URBEX

Moderator: Eworu

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Gorzów Wielkopolski - wieżowiec Ursusa

Postautor: Eworu » środa 04 paź 2017, 13:05

Nad przedmieściami Gorzowa góruje pusty szkielet wieżowca dawnych zakładów Ursusa.
Masywna bryła dwa razy rozszerza swoją szerokość elewacji potęgując wrażenie jego rozmiarów - co w połączeniu z niemal płaskimi terenami wokół i parterową zabudową tworzy ciekawy widok.

Sam wieżowiec ma bardzo dziwne wnętrza - generalnie jego część jest nadal wykorzystywana jako zaplecze sanitarne i administracyjne targowiska które powstało w miejscu wyburzonych hal.
Właściwy biurowiec jest podzielony jakby na dwie części. Ta pierwsza jest niemal kompletnie nie zniszczona - czyste ściany, nowe instalacje, drzwi. Na stropie wiszą czujki, biegną kable - mimo że gmach nie posiada żadnych okien to deszcz nie powoduje żadnych zniszczeń wewnątrz. Znajdziemy tu nowe meble, metalowe szafy na dokumenty, a połowa pomieszczeń jest pokryta aluminiowym podwieszeniem sufitu. Czemu nikt tu nic nie kradnie? Ta część była jeszcze do niedawna wykorzystywana przez gorzowski magistrat. Wyżej znajdują się już oryginalne pomieszczenia Ursusa - wewnątrz trochę PRL-owskich mebli, dokumentacji technicznej wytwarzanych elementów i archiwum Solidarności pełne ulotek.
Budynek posiadał aż cztery windy, i nadal wszystkie cztery silniki są względnie na swoim miejscu. Klatka schodowa została umieszczona centralnie - ewenement na skalę kraju i niesamowity klimat! Na samym dole poruszamy się w całkowitych ciemnościach - im wyżej idziemy tym dociera do nas coraz więcej światła ze świetlika na dachu. Przechodzimy przez półmrok, do zacienienia aż po całkowitą "światłość".

Zakłady Mechaniczne "Gorzów" powstały w 1948 roku, przejmując spuściznę przedwojennych zakładów. Z biegiem czasu przyłączano do przedsiębiorstwa kolejne fabryki tworząc prawdziwego molocha. W 1972 roku ZM Gorzów ostatecznie trafiły w skład Zjednoczenia Przemysłu Ciągnikowego Ursus.16 grudnia 1981 r.doszło do pacyfikacji strajku w gorzowskich Zakładach Mechanicznych Ursus, a w1984 r. - rozpoczęto produkcję podzespołów do ciągnika Ferguson .W czerwcu 2000 r. sąd ogłosił upadłość zakładów. Później część pomieszczeń przejął gorzowskie starostwo.
Produkowano tu takie maszyny jak Ursus C-45, Ursus C-451, Mazur D-40, Mazur D-50, Mazur G-75
Biurowiec za czasów funkcjonowania https://www.youtube.com/watch?v=qHaxY8_yEYg

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Eksploracja miejska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość