Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza - kawiarnia na wodzie

: sobota 11 lut 2017, 21:20
autor: Eworu
Chciałbym się Wam dziś pochwalić moim dzisiejszym strzałem. Obiekt jedyny w swoim rodzaju - kawiarnia unosząca się na wodzie!
Budynek od dawna siedział mi w głowie, lecz przespałem moment gdy stał niepilnowany przy brzegu. Choć i tak nic by mi to nie dało bo była zamknięta. Obecnie jest otoczona siatką i niedostępna.
Tylko wiecie hmm Pogoria zamarzła :P i Marcin Domański uświadomił mi że dojście do kawiarni jest możliwe. Co więcej, nikt nie wpadł na pomysł że ktoś może atakować budynek od morza jak pirat, i nie zabezpieczył okien od tej strony, he he...
W środku nie ma zbyt dużo ciekawostek, budynek jest pusty i przygotowany do "wiecznego remontu". Ciekawostką jest centrala sterownicza z genialną dźwignią! Nie, nie sprawdzałem czy popłyniemy naprzód :P
Kawiarnia początkowo znajdowała się w Parku Śląskim, gdzie pływała pod nazwą "Arizona". Choć to może wydawać się nieprawdopodobne, budynek rzeczywiście pływał po jeziorze, a nie jedynie unosił się na wodzie. Posiadała stalowe pływaki oraz silnik z Jelcza. W środku odbywały się m in. dancingi dla młodzieży. W latach 80-tych została wyłączona z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny spowodowany podpaleniem obiektu przez wandali. Szkielet długi czas stał przy przystani. W okolicach 2001 zakupiła ją prywatna osoba (notabene przyjaciel rodziny sterników ;) ) i przeniosła na jezioro Pogoria 1 gdzie pływała pod nazwą "Róża Wiatrów". Została wyremontowana i po początkowym problemach ze zgodą na pływanie po zbiorniku przez kolejne lata służyła zgodnie z przeznaczeniem, aż do okolic 2008 roku. Została wyłączona z użytkowania z powodu zarwania podłogi. Na mapach widnieje od strony zachodniej, obecnie "przepłynęła" na drugi brzeg. Nawiasem mówiąc jestem ciekaw w jaki sposób przetransportowali to cudo z Chorzowa :lol: .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archiwalne ze strony fotopolska
Obrazek
Obrazek

Re: Dąbrowa Górnicza - kawiarnia na wodzie

: czwartek 12 paź 2017, 23:38
autor: Eworu
Tymczasem "Arizoną" zaczęli się interesować użytkownicy Parku Śląskiego, którzy chcą jej powrotu a wpis staje się coraz popularniejszy na facebooku ;) . Trzymamy kciuki za powodzenie!
Obrazek

Re: Dąbrowa Górnicza - kawiarnia na wodzie

: piątek 10 lis 2017, 13:57
autor: Karolina Kot
W gazecie też już o niej piszą:
Arizona wiele lat temu została kupiona przez jednego z przedsiębiorców z Dąbrowy Górniczej i została zacumowana przy Pogorii I. Niektórzy twierdzą, że czasem pływała po zbiorniku, ale dziś Arizona jest w złym stanie. Widać to na zdjęciach zrobionych przez autora profilu Opuszczone Zagłębie.
W dąbrowskim magistracie potwierdzono nam, że Arizona należy do prywatnej osoby, która przez długi czas prowadziła lokal przy Pogorii. Przestał on jednak działać. Numer telefonu firmy również milczy, z właścicielem nie ma kontaktu.
Jedno jest pewne. Pływająca restauracja nie wróci do Parku Śląskiego. (...)

katowice.wyborcza.pl

Re: Dąbrowa Górnicza - kawiarnia na wodzie

: poniedziałek 15 sty 2018, 23:41
autor: Karolina Kot
Wybrałam się dziś po pracy w poszukiwaniu naszej słynnej Arizony, bo zależało mi na ostatnich promieniach zachodzącego słońca. Potrzebowałam ich do zdjęć.
Jakież było moje zdumienie, gdy na miejscu okazało się, że spodka nie ma tam, gdzie - jak byłam święcie przekonana - dotychczas się znajdował. I gdzie go osobiście cztery lata temu zaznaczyłam na Wikimapii.
Arizona to istotnie "pływająca kawiarnia", najzwyczajniej w świecie wyemigrowała więc na przeciwległy brzeg.

Trzeba będzie spróbować sił kiedy indziej, dziś mi dnia zabrakło. :D
Ot, taka ciekawostka:

Re: Dąbrowa Górnicza - kawiarnia na wodzie

: niedziela 21 sty 2018, 08:02
autor: Karolina Kot
Kręgi na wodzie i tajemnicze spodki, czyli Dąbrowa Górnicza jako polskie Roswell.
A dach rzeczywiście miało toto pierwotnie czerwony.