Cmentarze w Regionie Koszyckim (Słowacja)

Posty: 4
Rejestracja: czwartek 17 sty 2019, 21:23

Cmentarze w Regionie Koszyckim (Słowacja)

Postautor: DWBM » czwartek 17 sty 2019, 21:42

Witam.
Szukam osób, które kiedykolwiek odwiedziły tamtejsze cmentarze i mogłyby mi o nich cokolwiek opowiedzieć.
Baza grobów obejmująca cmentarze z tych obszarów jest cały czas uzupełniana i zgodnie z informacją mam szukać nazwiska w przyszłości i może się w końcu pojawi...

Szukam Józefa Matkowskiego, który zginął na froncie na terenie Czechosłowacji 18 stycznia 1945 roku i z zawiadomienia przysłanego przez Czerwony Krzyż wynikało, że jest pochowany imiennie w Regionie Koszyckim. Może ktoś widział te nekropolie /ma zdjęcia cmentarzy stamtąd?

Może polscy żołnierze byli chowani obok siebie. Może ktoś kojarzy, na którym cmentarzu są Polacy? Z internetu nic jasno nie wynika i informacji konkretnej nie udało mi się nigdzie uzyskać. Pewnie najlepiej tam pojechać, ale dla mnie to dość daleko.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Cmentarze w Regionie Koszyckim (Słowacja)

Postautor: Karolina Kot » czwartek 17 sty 2019, 22:42

Niestety, ja nie potrafię pomóc w tej kwestii. Krąg moich zainteresowań obejmuje nekropolie znajdujące się w Polsce.
Nigdy nie byłam na Słowacji.
Ale może inni Forumowicze będą w stanie pomóc.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: czwartek 17 sty 2019, 21:23

Re: Cmentarze w Regionie Koszyckim (Słowacja)

Postautor: DWBM » czwartek 17 sty 2019, 22:53

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedz. Kilka lat temu odbyła się akcja odszukania w tych rejonach grobu Klemensa Gucwy Pseudonim "Góral" przez Kibiców Sandecji Nowy Sącz.. Zakończyła się sukcesem. Mam wielką nadzieję, że ktoś kto tam był, jest w posiadaniu zdjęć, które może w jakiś sposób by mi pomogły.

Choć i tak trzeba będzie tam pojechać w poszukiwaniach. Cmentarzy jest tam dość na bardzo długą wycieczkę.
I o ile widzę w internecie podział na niemieckie i żydowskie, to o polskich żołnierzach nie ma nigdzie wzmianki. Wielka szkoda, że tak jest, bo ich pochówków jest tam na pewno sporo.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zagraniczne groby II Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości