Przemyśl - Zniesienie, cmentarz żołnierzy armii austro - węgierskiej (Feld B)

Moderator: Markov

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Przemyśl - Zniesienie, cmentarz żołnierzy armii austro - węgierskiej (Feld B)

Postautor: Karolina Kot » czwartek 13 gru 2018, 22:50

Na przemyskim Zniesieniu, po obu stronach dzisiejszej dawnej drogi fortecznej Twierdzy Przemyśl, czyli dzisiejszej ulicy Przemysława, znajduje się ciekawy zespół czterech wojennych kwater z okresu I Wojny Światowej. Każda z nich tworzy coś na kształt odrębnego cmentarza: jednego dla żołnierzy armii pruskiej, drugiego dla armii rosyjskiej oraz dwóch dla żołnierzy armii austro- węgierskiej.
Pierwszą, bardziej reprezentacyjną kwaterę żołnierzy austriackich (Feld A) opisałam w tym wątku.
Poniżej chciałabym zaprezentować drugi z cmentarzy (Feld B), znacznie skromniejszy od poprzedniego i pozbawiony wydzielonych mogił.

Obiekt ten ma charakter zbiorczy. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku pozostałych kwater, przenoszono nań zwłoki żołnierzy z prowizorycznych grobów zlokalizowanych w miejscach walk. Na łagodnie opadającym stoku grzebano poległych jeden obok drugiego, a bezimienne mogiły oznaczano prostymi krzyżami, które nie zachowały się do dziś. Obecnie na terenie kwatery znajdują się współczesne, bardzo estetyczne, kamienne krzyże.
Od północy do omawianej kwatery przylegają pola grzebalne żołnierzy polskich z roku 1920.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Feld B (1).JPG
Feld B (1).JPG (89.6 KiB) Przejrzano 3100 razy
Feld B (2).JPG
Feld B (2).JPG (109.59 KiB) Przejrzano 3100 razy
Feld B (3).JPG
Feld B (3).JPG (100.76 KiB) Przejrzano 3100 razy
Feld B (1).JPG
Feld B (1).JPG (69.16 KiB) Przejrzano 3097 razy
Feld B (2).JPG
Feld B (2).JPG (83.72 KiB) Przejrzano 3097 razy
Feld B (3).JPG
Feld B (3).JPG (73.21 KiB) Przejrzano 3097 razy
Feld B (5).JPG
Feld B (5).JPG (94.38 KiB) Przejrzano 3097 razy
Feld B (4).JPG
Feld B (4).JPG (110.28 KiB) Przejrzano 3097 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Przemyśl - Zniesienie, cmentarz żołnierzy armii austro - węgierskiej (Feld B)

Postautor: Janekc01 » czwartek 23 lis 2023, 00:20

Gdzieś na tym cmentarzu spoczywa brat mojego pradziadka, Albin Skopowski urodzony w 1900 w Berezówce, obecnie część miasta Monasterzyska na obecnej Ukrainie. Zginął lub zmarł w wieku zaledwie około 17 lat jako żołnierz Armii Austro-Węgierskiej. Wiem jedynie, że leży na cmentarzu wojskowym w Przemyślu ale na którym polu, kwaterze, mogile - nie mam pojęcia. Bardzo chciałbym znaleźć jakiekolwiek informacje na temat jego służby, dokładnego miejsca pochowania oraz tego kiedy, jak i gdzie dokładnie zginął. Jeśli ktoś zna strony lub źródła gdzie takie dokumenty można znaleźć, będę wdzięczny za pomoc. Z góry dziękuję.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości