Kraków - dawny młyn "Gwoździarnia"

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - dawny młyn "Gwoździarnia"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 30 lis 2017, 23:16

W Krakowie - Mogile, przy ulicy Bardosa, nazwanej tak na część bohatera "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego, znajdował się duży, piętrowy, murowany młyn zbożowy, napędzany wodami młynówki, będącej jednym z dopływów rzeki Dłubni.
Kiedy zaprzestał swej działalności młynarskiej, w jego obszernych wnętrzach urządzono fabryczkę produkującą gwoździe, stąd wzięła się jego popularna wśród mieszkańców nazwa - "młyn Gwoździarnia.
Ostatnimi laty obiekt stał opuszczony, stopniowo niszczejąc. Wiele wskazywało na to, że stopniowo popadnie w ruinę, ostatecznie tak się jednak nie stało.

Niestety, spóźniłam się z odwiedzeniem tego miejsca (jak zresztą z wielu innych miejsc w okolicy).
Podczas mojej wizyty dawny młyn nie przypominał już starej, urokliwej budowli. Został całkowicie przebudowany i odnowiony, a w jego wnętrzu zaplanowano apartamenty mieszkalne.
I chyba dobrze, ze tak się stało, że obiekt ten nie skończył podobnie, jak inne młyny, po których pozostało jedynie wspomnienie. Że nie zniknął z powierzchni ziemi jak chociażby wyburzony niedawno młyn parowy z podkrakowskiej Luborzycy (tam też się spóźniłam z aparatem fotograficznym).
Szkoda tylko, że inwestor nie zdecydował się na wyeksponowanie elementów dawnej, młyńskiej architektury, przez co budowla przypomina obecnie jeden z wielu współczesnych "klocków", jakie pojawiają się jak grzyby po deszczu na terenie miasta Kraka.

Moje zdjęcia pochodzą z października 2016 roku.
Jak wyglądał ten obiekt przed przebudową można sobie obejrzeć na fotografii pana Leszka Grabowskiego
Lokalizacja
Załączniki
Młyn Bardosa (4).JPG
Młyn Bardosa (4).JPG (59.18 KiB) Przejrzano 4340 razy
Młyn Bardosa (1).JPG
Młyn Bardosa (1).JPG (86.97 KiB) Przejrzano 4340 razy
Młyn Bardosa (2).JPG
Młyn Bardosa (2).JPG (74.37 KiB) Przejrzano 4340 razy
Młyn Bardosa (3).JPG
Młyn Bardosa (3).JPG (112.27 KiB) Przejrzano 4340 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości