Myślenice - dawny młyn Łętochy

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lip 2016, 01:45

W Myślenicach, tuż przy ruchliwej Zakopiance, skryty za barierami dźwiękochłonnymi, znajduje się wyjątkowy zabytek techniki - piękny zespół młynarski, pochodzący z połowy XIX wieku, składający się z drewnianego, wodnego młyna zbożowego wraz z przyległym doń okazałym domem młynarza.
Przyznam szczerze, że cały teren jest tak mocno przebudowany z uwagi na przeprowadzoną modernizację drogi, że trochę się pogubiłam. Tuż obok młyna przepływa co prawda niewielki potok Miłogoszcz, jednak po namyśle wydaje mi się, iż wodę na młyńskie koło pozyskiwano raczej bezpośrednio z Raby za pomocą systemu jazów i kanału młynówki. Z podobną sytuacją zetknęliśmy się między innymi w Rudzie Śląskiej.

Młyn z Myślenic wybudowano z drewnianych belek, połączonych ze sobą na zrąb i umieszczonych na solidnym, murowanym z kamienia fundamencie. Całość przykryto dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką.
Prostopadle do zakładu młynarskiego wzniesiono rozległy dom młynarza, w całości wymurowany z kamienia, a następnie otynkowany.

Sam młyn zmodernizowano w 1937 roku. Niestety, zaledwie dziesięć lat później wielka powódź na Rabie zniszczyła młyński jaz, co prawdopodobnie przyczyniło się do zaprzestania produkcji mąki w tym miejscu.
Wspomniana wyżej modernizacja nie polegała bowiem na zastąpieniu koła młyńskiego teoretycznie bardziej wydajną turbiną wodną, najpewniej nigdy nie zamontowano tu także silnika elektrycznego. Na moje oko (muszę zajrzeć w to miejsce ponownie w bezlistym okresie, by przypuszczenia potwierdzić) sprowadziła się raczej do wzmocnienia wewnętrznej konstrukcji młyna o ściany z pustaków oraz do wybetonowania części kanału młynówki.
Wygląda mi na to, że nasz młyn do końca był napędzany kołem drewnianym, śród - lub podsiębiernym, którego duży fragment zachował się do dziś.
Takie oryginalne koło wodne to prawdziwy ewenement na skalę całej Małopolski!

Kilka lat temu w młynie pewna starsza pani założyła skromne muzeum młynarstwa. Niestety, niemal całe wyposażenie obiektu, wraz ze wszystkimi cennymi elementami, zostało rozkradzione przez szabrowników po jej śmierci.
Obecnie młyn jest własnością pary przesympatycznych, pełnych zapałów ludzi, którzy doskonale wczuli się w niezwykły klimat tego miejsca. Własnymi siłami remontują oni ten wyjątkowy obiekt, świadomi jego historycznej wartości.
Ich prośby o pomoc finansową w tym trudnym przedsięwzięciu zostały odrzucone na rzecz obiektów sakralnych. Przykro mi było słuchać o tym, że pieniądze, które mogłyby ocalić od całkowitego zniszczenia tak piękny zabytek, są chętniej przeznaczane dla budowli, także cennych i także wyjątkowych, ale mogących jeszcze chwileczkę poczekać, zwłaszcza z pomocą parafian.
Młyn z Myślenic czekać dłużej nie może, bez prac remontowych, obejmujących zwłaszcza dach, całość niebawem legnie w gruzach, a miasto straci niepowtarzalny zabytek, mogący się stać magnesem przyciągającym turystów.

Moje zdjęcia pochodzą z lipca 2016 roku
Lokalizacja
Załączniki
Młyn w Myślenicach (1).JPG
Młyn w Myślenicach (1).JPG (107.88 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (2).JPG
Młyn w Myślenicach (2).JPG (95.9 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (4).JPG
Młyn w Myślenicach (4).JPG (50.17 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (3).JPG
Młyn w Myślenicach (3).JPG (54.61 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (6).JPG
Młyn w Myślenicach (6).JPG (109.42 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (5).JPG
Młyn w Myślenicach (5).JPG (103.82 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (9).JPG
Młyn w Myślenicach (9).JPG (87.56 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (7).JPG
Młyn w Myślenicach (7).JPG (47.77 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (10).JPG
Młyn w Myślenicach (10).JPG (55.74 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (8).JPG
Młyn w Myślenicach (8).JPG (59.08 KiB) Przejrzano 9900 razy
Młyn w Myślenicach (11).JPG
Młyn w Myślenicach (11).JPG (86.5 KiB) Przejrzano 9900 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lip 2016, 02:05

- Dzień dobry, czy mogę zrobić kilka fotografii temu młynowi?
- A chciałaby pani zajrzeć do środka?

Oniemiałam!
Dwoje ciężko pracujących ludzi, właścicieli, najwyraźniej mocno kochających to miejsce, zaprasza przypadkowo poznaną osobę do środka, pozwala robić zdjęcia, opowiada, zadaje pytania, radzi się i rozmawiamy tak, jakbyśmy znali się od dawna.
- Ma pani jakiś pomysł, co można urządzić w tym wnętrzu?
- Salon... - odpowiedziałam bez namysłu, wpatrując się z zafascynowaniem w oryginalne wodne koło.
- Bo my właśnie chcemy w tu niebawem zamieszkać!

Zdjęcia wnętrz wyszły mi okropnie, ręce mi drżały i miałam na nich gęsią skórkę, poza tym było mi głupio, nieswojo i czułam się onieśmielona tak sympatycznym i otwartym przyjęciem.
Trzymam mocno kciuki. Dobra energia płynie w tym miejscu.
Załączniki
Młyn w Myślenicach (2).JPG
Młyn w Myślenicach (2).JPG (67.73 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (1).JPG
Młyn w Myślenicach (1).JPG (67.04 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (4).JPG
Młyn w Myślenicach (4).JPG (44.44 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (3).JPG
Młyn w Myślenicach (3).JPG (46.04 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (5).JPG
Młyn w Myślenicach (5).JPG (72.7 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (6).JPG
Młyn w Myślenicach (6).JPG (69.72 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (8).JPG
Młyn w Myślenicach (8).JPG (38.92 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (7).JPG
Młyn w Myślenicach (7).JPG (37.03 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (12).JPG
Młyn w Myślenicach (12).JPG (49.39 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (11).JPG
Młyn w Myślenicach (11).JPG (28.53 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (10).JPG
Młyn w Myślenicach (10).JPG (24 KiB) Przejrzano 9897 razy
Młyn w Myślenicach (9).JPG
Młyn w Myślenicach (9).JPG (37.99 KiB) Przejrzano 9897 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 10 lip 2016, 18:37

Re: Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Katarzyna » niedziela 10 lip 2016, 18:43

Dziękujemy serdecznie za te ciepłe słowa i wskazanie tej ciekawej strony. Zapraszamy we wrześniu na otwarcie:). Pozdrawiamy. Katarzyna i Robert

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lip 2016, 21:24

Strażnicy Czasu trzymają za Państwa mocno kciuki!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Karolina Kot » piątek 28 paź 2016, 19:23

Dziś przejeżdżałam nieopodal i rzuciłam okiem na młyn. Okazuje się, że część mieszkalna zyskała nowy dach. Jest dobrze! :)
Załączniki
Młyn w październiku 2016 roku.JPG
Młyn w październiku 2016 roku.JPG (65.69 KiB) Przejrzano 9651 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Myślenice - dawny młyn Łętochy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 15 maja 2017, 20:31

A tak mniej więcej wyglądał niegdyś napęd młyńskiego koła w młynie Łetochy.
Rysunek, przedstawiający schemat domu młynarza i młyna, widzianych od strony podwórza, naszkicowałam na podstawie ryciny umieszczonej w książce Bohdana Baranowskiego "Młynarstwo polskie".
Wygląda na to, że w Myślenicach zastosowano koło śródsiębierne.
Załączniki
Młyn w Myslenicach.JPG
Młyn w Myslenicach.JPG (54.5 KiB) Przejrzano 9388 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości