Strona 1 z 1

Kraków - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

: poniedziałek 09 maja 2016, 22:39
autor: Karolina Kot
W Krakowie, przy ulicy Mikołaja Kopernika 27, w pobliżu kompleksu szpitali, znajduje się dawny budynek Obserwatorium Astronomicznego, wybudowanego w latach 1788–1792. W gmachu tym pracował między innymi znany krakowski matematyk i astronom, Jan Śniadecki. Dziś w Collegium Śniadeckiego mieści się Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast na jego zapleczu - najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce.

Powstał w roku 1783, w miejscu dawnego ogrodu rodziny Czartoryskich, należącego następnie do zakonu Jezuitów z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Z założenia miał on służyć jako zakład pomocniczy dla Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Jego obszar, wynoszący początkowo zaledwie 2,4 ha, rozplanowany na kształt barokowego parku typu włoskiego, stopniowo powiększano - dziś całość liczy sobie prawie 10 hektarów i szczyci się posiadaniem w swych kolekcjach około 6 tysięcy przeróżnych gatunków i odmian roślin, pochodzących ze wszystkich zakątków naszej planety.
Na terenie obiektu znajduje się także stacja meteorologiczna, działająca nieprzerwanie od roku 1825.

Ogród Botaniczny UJ znajduje się w rejestrze zabytków. Jest udostępniany do zwiedzania - warto tu zajrzeć zwłaszcza wiosną i latem, by odpocząć od zgiełku miasta i zapoznać się tajnikami przyrody. Nie dziwi fakt, iż ta oaza zieleni od lat jest ulubionym miejscem odpoczynku kolejnych pokoleń krakowian.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2016 roku.

Re: Kraków - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

: poniedziałek 09 maja 2016, 22:56
autor: Karolina Kot
Oto kompleks szklarniowy "Viktoria", wybudowany w miejscu wcześniejszych, jeszcze XVII-wiecznych szklarni. Po gruntownej przebudowie został oddany do użytku w maju 1926 roku.
Kolejny remont przeprowadzono w latach 1993 – 1998.
Nazwa szklarni pochodzi od uprawianej w basenie egzotycznej rośliny wodnej, wiktorii brazylijskiej (Victoria cruziana).

We wnętrzu jest gorąco i parno, a rośliny przytłaczają swą bujnością.

Re: Kraków - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

: poniedziałek 09 maja 2016, 23:15
autor: Karolina Kot
Drugą z istniejących dziś oranżerii jest szklarnia "Jubileuszowa", wzniesiona dla uczczenia jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzonego w 1964 roku. Składa się ona z wysokiej palmiarni połączonej z kompleksem niższych szklarni, mieszczących m.in. moją ulubioną kolekcję roślin owadożernych.
W dużej sadzawce pływają sobie gupiki, będące niemal oswojone z obecnością człowieka - kiedy wsadzi się do wody palec te malutkie rybki zachowują się prawie jak piranie - na szczęście "prawie" czyni w tym przypadku ogromną różnicę, przez co zwierzątka stanowią ogromną atrakcję dla dzieci.

Należy zwrócić uwagę, iż na terenie szklarni znajduje się bardzo stary okaz sagowca zwiniętego, odnotowany w katalogu Ogrodu już w roku 1864. Wizerunek jego szyszki został użyty jako logo całej placówki.

Re: Kraków - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

: poniedziałek 09 maja 2016, 23:35
autor: Karolina Kot
W pobliżu szklarni "Jubileuszowej" założono alpinarium oraz zagajnik z obłędnie pachnącymi wiosną krzewami bzu.
W urokliwym zakątku znajdziemy także pomnik profesora Władysława Szafera, wybitnego botanika, pełniącego funkcję opiekuna i dyrektora Ogrodu przez ponad 30 lat.

Re: Kraków - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

: poniedziałek 09 maja 2016, 23:56
autor: Karolina Kot
Centralnym punktem tego botanicznego cuda jest staw utworzony w dawnym zakolu Wisły.
Pierwotnie teren dzisiejszego Ogrodu był bardzo podmokły, wymagał przeprowadzenia prac drenażowych.
Na środku sadzawki utworzono w roku 1856 sztuczną wyspę, którą dziś "zamieszkuje" cypryśnik błotny.

Na terenie Ogrodu znajdziemy bardzo ciekawe działy poświęcone m. in. roślinom leczniczym, roślinom użytkowym, gatunkom zagrożonym wyginięciem oraz wiele, wiele innych kolekcji.
Polecam serdecznie osobistą wizytę w tym niezwykłym miejscu.

P.S. Wiem, że nie wolno, ale po prostu musiałam spróbować listka mięty truskawkowej. I już wiem, że chcę mieć coś takiego na balkonie. ;)