Pustynia Błędowska - "Róża Wiatrów"

Posty: 16499
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Pustynia Błędowska - "Róża Wiatrów"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lip 2018, 23:16

Na południowo - wschodnim krańcu Pustyni Błędowskiej, na skraju lasu, na końcu leśnej drogi, odchodzącej od ulicy Bolesławskiej, łączącej miejscowości Klucze z Hutkami, powstała bardzo malownicza, drewniana platforma widokowa, zwana "Różą Wiatrów".

Na Pustyni Błędowskiej stanęła platforma widokowo-eventowa w kształcie róży wiatrów, do której przylega zadaszonych 6 altan połączonych pomostami z tarasami widokowymi na wszystkie strony świata oraz długie na 40 metrów molo. Jest spora liczba miejsc siedzących, tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym terenu oraz wygodne podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz bezpośrednie zejście na Pustynię. Do platformy doprowadzono też oświetlenie i monitoring. Ma to między innymi pomóc ochronić nowy obiekt przed wandalami.

Militaria przy róży wiatrów

Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Przy róży wiatrów w wakacje pojawi się zdemilitaryzowany sprzęt wojskowy - armaty polowe i działa przeciwlotnicze. Sprzęt ten historycznie znajdował się na Pustyni Błędowskiej, a jego zakup jest formą odtworzenia dziedzictwa militarnego Pustyni, która w części północnej nadal jest użytkowana przez wojsko. Dla mieszkańców i turystów będą także organizowane rajdy, podczas których ich uczestnicy poznają militarne i przyrodnicze atrakcje terenu. W czasie wyprawy będzie można między innymi skosztować żołnierskiej grochówki gotowanej na kuchni polowej.
Projekt „Pustynna Burza” znalazł się na liście zadań, które otrzymają 30 tys. zł dofinansowania z województwa małopolskiego w ramach programu „Małopolska Gościnna”.

Potrzebne parkingi

Praktycznie zakończyła się już budowa drogi dojazdowej - ul. Bolesławskiej. Skręca się w nią z drogi głównej między Kluczami i Hutkami. Wcześniej był to po prostu zarośnięty, leśny trakt ukryty wśród drzew. Teraz droga została utwardzona i oznakowana. - Kolejnym wyzwaniem będzie stworzenie odpowiedniej liczby miejsc postojowych, gdyż pierwsze weekendy kwietnia pokazały, że nowy obiekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów - podkreśla Norbert Bień, wójt gminy Klucze. Obecnie kierowcy nie mają gdzie zostawiać swoich aut. Komendant Komisariatu w Kluczach zwrócił uwagę na dziesiątki aut zaparkowanych wzdłuż pasa drogowego ruchliwej drogi powiatowej.

Źródło: gazetakrakowska.pl
Zachęceni umieszczonymi w sieci przepięknymi zdjęciami obiektu, wykonanymi z lotu ptaka, postanowiliśmy sprawdzić, jak dadzą sobie po zmroku radę nasze forumowe latające gadziny.
No i nie powiem, daje toto radę.

Zdjęcia powstały w lipcu 2018 roku.
Lokalizacja
A od "Róży Wiatrów" jest już bardzo blisko do pewnego tajemniczego znaku na piasku. ;)
Załączniki
Lipiec 2018 (1).JPG
Lipiec 2018 (1).JPG (50.41 KiB) Przejrzano 644 razy
Lipiec 2018 (5).JPG
Lipiec 2018 (5).JPG (64.05 KiB) Przejrzano 644 razy
Lipiec 2018 (4).JPG
Lipiec 2018 (4).JPG (38.02 KiB) Przejrzano 644 razy
Lipiec 2018 (3).JPG
Lipiec 2018 (3).JPG (59.38 KiB) Przejrzano 644 razy
Lipiec 2018 (2).JPG
Lipiec 2018 (2).JPG (57.07 KiB) Przejrzano 644 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Parki edukacyjne, ogrody botaniczne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość