Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 lut 2015, 00:40

Istniejący dziś przy ulicy Górnej w Okradzionowie murowany budynek młyna został wzniesiony po II Wojnie Światowej w miejscu starszego, drewnianego obiektu, pochodzącego z połowy XIX wieku. Budowniczym pierwotnego zakładu był Adolf Rydzewski.

Obecny młyn, stojący nad brzegiem Białej Przemszy dokładnie na miejscu starego, zamiast tradycyjnego drewnianego koła został wyposażony w turbinę wodną typu Francisa.
Podobno część urządzeń pamiętać ma jeszcze czasy przedwojenne.

Młyn jest obecnie własnością prywatną. Jest nadal czynny i w pełni sprawny, można więc wstąpić do właścicieli na chwilkę i zakupić mąkę (w hurcie i w detalu) zmieloną w tradycyjny sposób.
Chleb wypieczony z takiej mąki w domowym piecu ma wyjątkowy smak. Polecam!

Lokalizacja
Załączniki
Młyn wodny.jpg
Młyn wodny.jpg (62.43 KiB) Przejrzano 18090 razy
Młyn.jpg
Młyn.jpg (71.31 KiB) Przejrzano 18090 razy
Młyn (1).jpg
Młyn (1).jpg (74.29 KiB) Przejrzano 18090 razy
Kanał młynówki.jpg
Kanał młynówki.jpg (84.31 KiB) Przejrzano 18090 razy
Tędy wlewa się woda napedzająca turbinę.jpg
Tędy wlewa się woda napedzająca turbinę.jpg (86.43 KiB) Przejrzano 18090 razy
Stary kamień młyński (2).jpg
Stary kamień młyński (2).jpg (66.29 KiB) Przejrzano 18090 razy
Stary kamień młyński (1).jpg
Stary kamień młyński (1).jpg (88.58 KiB) Przejrzano 18090 razy
Stary kamień młyński.jpg
Stary kamień młyński.jpg (110.39 KiB) Przejrzano 18090 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Eworu » piątek 16 paź 2015, 17:23

Zdjęcia z wewnątrz (nie wiem niestety jak wklejać filmy :( )
https://www.youtube.com/watch?v=LSKuKmw4qOA&feature=share
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 kwie 2016, 20:00

Ostatni młynarz w regionie pielęgnuje rodzinną tradycję i konkuruje z "fabrykami mąki"

Nad brzegiem Białej Przemszy w dąbrowskiej dzielnicy Okradzionów stoi wodny młyn. Wciąż można kupić w nim mąkę, kaszę i otręby. Zaglądają tu nie tylko zagłębiowscy rolnicy, ale i wielbiciele zdrowiej, ekologicznej żywności oraz miłośnicy domowego chleba.


- Przed laty na terenie Dąbrowy Górniczej funkcjonowało aż 17 młynów. Dziś zostaliśmy tylko my. Potrafimy zmielić kilka ton mąki dziennie, a przemysłowe młyny, które nazywam „fabrykami mąki”, przerabiają 200 ton dziennie. W dodatku „wzbogacają” ją ulepszaczami. U mnie to nie do pomyślenia. Mielę tylko mąkę z polskich upraw i nie stosuję żadnych dodatków - zapewnia Sławomir Skwara, który odziedziczył młyn po swoim dziadku Józefie Rydzewskim.

Państwo przejmuje młyn, młynarz uprawia rolę

Historia tego miejsca sięga 1870-1880 roku. W tym okresie Adolf Rydzewski wybudował drewniany młyn z kołem wodnym. Tuż po wojnie młyn przeszedł poważną modernizację. Drewnianą konstrukcję zastąpił nowoczesny, jak na tamte czasy, młyn murowany. Koło młyńskie zastąpiła tzw. turbina Francisa, wynaleziona w okresie rewolucji przemysłowej.
W 1952 roku młyn dostał się pod zarząd państwowy, a w latach 60. stał się własnością Skarbu Państwa. - Początkowo dziadkowi nie wolno było nawet pojawiać się w okolicy. Zajął się więc uprawą roli. Kiedy przyszła polityczna odwilż, pozwolono mu podjąć pracę w jego własnym młynie. Miał jednak nad sobą przełożonego. Było to dla niego upokarzające, ale znosił to, byle tylko móc tu przebywać - opowiada pan Sławomir.

Absolwent sosnowieckiego „Energetyka” na kursach w Krajence

Rodzinny dorobek udało się odzyskać w 1993 roku. - Stało się to jeszcze za życia dziadka. Była to jedna ze szczęśliwszych chwil w jego życiu. Niestety, w wyniku tych zawirowań w swoich rodzinnych tradycjach młynarskich mamy pokoleniową wyrwę. Moja mama, która pomaga mi do dziś, nie zajmowała się młynarstwem. Ja zaś skończyłem technikum energetyczne w Sosnowcu. Rodzinnego fachu uczyłem się na kursach w wielkopolskiej Krajence - wspomina okradzionowski młynarz.
Pan Sławomir tęskni za latami świetności swojego przedsiębiorstwa. - Tuż po żniwach, kiedy gospodarze robili zapasy na zimę, pracowałem po 12-13 godzin dziennie. Dziś rolników już praktycznie nie ma w okolicy. Jak ktoś przyjdzie to weźmie 5 kilogramów maki, 5 kilogramów kaszy dla psa i worek otrębów na spróbowanie. Wcale jednak nie myślę o likwidacji działalności gospodarczej - podkreśla młynarz.
Mimo że żarna nie mielą już tak wiele mąki jak kiedyś, pracy nie brakuje. Urządzenia, w które wyposażony jest młyn, pochodzą przeważnie z początku zeszłego wieku. Części zamiennych już nie ma, a gdy któraś się zepsuje, trzeba ją własnoręcznie dorobić. Do młyna przychodzą też szkolne wycieczki, podziwiając nie tylko wnętrze obiektu, ale i stary kamień młyński, który kilka lat temu pan Sławomir wydobył z rzeki.

Agnieszka Stefaniak-Zubko
sosnowiec.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Eworu » piątek 14 paź 2016, 13:15

Ostatni młyn w Dąbrowie Górniczej. Tradycja przegrywa z nowoczesnością.

Postawił wszystko na jedna kartę – chce utrzymać ostatni czynny młyn na terenie Dąbrowy Górniczej. Sławek Skwara musi mierzyć się z prawami rynku, ekspansją nowoczesności i osamotnieniem w branży. Od 23 lat toczy to koło, czerpiąc siły z niewyczerpalnego źródła rodzinnej tradycji młynarskiej.

Źródło: http://www.tvp.info/27232024/ostatni-ml ... czesnoscia
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Karolina Kot » piątek 14 paź 2016, 20:45

Bardzo mocno trzymamy kciuki za pana Sławka!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Okradzionów, czynny młyn

Postautor: Eworu » niedziela 18 lis 2018, 20:16

Zdjęcie młyna z 1933/34 roku

Pochodzi z Albumu próbnej drużyny harcerskiej im. Króla Jana Sobieskiego - własność Andrzeja Tarczewskiego.
Załączniki
32071584298_539302dbf3_c.jpg
32071584298_539302dbf3_c.jpg (64.45 KiB) Przejrzano 12578 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości