Zawada Pilicka - młyny

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina » niedziela 10 sty 2016, 00:17

WER.0.1 /DUUUŻŻEE FOTOGRAFIE !!!
Jeszcze raz ja-z nowym rokiem...
Przez kilka miesięcy strałem się odszukać moje stare fotografie młyna w Zawadzie Pilickiej.
Były kiepskie (lata 70-te biało-czarne aparat SMIENA+światłomierz selenowy) ale dałyby się z powodzeniem zeskanować.Niestety bez skutku-musiały przepaść przy którejś z przeprowadzek.Szkoda...ale.Znalazłem w sieci fotkę wykonaną jakieś 20 lat temu przez amatora spiningu podczas wyprawy nad Krztynię.Wykonana z betonowego mostku przedstawia zachowane jeszcze wtedy pozostałości drewnianej zapory.Zestawiłem to z klimatyczną fotografią zapory młyna na Szreniawie (źr.portal regionalny) który jest,jak napisałem,niemal w 100% identyczny.Otrzymałem w ten sposób coś b.podobnego do jednej z moich starych fotografii.Czarna linia pokazuje gdzie byłaby krawędź mostku a strzałka oznacza daszek który w zawadzkim młynie był krótszy i nie osłaniał jazów.Wszystko poza tym takie same nawet metalowa barierka nad drewnianą kładką.Pozostaje uruchomić wyobraźnię...
Nie wiem czy taki "pseudodokument" ma jakąś wartość ale to chyba ostatni ślad po tym młynie,takie tchnienie agonii.Dziś nie ma tam już nic.
jak_zniszczono1.jpg
jak_zniszczono1.jpg (85.6 KiB) Przejrzano 7071 razy

szreniawa4.jpg
szreniawa4.jpg (91.67 KiB) Przejrzano 7071 razy

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina » niedziela 10 sty 2016, 00:23

p.s.Dałem wersję z większymi foto (jakieś 200% ) ale wchodzi tylko z gł.menu jako "2".

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 sty 2016, 10:16

Zdjęcia są niesamowite, bardzo za nie dziękujemy!
Aż trudno uwierzyć, że moja fotografia z pierwszego postu przedstawia ten sam obiekt.
A w zasadzie brak obiektu.

Na marginesie dodam, iż niesamowitą radość sprawiają mi archiwalne zdjęcia nieistniejących już młynów, pojawiające się w niektórych wątkach.
Fotografując zarastającą młynówkę, stary bruk i zapomniany słup elektryczny, zagubiony w krzakach, zastanawiałam się czasami po co to wszystko tak naprawdę.
Ale potem spotykałam przypadkiem starszą panią, która młyn doskonale pamiętała i opowiadała ze łzami w oczach, jak jej było przykro, kiedy spłonął.
Chwilę później mogę spojrzeć na archiwalne zdjęcia tego obiektu i nagle, z kępy krzaków i ludzkich wspomnień stary młyn wraca realnie do naszego świata.
Dziękuję wszystkim za to wspólne przywracanie przeszłości. Dobra robota!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 17
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 18:52

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina nr.2 » środa 12 gru 2018, 05:16

Teraz jeszcze młyn w Zawadzie Pilickiej.Jak napisałem kiedyś był b.podobny do młyna w Śreniawie.Poniżej moje przeróbki fotografii ze Śreniawy tak aby przypominały z grubsza nieistniejący już młyn w Zawadzie.
slim1.jpg
slim1.jpg (141.44 KiB) Przejrzano 5596 razy


slim2.jpg
slim2.jpg (122.95 KiB) Przejrzano 5596 razy

Dla porównania orginalne fotki (źr.zabytkowo.blox).Można zobaczyć co te obiekty różniło...
slim3.jpg
slim3.jpg (127.31 KiB) Przejrzano 5596 razy


Mlyn_w_Szreniawie_4.jpg
Mlyn_w_Szreniawie_4.jpg (164.37 KiB) Przejrzano 5596 razy




Jak widać zapora szersza (3 jazy zamiast 2) a budynek sięga prawie do samej wody i jest jednakowy na całej długości i szerokości.Brak daszka nad zaporą.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości