Zawada Pilicka - młyny

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 lut 2015, 21:35

We wsi o najpewniej średniowiecznym rodowodzie, zwanej Zawadą Pilicką, nad rzeczką Krztynią, znajdują się słabo czytelne (zwłaszcza w okresie wegetacyjnym) pozostałości wodnego młyna zbożowego.
Do dziś zachował się wyłożony kamieniami trakt, wiodący niegdyś na młyński dziedziniec, ogołocone z drutów słupy elektryczne oraz dwa mosty: nad Krztynią i nad jej sztucznie utworzoną odnogą - Młynówką.

Spóźniłam się bardzo.
Ten młyn przeszedł już do historii...
Jedyne, co mi pozostaje w obowiązku, to wrócić tu zimą, gdy zieloność nie będzie tak skrzętnie skrywała tajemnic i poszukać jakichkolwiek reliktów infrastruktury - o ile się zachowały.
Lokalizacja
Załączniki
Na starej mapie.JPG
Na starej mapie.JPG (95.63 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (2).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (2).jpg (62.87 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty.jpg
Nieistniejący młyn - relikty.jpg (55.57 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (4).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (4).jpg (56.78 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (3).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (3).jpg (46.51 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (7).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (7).jpg (51.6 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (6).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (6).jpg (40.92 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (5).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (5).jpg (59.85 KiB) Przejrzano 16621 razy
Nieistniejący młyn - relikty (8).jpg
Nieistniejący młyn - relikty (8).jpg (65.38 KiB) Przejrzano 16621 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 lut 2015, 21:40

W tej samej wsi znajdował się jeszcze jeden młyn wodny.
Zachował się do dziś, chociaż nie jest już użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Teren otaczający go wygląda jak baza transportowa.
W pobliżu znajdują się stawy.

Lokalizacja
Załączniki
Młyn.jpg
Młyn.jpg (60.19 KiB) Przejrzano 16619 razy
Młyn ..JPG
Młyn ..JPG (61.17 KiB) Przejrzano 16619 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilecka - młyny

Postautor: dinictis felina » piątek 02 paź 2015, 00:19

⦁ Witam.
⦁ Rzeki Krztynia i górna Pilica są mi dobrze znane.Tak się składa że kiedyś bardzo interesowały mnie małe budowle hydrotechniczne takie jak np.młyny.Mogę udzielić kilku informacji n/t opisanych tutaj obiektów.
⦁ Na początek opisany tu "relikt starego młyna w Zawadzie Pilickiej (Pileckiej)".Pewnie ciekawi Cię jak ten obiekt wyglądał w latach świetności.To akurat łatwo przedstawić,bowiem miał on swojego brata-bliźniaka który istnieje do dziś i ma się dobrze...Jest to opisany i sfotografowany przez Ciebie oraz kol.Conana młyn na Szreniawie k.Proszowic.Konstrukcja budynku i zapory na 99% identyczna-prawdopodobnie jego twórcą był ten sam budowniczy (a.ekipa).Jedyne różnice to:
⦁ -Brak murowanego budynku-mieszalni.
⦁ -Podpory betonowe niższe ale szersze.Część słupów drewniana.
⦁ -Drewniane koryto prowadzące wodę do turbiny i jazów spustowych krótsze.
⦁ -Nieco niższy spadek wody.
⦁ Młyn miał równie bogate wyposażenie.W ostatnim okresie istnienia chodził na prąd gdyż turbina uległa zamuleniu a poziom wody opadł.W 1993 roku pożar zniszczył go całkowicie-prawdopodobna przyczyna to zatarcie łożyska w jednej z maszyn.
⦁ Obok młyna były zabudowania gospodarskie.Doprawdy jestem zdziwiony jak mało z tego pozostało...Szkoda.
⦁ Uwagi n/t innych młynów zamieszczam dalej,przy ich opisach.
⦁ Pozdr.

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilecka - młyny

Postautor: dinictis felina » piątek 02 paź 2015, 00:32

Jednak Zawada PILICKA nie "Pilecka"!

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 paź 2015, 00:46

Bardzo dziękuję za te informacje, są one dla mnie niezwykle cenne!
A błąd w nazwie miejscowości poprawiłam i dziękuję za czujność.

Także pozdrawiam i dziękuję za wpisy!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina » piątek 02 paź 2015, 13:10

Czy mogę tu wkleić tekst z dołączonymi fotografiami lub rysunkami?
Jak to zrobić..?

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 paź 2015, 13:37

Wklejenie zdjęć byłoby bardzo mile widziane!

Pod okienkiem tekstowym są dwa okienka z czerwonym napisem "Opcje" i "Załączniki".
Klikamy w "Załączniki".
Pojawia się informacja i biały kwadracik "Dodaj pliki". Klikamy w "Dodaj pliki" i wybieramy zdjęcie ze swojego komputera i wstawiany na Forum.
Zdjęcie nie może być za duże, czasem należy je odpowiednio zmniejszyć przed wstawieniem jako załącznik.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, plik zostanie dodany, a po prawej stronie pojawi się zielone kółko z haczykiem, oznaczające, że wszystko O.K.
Maksymalnie można tak dodać 10 załączników.

Po skończonej pracy z tekstem i załącznikami klikamy Wyślij. I już.
Powodzenia!
Załączniki
Instrukcja I.png
Instrukcja I.png (34.02 KiB) Przejrzano 16514 razy
Instrukcja II.png
Instrukcja II.png (60.07 KiB) Przejrzano 16514 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina » sobota 03 paź 2015, 09:54

Cóż,spróbujmy...
Na początek ten tajemniczy młyn w Zawadzie Pilickiej.
Chcę pokazać jak to wygłądało patrząc z istniejącego mostku.Najpierw mała przeróbka twojej fotografii.
ZAWADA.RECON.jpg
ZAWADA.RECON.jpg (101.55 KiB) Przejrzano 16496 razy

Proporcje mogą być zniekształcone,dlatego dla wszelkiej jasności rysunek z "lotu ptaka".
Z.W.rys.png
Z.W.rys.png (14.59 KiB) Przejrzano 16496 razy

Jak widać linia brzegowa nie pokrywa się z młynem-ta część budynku była "podstemplowana".

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: Karolina Kot » sobota 03 paź 2015, 09:59

Fajna rekonstrukcja! I zgadzała by się z tym, co opowiedziała mi pewna starsza pani, którą spotkałam w szpitalu.
Większość życia spędziła przy tym młynie, mieszkała w pobliżu.
Opowiadała o zamulonej turbinie i pożarze spowodowanej zatarciem łożyska. Według niej nowy właściciel nie zadbał o obiekt tak, jak poprzedni.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 00:10

Re: Zawada Pilicka - młyny

Postautor: dinictis felina » sobota 09 sty 2016, 23:45

Jeszcze raz ja-z nowym rokiem...
Przez kilka miesięcy strałem się odszukać moje stare fotografie młyna w Zawadzie Pilickiej.
Były kiepskie (lata 70-te biało-czarne aparat SMIENA+światłomierz selenowy) ale dałyby się z powodzeniem zeskanować.Niestety bez skutku-musiały przepaść przy którejś z przeprowadzek.Szkoda...ale.Znalazłem w sieci fotkę wykonaną jakieś 20 lat temu przez amatora spiningu podczas wyprawy nad Krztynię.Wykonana z betonowego mostku przedstawia zachowane jeszcze wtedy pozostałości drewnianej zapory.Zestawiłem to z klimatyczną fotografią zapory młyna na Szreniawie (źr.portal regionalny) który jest,jak napisałem,niemal w 100% identyczny.Otrzymałem w ten sposób coś b.podobnego do jednej z moich starych fotografii.Czarna linia pokazuje gdzie byłaby krawędź mostku a strzałka oznacza daszek który w zawadzkim młynie był krótszy i nie osłaniał jazów.Wszystko poza tym takie same nawet metalowa barierka nad drewnianą kładką.Pozostaje uruchomić wyobraźnię...
Nie wiem czy taki "pseudodokument" ma jakąś wartość ale to chyba ostatni ślad po tym młynie,takie tchnienie agonii.Dziś nie ma tam już nic.
ZXCslim..png
ZXCslim..png (195.14 KiB) Przejrzano 16266 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości