Strona 1 z 1

Sławków - miejsce po młynie przy ulicy Młyńskiej

: czwartek 19 lut 2015, 19:43
autor: Karolina Kot
W Sławkowie, w okresie międzywojennym, nad korytem Białej Przemszy funkcjonowały dwa wodne młyny zbożowe.
Jeden z nich, zlokalizowany był na końcu dzisiejszej ulicy Młyńskiej.
Wybudował go w 1860 roku Paweł Stawnicki, następnie młyn został kupiony przez Żyda Chila Rechnica.
Ponieważ młynarz nie przeżył wojny, zakład przejęło państwo. Obiekt należał początkowo do Zakładów Młynarskich w Sosnowcu, a następnie do Krakowskich Zakładów Zbożowo - Młynarskich.
Niestety, główny budynek kompleksu spłonął roku 1985.
Na jego fundamentach wzniesiono funkcjonujący dziś Miejski Ośrodek Kultury.

Lokalizacja
Więcej informacji

Historia tego budynku sięga 150 lat. Paweł Stawnicki, ekspedytor stacji pocztowej wybudował w Sławkowie młyn na Białej Przemszy w 1860 roku. W czasie kryzysu w 1928 roku młyn kupił od rodziny Stawnickich Żyd Rechnic. Dziś budynek nadal służy mieszkańcom. Mieści się tam Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie.
W 1949 roku młyn został przejęty przez Skarb Państwa. Powołano tu państwowy młyn. Młyn, z dyrekcją w Będzinie, działał tu do lat 80 minionego wieku. Budynek jednak spłonął 16 marca 1985 roku. Wówczas postanowiono, że stworzony w 1984 roku Miejski Ośrodek Kultury, mający swoją siedzibę w zabytkowej karczmie na sławkowskim rynku, wzbogaci się właśnie o spalony budynek młyna.
- Ponieważ nie można było przygotować obiektu Miejskiego Ośrodka Kultury w innym miejscu, zgodnie z prawem nowy budynek mógł tu powstać tylko w miejscu już istniejących starych zabudowań. Podjęto decyzję o wykorzystaniu ruin młyna - tłumaczy Bożena Hauzer z Działu Kultury Dawnej MOK w Sławkowie.
Stanisław Głogowski, pierwszy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 1 maja 1987 roku rozpoczął remont kapitalny budynku przy ulicy Rynek 9 i uruchomił Dział Kultury Dawnej MOK - popularnie zwany w Sławkowie "Muzeum".
Większość eksponatów przekazało oczywiście społeczeństwo.
W latach osiemdziesiątych główną siedzibą MOK była zabytkowa Karczma, gdzie w lewym skrzydle funkcjonowała administracja ośrodka a w prawym - kawiarnia.
W styczniu 1991 roku ze stanowiska dyrektora odszedł Stanisław Głogowski, a zastąpił go Paweł Kostka, który doprowadził do końca remont starego młyna. Ośrodek kultury został oddany do użytku 4 grudnia 1992 roku. Obecny budynek MOK wykorzystuje fundamenty dawnego młyna. Znajdują się one m.in. pod salą widowiskową.
Od maja 2011 roku dyrektorem ośrodka jest Dariusz Taborek. MOK W Sławkowie spełnia wiele funkcji nie tylko edukacyjnych ale i wychowawczych.
- Zajmujemy się organizacją spektakli teatralnych, koncertów zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej, staramy się kultywować tradycje miejscowe - wylicza Taborek.
Obecnie Dział Kultury Dawnej ośrodka uzupełnia swoje zbiory, przekazując tym samym informacje historyczne na temat miasta.

Re: Sławków - miejsce po młynie przy ulicy Młyńskiej

: środa 01 lut 2017, 20:17
autor: Eworu
Z grupy Historyczne zdjęcia Sławkowa, 18 marca 1985 rok pożar młyna. Pierwszy wóz strażacki wyjechał o 17:15. https://www.facebook.com/groups/8216915 ... 177946089/
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Sławków - miejsce po młynie przy ulicy Młyńskiej

: piątek 10 lut 2017, 15:49
autor: Eworu
Nowe info:podczas pożaru, lub zaraz po (sławczanie nie są zgodni) ewakuowano silosy ze zbożem oraz maszyny helikopterami!

Re: Sławków - miejsce po młynie przy ulicy Młyńskiej

: czwartek 04 sty 2018, 20:47
autor: Eworu
W międzywojniu biuro handlowe młyna oraz miejsce zamieszkania właściciela (który chyba zmienił imię na polskiego Bernarda) mieściło się w Dąbrowie w kamienicy na Kościuszki 34.