Bieruń Nowy - nieczynny młyn

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bieruń Nowy - nieczynny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 lut 2015, 20:24

Przy ulicy Warszawskiej w Bieruniu Nowym znajduje się duży, murowany budynek nieczynnego od wielu lat młyna zbożowego o napędzie elektrycznym.
Zakład powstał przed II Wojną Światową i zakończył działalność najprawdopodobniej w ostatnich latach XX wieku (tyle dowiedziałam się od autochtonów "rekreacyjnie spożywających piwo" na rampie obiektu).
We wnętrzu zachowało się wyposażenie.
Ach, gdyby tak można było zajrzeć do środka...

Lokalizacja
Załączniki
MŁYN.jpg
MŁYN.jpg (106.16 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (1).jpg
MŁYN (1).jpg (94.14 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (2).jpg
MŁYN (2).jpg (105.98 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (4).jpg
MŁYN (4).jpg (80.11 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (3).jpg
MŁYN (3).jpg (56.82 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (5).jpg
MŁYN (5).jpg (112.45 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (6).jpg
MŁYN (6).jpg (74.97 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (7).jpg
MŁYN (7).jpg (44.25 KiB) Przejrzano 9122 razy
MŁYN (8).jpg
MŁYN (8).jpg (68.38 KiB) Przejrzano 9122 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bieruń Nowy - nieczynny młyn

Postautor: Karolina Kot » wtorek 11 paź 2016, 20:57

Ciekawy artykuł, w którym pani Dorota Pilor, architekt wnętrz, opisuje dawny młyn przy ulicy Warszawskiej w Bieruniu. Autorka poświęciła temu obiektowi swoją prace dyplomową, dostrzegając w nim doskonałe miejsce dla przyszłych inwestorów.

Młyn jest wyróżniającym się i kojarzonym obiektem w mieście, posiada dobrą lokalizacje i ma spory potencjał. Możliwe, że dzięki stworzeniu restauracji w tak starym obiekcie, miasto Bieruń byłoby chętniej odwiedzane, a sami mieszkańcy dostaliby ofertę gastronomiczną na wyższym poziomie.
Młyn zbożowy powstał około roku 1910 i działał do roku 2001. Teraz niszczeje.
Budowla wzniesiona z cegły ma ok. 14 metrów wysokości i składa się z części starej o konstrukcji drewnianej oraz nowej, betonowej i żelbetonowej.
We wnętrzu pozostały maszyny służące do mielenia zboża, spichlerze i leje zbożowe. Budynek nie został wpisany do rejestru zabytków, czego konsekwencją jest jego fatalny stan.
A przecież to obiekt o znaczeniu historycznym. Przez prawie 100 lat dostarczał mąkę do okolicznych piekarni, dzięki czemu bierunianie mieli chleb Najpierw był młynem napędzanym parą, a następnie siłą elektryczną.

Główną ideą, jaką podjęłam w projekcie, jest stworzenie miejsca usługowego, dedykowanego mieszkańcom Bierunia.
Dlatego podczas dopasowywania funkcji do obiektu, zrobiłam ankietę skierowaną do osób z Bierunia i okolic. Ta dowiodła, że mieszkańcy widzą w tym miejscu lokal gastronomiczny. (...)
Tworząc wnętrze starałam się uszanować historyzujące aspekty wnętrza, pomimo że obiekt nie jest wpisany do krajowego rejestru zabytków. Pozostawiłam charakterystyczne elementy i materiały dla dawnej funkcji obiektu i zestawiłam je ze współczesnym wzornictwem przemysłowym.
Prostota mebli z nawiązaniem do historii i funkcji miejsca ma na celu ożywić i nadać atmosferę wnętrzom.
Mam nadzieję, że uda się kiedyś ocalić smutny budynek. Jeśli nie, to pozostaną nam tylko marzenia i wizualizacje.


Więcej: Nowe życie bieruńskiego młyna
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: sobota 26 maja 2018, 14:01
Lokalizacja: Wodzisław ŚL

Re: Bieruń Nowy - nieczynny młyn

Postautor: Woyt » sobota 26 maja 2018, 14:12

Wczoraj odwiedziliśmy młyn, muszę powiedzieć że niesamowite miejsce... W środku nadal wszystko zachowane. Na jutro poskładam film który nagraliśmy, podrzucę tu linka dla ciekawych :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości