Fort 39 Olszanica

Moderator: warschauer44

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Fort 39 Olszanica

Postautor: Markov » niedziela 02 sie 2015, 02:03

Ten należący do systemu obronnego doliny Rudawy fort piechoty został zbudowany w latach 1884-85 jako dzieło półstałe i przebudowany w 1910 roku na stały fort obrony bliskiej. Posiadał bardzo rozległe przedpole obejmujące płaski teren ciągnący się od podmokłej doliny Rudawy, przez dawną wieś Olszanicę po Balice i wzgórza Garbu Tęczyńskiego. W tę właśnie stronę zwrócone jest czoło fortu, stamtąd oczekując nadchodzącego przeciwnika, by powstrzymać jego tyraliery ogniem broni maszynowej i ręcznej załogi. Olszanica jako fort piechoty nie posiadała artylerii (poza lekkimi działkami okopowymi), a osłonę daleką zapewniały dwie pobliskie baterie FB 40a i FB 40b rozmieszczone na skraju dzisiejszej ul. Junackiej.
Fort obecnie jest w bardzo dobrym stanie a zawdzięcza to gospodarzom, zmieniającym się w ciągu lat, ale zawsze dbającym o obiekt. Przez wiele lat znajdował się tu magazyn rowerów "Romet". a w 1984 roku przekazano go Hufcowi ZHP Kraków-Krowodrza. Po pożarze znalazł tu siedzibę Harcerski Klub Turystyki Konnej, który urządził w nim stajnie. Po wybudowaniu nieopodal nowej stajni fort przebudowano w 1998 roku na hotelik oraz barek. W położonym obok harcerskim ośrodku jeździeckim obecnie prowadzone są m. in. zajęcia z hipoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym.
Ponoć warto wstąpić tam na kawę czy herbatę, i ja miałem taki zamiar, ale chciałem jeszcze skorzystać z krótkiego dnia na odwiedzenie pobliskich obiektów, i zostawiłem sobie tą przyjemność na czas powrotu. Niestety, po wejściu do już opisanego niedalekiego tradytora oraz kawerny moje ubranie nie nadawało się do publicznego pokazania :) Tak że....następnym razem koniecznie.

I mała ciekawostka dotycząca bloku koszarowego. Z powodu nie znalezienia w tym miejscu źródeł wody budowniczowie wyposażyli go w zbiornik wody opadowej, tzw. cysternę znajdującą się w jego podziemiach, w którym gromadzono wodę deszczową oraz z roztopów przepuszczając ją najpierw przez system filtrów. Obecnie w owej cysternie znajduje się świetlica.

Widok z przekopu w wale szyjowym na blok koszar
Obrazek

Plac broni oraz blok koszar w całej okazałości
Obrazek

Wejście do wspomnianego barku przez oryginalne pancerne drzwi.
Obrazek

Strop koszar, obecnie robi za zwykły i pospolity dach.
Obrazek

Fort posiadał układ dwuwałowy, pozwalającym na piętrową obronę.
Obrazek

Czoło fortu. Biegnący między wałami rów komunikacyjny.
Obrazek

Dalej przelotnia pod "bezkolizyjnym skrzyżowaniem" umożliwiającym sprawne poruszanie się żołnierzy między stanowiskami. W przelotni znajduje się główny schron bojowy w którym znajdowało się stanowisko dowodzenia fortem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przejście na wał górny, a tam znajomy widok. Identyczna jak na Krępaku pancerna osłona stanowiska obserwacyjnego. Podmurówka co prawda nie jest oryginalna, ale doskonale współgra z całością.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Twierdza Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość