Fort 53a Winnica

Moderator: warschauer44

Posty: 690
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Fort 53a Winnica

Postautor: Markov » niedziela 02 sie 2015, 01:58

Ukształtowanie terenu pobliskich Podgórek Tynieckich stwarzało możliwość skrytej koncentracji i podejścia oddziałów przeciwnika w pobliże fortów Skotniki i Bodzów. Dlatego też postanowiono umiejscowić tu kolejny z małych międzypolowych fortów pancernych, jednak jedyny typu górskiego. Powstał w latach 1898-99 i posiadał dwie wieże pancerne M1894 oraz jedną obserwacyjną z karabinem maszynowym. Ponadto w tradytorze znajdowały się następne dwie, tym razem kazamatowe armaty 80mm. Jest to jeden z nielicznych krakowskich fortów, gdzie wieże pancerne się zachowały, jednak z braku blaszanych osłon pokryto je wraz z dachem warstwą papy. Cały fort otoczony jest wyciętą w wapiennym podłożu głęboką, obmurowaną kamieniami fosą. W przeciwstoku znajduje się podwójny betonowo-kamienny kojec rewersowy połączony poterną z wnętrzem fortu. Wjazd na dziedziniec prowadzący przez most nad fosą flankuje blok tradytora.
W czasie II wojny znajdował się tu obóz jeńców sowieckich.
Obiekt niestety trudno dostępny, znajduje się w nim bowiem zakład zajmujący się renowacją starych mebli oraz produkcją replik. Dzięki uprzejmości gospodarza jest podobno możliwość zwiedzenia fortu, ja jednak byłem tam w niedzielę wieczorem.

W pobliżu fortu znajdują się również 4 kawerny, jednak całkowicie zalane wodą i niedostępne bez sprzętu nurkowego.

Taki widok napotka wędrowiec zmierzający do fortu Winnica. Jednak stróż rezydujący w widocznym baraczku wraz z niesamowicie hałaśliwym pieskiem nie robi żadnych problemów i wpuszcza w pobliże fortu.
Obrazek

Droga prowadząca do zachowanej oryginalnej bramy fortu.
Obrazek

I ona sama. Niestety, zamknięta na głucho.
Obrazek

Widok przez bramę na fragment mostka i dziedzińca. Po lewej widać blok tradytora, w głębi blok koszarowo-bojowy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostała tylko wędrówka wzdłuż fosy, najpierw obchodzimy tradytor.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, wśród gęstej roślinności widać niewiele, fort nadal dzielnie broni się przed niepowołanymi gośćmi i ciekawskim wzrokiem.
Obrazek

Obrazek

Oto przeciwstok fosy i wspomniany kojec rewersowy w narożniku ze strzelnicami umożliwiającymi prowadzenie ognia wzdłuż dwóch boków fosy. Żołnierze wchodzili tutaj poterną, czyli korytarzem wykonanym pod dnem fosy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I dochodzimy do mostka od drugiej strony.
Obrazek

Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 11 lip 2016, 00:08

Re: Fort 53a Winnica

Postautor: Darula » niedziela 25 lut 2018, 22:51

Oj!!!! Zabolało....
Teraz dopiero przeczytałem wstęp do zdjeć. Wieża obserwacyjna była do obserwacji, nie była przystosowana do karabinu maszynowego...


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Twierdza Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość