Fort 43a "Podchruście"

Moderator: warschauer44

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Fort 43a "Podchruście"

Postautor: Karolina Kot » piątek 03 lip 2015, 22:35

Był to mały, międzypolowy fort, wzniesiony w latach 1896-1902. Jego zadanie polegało na ochronie dróg wiodących do miasta od strony północno-zachodniej, z tego właśnie powodu wybudowano go tuż przy trakcie olkuskim. Fort współpracował ze wszystkimi fortami z IV sektora obronnego, do którego należał.
Obiekt chroniły dodatkowo zlokalizowane nieopodal dwie baterie artyleryjskie.
Gdzieś przeczytałam tajemniczą i nieco ironiczną notkę, że jego zwiedzanie "wywołuje niezapomniane wrażenia". To prawda: po dotarciu na miejsce stanęliśmy jak wryci i długo nie mogliśmy ochłonąć.

Fort został poważnie uszkodzony przez wybuch w roku 1945. Dziesięć lat później pozostałości obiektu rozebrało wojsko, które na terenie obiektu prowadziło ćwiczenia. W zadowalającym stanie zachowały się do dziś jedynie wały ziemne. Dość czytelny jest także ostróg bramny.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z lipca 2012 roku.
Załączniki
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (1).jpg
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (1).jpg (71.1 KiB) Przejrzano 9364 razy
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (4).jpg
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (4).jpg (78.87 KiB) Przejrzano 9364 razy
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (3).jpg
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (3).jpg (81.84 KiB) Przejrzano 9364 razy
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (2).jpg
Fort Podchruście - dobrze widoczne są jedynie wały ziemne (2).jpg (77.91 KiB) Przejrzano 9364 razy
Kawałek muru.jpg
Kawałek muru.jpg (61.83 KiB) Przejrzano 9364 razy
Ostróg bramny - relikty (1).jpg
Ostróg bramny - relikty (1).jpg (65.07 KiB) Przejrzano 9364 razy
Ostróg bramny - relikty (3).jpg
Ostróg bramny - relikty (3).jpg (80.98 KiB) Przejrzano 9364 razy
Ostróg bramny - relikty (2).jpg
Ostróg bramny - relikty (2).jpg (83.65 KiB) Przejrzano 9364 razy
Ostróg bramny - relikty (5).jpg
Ostróg bramny - relikty (5).jpg (54.43 KiB) Przejrzano 9364 razy
Ostróg bramny - relikty (4).jpg
Ostróg bramny - relikty (4).jpg (78.97 KiB) Przejrzano 9364 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: sobota 19 mar 2016, 09:29

Re: Fort 43a "Podchruście"

Postautor: bartkbn » sobota 19 mar 2016, 09:33

Hej. Jak udało Ci się Karolina udało dostać na poligon w Pasterniku? Chodzi mi o to czy weszłaś tam "na dziko" bo akurat nikogo nie było, czy trzeba wyrabiać jednodniowe pozwolenia u wojskowych?

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Fort 43a "Podchruście"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 20 mar 2016, 22:34

Wlazłam od strony ogródków działkowych. Nie spotkałam nikogo pytającego o przepustkę. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 10
Rejestracja: niedziela 05 kwie 2020, 01:59

Re: Fort 43a "Podchruście"

Postautor: Dr Love » niedziela 05 kwie 2020, 02:06

Z tym wejściem bym radził ostrożnie. Byłem 3 tygodnie temu, nikt przepustki nie sprawdza, ale formalnie to dalej teren wojskowy. I faktycznie najlepiej wchodzić od ogrodów działkowych - do fortu najblizej, warto zwrocić uwagę też na same okolice fortu :-)

Natomiast gdy wychodziłem, to w oddali mialem wrażenie że widzialem jakiegoś pana z papierosem, ale wolałem nie sprawdzać czy to wojskowy czy nie :-)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Twierdza Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość