Pałac koło Częstochowy

Posty: 1563
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Pałac koło Częstochowy

Postautor: Eworu » wtorek 05 wrz 2017, 13:56

Gdzieś niedaleko od Częstochowy znajduje się jeden z piękniejszych i najlepiej zachowanych pałaców jakie przyszło mi odwiedzić. Choć byłem w kilku lepszych pałacach to ten jednak inaczej smakuje gdyż był znaleziony samodzielnie ;).
W zasadzie z zewnątrz nawet ciężko stwierdzić czy jest opuszczony - na elewacji znajduje się nowe oświetlenie, czyste okna a w nich firanki. Gdyby nie fakt że jest dokładnie zarośnięty to można by się pomylić.
Pałac jest dość ciężko dostępny i bardzo mocno pilnowany przez miejscowych - trzeba mieć szczęście żeby się dostać do środka.
Składa się on jakby z dwóch części - reprezentatywnej, parterowej z kolumnami i portykiem wejściowym oraz bardziej neoklasycznej mieszkalno-administracyjnej.
Z zewnątrz jest zachowany w oryginale - kanelowanie elewacji, ozdobne nadproża nad oknami, kolumny jońskie, pilastry oraz fryzy - wszystko utrzymane w nieskazitelnej bieli.
Niestety w środku nie jest już aż tak kolorowo, choć tragedii również nie ma. W sali balowej zachowały się kontury dawnych sztukaterii, gdyż one same zostały przykryte tynkiem lub wogóle zlikwidowane. Ściany są ozdobione tapetą w "dawnym stylu" - wątpie aby była oryginalnym wyposażeniem sali, ale dobrze się z nią komponuje. W rogu stoi reprezentatywny piec kaflowy z ozdobną listwą u szczytu. Spędziliśmy chwilę na małym przemeblowaniu aby go odgruzować do zdjęcia :D. Po lewej stronie od sali balowej znajdują się pokoje gościnne - prawdopodobnie oryginalnie przed wojną również się tam znajdowały. Z sali balowej przechodzimy do części administracyjnej. W biurach, oznaczonych tabliczkami Księgowości oraz Gabinetu Prezesa zachowało się dość sporo mebli i dokumentacji. Najciekawszym elementem jest piękny przedwojenny sejf - do betonowego skarbca są przyklejone drewniane pilastry a górę zdobi rzeźbiona dokładka. Reszta mebli to już niestety PRL. Na ścianach zobaczymy m in. takie relikty jak kalendarze z GS-ów, proporzec stowarzyszenia inżynierów melioracyjnych, sygnały Obrony Cywilnej z PRL czy denominację polskiej złotówki ;). Papierzyska głównie obracają się wokół księgowości i Agencji Nieruchomości Rolnych, do których pewnie pałac należy do tej pory. Można tam też znaleźć reklamy stadniny i ofertę pałacu z dawnych lat - z wiadomych względów jej nie wklejam. Obok znajduje się kuchnia - o ile ona sama zawiera standardowe wyposażenie - kuchenka, lodówka, piec kaflowy - to w magazynku czekają na nas cuda :) Komplet dawnych urządzeń biurowych - dwie maszyny do pisania, polski kalkulator na prąd "Olimpia" oraz kasa fiskalna z PRL-u (tak mi się przynajmniej wydaje). Jedna z maszyn do pisania jest zablokowana kłódką :P. W innych pomieszczeniach znajdziemy jeszcze dwa kolejne wiekowe kalkulatory na prąd. Na parterze poza tym znajdują się jeszcze kolejne pokoje gościnne, łazienki dla gości, magazynki. Oczywiście poza tym w pokojach jest pełno gaśnic, narzędzi, zastawy stołowej i garnków. Na piętro niestety nie prowadzi żadna pałacowa klatka schodowa, tylko zwykłe betonowe schody, Tam znajdowały się mieszkania - pewnie pracowników, bo prezes musiał mieć osobny dom ;) W środku trochę książek o rolnictwie, pojedyńcze meble, zabawki. Strych jest ogromny - ten nad częścią administracyjną stanowi składzik na wszelkiego rodzaju dawne papiery kadrowe, już wyniesione. Gdzieś na strychu znaleźliśmy opartą o ścianę zdobioną przedwojenną ramę łóżka. Druga część strychu, ta nad salą balową jest o wiele wiele większa - ale kompletnie pusta.
Zostały nam jeszcze piwnice - dwupiętrowe! O ile te pod częścią administracyjną są "normalne", to dalej korytarz obniża się niemal dwa razy w dół i prowadzi do półkolistej i ogromnej spiżarni pod salą balową. W piwnicach pojedyńcze pozostałości po dawnych latach - z ciekawostek znaleźliśmy klapę bagażnika do jakiegoś auta - chyba syrenki oraz krety. Nie wiedzieć czemu te stworzenia dostają się do spiżarni - na podłodze nie widać ich kretowisk więc nie wiem jak się tam dostają. W każdym razie leży tam ich dobra dziesiątka.

Zespół dworski został założony w podczęstochowskiej wsi w XIX wieku. Przechodził przez ręce kilku rodzin, których nazwisk nie znamy. Historia posiadłości odkrywa się w 1898 roku gdy zabudowania zostały sprzedane znanym artystom. Trójka rodzeństwa dorobiła się fortuny na śpiewie operowym i zarobione pieniądze postanowili zainwestować w okolicy Częstochowy nabywając kilka majątków - w tym i pałac ze zdjęcia. Każde z nich zamieszkało w osobnej posiadłości. W 1901 roku została tu przeniesiona hodowla koni wyścigowych, która funkcjonowała do 1911 roku. Właściciel pałacu bywał bardzo rzadko na włościach - jego francuska żona wolała mieszkać w Paryżu, dlatego ostatni raz był on w pałacu w 1913 roku. Jego jedyny syn zmarł podczas I wojny światowej. Majątek po śmierci zapisał dzieciom swojego brata. Otworzyli oni tu hodowlę koni, bydła oraz kurzą fermę. Potem klasycznie obiekt został przejęty przez państwo a pałac stał się siedzibą dyrekcji Państwowej Stadniny Koni, która działała do 1999 roku. Była to bardzo szanowana i wielokrotnie nagradzana stadnina. Ona sama prawdopodobnie działa do dziś, tylko pod innym szyldem. Do około 2014 roku budynek był zamieszkały.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 16
Rejestracja: sobota 24 wrz 2016, 17:56

Re: Pałac koło Częstochowy

Postautor: Q'bot » poniedziałek 09 paź 2017, 20:11

Zakładając, że stoi opuszczony od trzech lat, to nieźle się trzyma ;) (W senie mało żuli, dresów i koszardów tam wpada w gościnę)
Dubi, dubi, du
Du, du, du, dida!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość