Ciasna - pałac

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Ciasna - pałac

Postautor: Eworu » czwartek 16 cze 2016, 17:23

W Ciasnej na samym końcu miejscowości z daleka od drogi za siatką znajdziemy pałac Klitzingów wybudowany w 1913 roku(data z tympanonu). Pałac został wzniesiony na miejscu wcześniejszej budowli.
Już w latach trzydziestych, czyli przed wojną został upaństwowiony.
W 1939 roku urządzono w środku szpital polowy a następnie oddział szpitala psychiatrycznego w Lublińcu.
Pod koniec wojny pożar uszkodził dach i górne piętro budowli. W latach 1945-1952 pałacem zarządzało Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Ciasnej. W tym czasie przeprowadzono remont budynku. Kolejny użytkownik, Kaletańskie Zakłady Celulozowo-Papiernicze w 1953 r. przekazały budynek na Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych. W 1982 r. w dawnym pałacu urządzono Dom Dziecka.

Pałac murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem mansardowym z lukarnami i powiekami. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, z centralnie umieszczonym trzyosiowym ryzalitem, mieszczącym wejście, ponad którym taras wsparty na czterech kolumnach. Ryzalit wieńczy trójkątny przyczółek, w nim kartusz herbowy i data 1913 r., odnosząca się do budowy bądź remontu pałacu. W elewacji tylnej analogiczny ryzalit poprzedzony tarasem. Na skutek niedawno przeprowadzonego remontu budynek nie posiada cech stylowych. Obecnie na bardzo uproszczonych elewacjach położono jednorodne tynki, a część przyziemia ozdobiono cegłą klinkierową. Prawdopodobnie kiedyś okna były w prostokątnych obramieniach, elewacje dzieliły gzymsy i pilastry, a przyziemie było boniowane.

Pałac otacza niewielki park połączony z lasem, obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Nieruchomość jest na sprzedaż i nie pełni obecnie żadnych funkcji-ani domu dziecka ani mieszkalnych.
Obiekt zaklasyfikowany został jako zespól pałacowo parkowy. Park otaczjący budynek znajduje się pod opieką Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Powierzchnia obiektu:
1229,4 m2
Powierzchnia działki:
8,5589 ha

Źródło: http://ciasna.pl/cms/3044/zabytki ; fotpolska.eu
Przed wojną
Obrazek
Obrazek
Lata 50-te
Obrazek
Lata 60-te
Obrazek
Załączniki
1 (96).jpg
1 (96).jpg (103.99 KiB) Przejrzano 6781 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 07 cze 2020, 18:20

Re: Ciasna - pałac

Postautor: Barbara Gabriela » niedziela 07 cze 2020, 18:36

Witam ! Jako 9 letnia dziewczynka byłam uczestniczką tzw. "Kolonii zdrowotnych" w Ciasnej. Pochodzę ze Śląska. Jako male dziecko ciężko chorowałam po kolei na wszystkie zakaźne choroby od szkarlatyny przez koklusz, dyfteryt, odrę, a więc do Ciasnej zostałam wysłana, aby podleczyć się, odżywić i odzyskać zdrowie. Przebywałam tam przez okres 6 tygodni. Doskonale pamiętam rozkład pałacu, werandę, gdzie leżakowaliśmy, park otaczający pałac. Pamiętam doskonale jedzenie, które dostawaliśmy. Miło wspominam pobyt w Ciasnej. Pozdrawiam serdecznie.

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ciasna - pałac

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 cze 2020, 18:41

To musiało być niezwykłe miejsce, że pomimo choroby i oddalenia od rodziny zachowała Pani dobre wspomnienia z pobytu.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości