Bilczyce - dwór

Posty: 15364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Bilczyce - dwór

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 24 sie 2015, 22:25

Dwór w Bilczycach (powiat wielicki, gmina Gdów) to piękny, parterowy budynek wzniesiony w stylu klasycystycznym. Przykryty jest dwuspadowym dachem. Posiada urzekający swą prostotą, kamienny portyk filarowy z trójkątnym naczółkiem.
Całość otacza dworski park, pełen sędziwych drzew.

Dwór powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku.
Pod koniec wieku należał do Adama Dunikowskiego herbu Abdank. Być może zbudował go ojciec Adama, Jan Aleksander Dunikowski, który urodził się w 1814 roku w tak zwanym „starym” dworze w Słopnicach koło Limanowej. Zniszczony podczas rabacji chłopskiej słopnicki dwór, Dunikowscy sprzedali w 1856 roku Kazimierzowi Brzeskiemu. Czy już wówczas Jan Dunikowski przeniósł się do Bilczyc? Czy wzniósł od podstaw budynek dworski? A może przebudował jakąś starszą siedzibę, na istnienie której wskazywałby układ drzew w parku, znacznie starszych od obecnego dworu.

Syn Jana, Adam, oprócz dóbr bilczyckich, gdzie stale zamieszkiwał, posiadał także majątek w Łososinie Dolnej (dawnych Jakubkowicach), wniesiony mu przez żonę, Marię z Przychockich.
Po śmierci Adama w 1910 roku dobra te odziedziczył syn, Stefan Dunikowski, ożeniony z Marią Trzecieską. Jeszcze w Bilczycach urodziły się ich córki, Irena i Anna. W 1914 roku, tuż po narodzinach Anny, Stefan Dunikowski prawdopodobnie zamienił Bilczyce na majątek w Stróżach koło Zakliczyna, należący do Władysława Waltera i Mariana Kopaczyńskiego.

Właścicielami Bilczyc została rodzina Kopaczyńskich. W spisie ziemian Rzeczypospolitej Polskiej sprzed roku 1930 figuruje nazwisko Witymira Kopaczyńskiego, ożenionego z Janiną Bielańską. Mieli dwie córki, Michalinę i Zofię. Najstarsi mieszkańcy Bilczyc jeszcze je pamiętają, choć rodzina Kopaczyńskich w stosunku do mieszkańców wsi utrzymywała wyraźny dystans.

Po wojnie majątek dworski został rozparcelowany, a dwór doszczętnie splądrowany przez okoliczną ludność. Służył potem jako przedszkole, ośrodek jazdy konnej, ośrodek hodowli zarodowej w Wieliczce, a także ośrodek wypoczynkowy, co zaowocowało gruntowną przebudową jego wnętrza, w którym powstało szereg maleńkich pokoików. W latach 90. XX wieku, znajdujący się w stanie daleko posuniętej dewastacji budynek, zyskał nowego, prywatnego właściciela. Dzisiaj jest jednym z bardziej reprezentacyjnych, pięknie utrzymanych obiektów.

Źródło: dworymalopolski.pl

Zabytkowy obiekt znajduje się obecnie w rękach prywatnych - wstęp na teren posesji jest niemożliwy bez porozumienia z właścicielami.
Dwór odzyskał dawną świetność i na szczęście nie stał się ruiną.
No cóż... Chociaż eksplorowanie zza ogrodzenia nie jest aż tak pasjonujące, to jednak miło się spogląda przez oczka siatki na tak dobrze utrzymany zabytek.
Wpis do rejestru zabytków: A-353 z 26.02.1972
Lokalizacja
Załączniki
Bilczyce - dwór.JPG
Bilczyce - dwór.JPG (34.23 KiB) Przejrzano 2706 razy
Bilczyce - dwór..jpg
Bilczyce - dwór..jpg (104.58 KiB) Przejrzano 2706 razy
Dwór.jpg
Dwór.jpg (94.17 KiB) Przejrzano 2706 razy
Dwór od wschodu.jpg
Dwór od wschodu.jpg (82.01 KiB) Przejrzano 2706 razy
Stare drzewa.jpg
Stare drzewa.jpg (114.9 KiB) Przejrzano 2706 razy
Zza siatki.jpg
Zza siatki.jpg (114.28 KiB) Przejrzano 2706 razy
Strzeżonej siatki!.jpg
Strzeżonej siatki!.jpg (81.52 KiB) Przejrzano 2706 razy
Zabudowania dworskie.jpg
Zabudowania dworskie.jpg (92.39 KiB) Przejrzano 2706 razy
Zabudowania dworskie (2).jpg
Zabudowania dworskie (2).jpg (90.66 KiB) Przejrzano 2706 razy
Zabudowania dworskie (1).jpg
Zabudowania dworskie (1).jpg (99.48 KiB) Przejrzano 2706 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 15364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bilczyce - dwór

Postautor: Karolina Kot » piątek 21 paź 2016, 01:24

Na jednym z obrazów, znajdujących się w Centrum Kultury w Gdowie, rozpoznałam bilczycki dwór:
Załączniki
Dwór w Bilczycach.JPG
Dwór w Bilczycach.JPG (52.42 KiB) Przejrzano 2030 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość